Firma » Finanse

Jak poprawnie rozliczyć PIT za 2008 doradzają specjaliści z urzędu skarbowego i biura rachunkowego

W soboty 28 marca i 25 kwietnia 2009 r. wszystkie urzędy skarbowe w kraju ogłaszają dni otwarte. W tych dniach można złożyć PIT osobiście, a także zapoznać się ze specyfiką pracy urzędu.

Odpowiadając na duże poparcie udzielone przeprowadzonym akcjom w latach ubiegłych, Ministerstwo Finansów postanowiło, że podatnicy uzyskają w tym roku możliwość załatwienia swoich spraw w spokoju i bez pośpiechu aż podczas dwóch dni wolnych.

W kilku miastach Polski urzędnicy poszli jeszcze bardziej na rękę podatnikom i w ramach akcji „Jak poprawnie rozliczyć PIT” ogłosili dyżury w wybranych centrach handlowych. Urząd Skarbowy Wrocław Fabryczna uruchomił punkt informacyjny w Centrum Handlowym Borek. W godzinach 10-14 urzędnicy udzielają informacji na temat rodzajów nowych ulg podatkowych, sposobu rozliczenia podatku z małżonkiem, samodzielnie lub wspólnie z dzieckiem, odliczenia kosztów leczenia i rehabilitacji oraz możliwości rozliczenia zarobków zagranicznych. Partnerzy akcji - doradcy z Biura rachunkowego DP Synergia pomogą wypełnić zeznania PIT za 2008 rok. Podczas akcji dostępne są również formularze PIT. 

Pamiętać należy, że wypełniony PIT musi zostać złożony we właściwym Urzędzie Skarbowym do 30 kwietnia. Dokonuje się tego osobiście lub wysyła dokument listem poleconym. Składając zeznanie roczne można również pomóc wybranym organizacjom użytku publicznego, przekazując 1 procent podatku. W dokumencie wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji, a Urząd Skarbowy sam przekaże pieniądze w naszym imieniu. 

Oprócz nowych formularzy PIT-ów trudno doszukiwać się w tym roku nowych ulg czy znacznej zmiany obowiązujących wcześniej. Jedyna istotna zmiana w zakresie ulg to możliwość: 

- możliwość odliczenia od niektórych dochodów osiągniętych poza granicami Polski zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, w sytuacji gdy składki te nie zostały odliczone od dochodu w państwie członkowskim Unii Europejskiej, na terenie którego działalność ta była wykonywana, 

- możliwość odliczenia od podatku należnego z tytułu wykonywania działalności poza granicami Polski składek na ubezpieczenie zdrowotne, w sytuacji gdy składki te nie zostały odliczone w państwie członkowskim Unii Europejskiej, na terenie którego działalność ta była wykonywana. 

Zwiększone zostały limity popularnej ulgi rodzinnej (ulga na dzieci) oraz przy kontynuacji ulg mieszkaniowych. Użytkownicy internetu odliczają nadal wydatki poniesione na korzystanie z usług. Wciąż aktualne pozostają ulgi rehabilitacyjne oraz darowizny.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

adher

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »