Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka

Jak poradzić sobie ze stresem?

Stres to charakterystyczne zjawisko w naszych czasach. Konkurencja i wieczny pośpiech rodzą napięcie i różnego rodzaju problemy. Zamiast się temu przyglądać, warto zacząć sobie z nim radzić, gdyż może to być zwiastun przyszłych problemów ze zdrowiem.

Jakie są źródła stresu?

Przyczyn stresu może być mnóstwo. Odczuwanie stresu nie zawsze jest spowodowane życiowymi wstrząsami, ale z wydarzeniami, które możemy określić mianem "dużego kalibru". Wystarczy tutaj wspomnieć np.: egzamin maturalny, pierwsza randka, czy uroczystości weselne.

Umiarkowane odczuwanie stresu może wpłynąć na organizm pozytywnie. Gdy okazuje się być obezwładniający, oznacza to początek kłopotów, więc trzeba dowiedzieć się, jak poradzić sobie ze stresem. W przeciwnym wypadku zostaniemy jego zakładnikami i zagraża nam długotrwałe pasmo dyskomfortu z powodu uciążliwych nawrotów epizodów somatycznych. Zaczniemy uskarżać się na bóle głowy, zespół jelita drażliwego lub najzwyczajniej w świecie kiepski stan z wszechogarniającym poczuciem przemęczenia.

Naucz się walczyć ze stresem

Jakie metody pomagają na stres? - najczęściej zastanawiamy się w sytuacjach, kiedy dotknie nas osobiście. Gdy pojawia się stres, możemy odczuć skutki zdenerwowania. Oddech staje się płytszy, zaczynamy się pocić, pojawiają się mikrodrgawki mięśniowe. Bywają to również inne objawy, w zależności od przeżywanych indywidualnie emocji. Warto rozważyć w tej sytuacji wypróbowanie podstawowych technik relaksacyjnych. Spróbujmy wziąć parę odświeżających wdechów i wydechów myśląc przy tym o czymś przyjemnie się kojarzącym. Ważna jest również umiejętność odseparowania się od stresującego wydarzenia. Często zdarza się, że niektórym zdarzeniom nadajemy nieodpowiednią rangę i niepotrzebnie uzależniamy od nich naszą przyszłość. Jest to podejście, które stopniowo zmienia się w błędne koło. Do regulacji poziomu stresu przyczyniają się także odpowiednie zasady profilaktyki - prawidłowe odżywianie, sen odpowiedni do potrzeb i podwyższona aktywność fizyczna. Zwłaszcza systematyczne wstawanie z kanapy - jazda na rowerze, bieganie czy basen - może zadziałać w likwidacji złych odczuć.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »