Społeczeństwo » Społeczeństwo

Jak postrzegamy osoby niepełnosprawne?

Jak postrzegamy osoby niepełnosprawne?
Zobacz więcej zdjęć »
Kiedy w naszym otoczeniu pojawia się osoba niepełnosprawna, zaczynamy zastanawiać się czy powinniśmy traktować ją jak osoby sprawne. Jak zachowywać się w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi żeby ich nie urazić? Brak wiedzy o niepełnosprawnych sprawia, że nie wiemy jak postępować wobec nich.

Reakcje ludzi na osoby z niepełnosprawnościami są różne. Szeroki wachlarz odczuć otwiera współczucie, a kończy niechęć do osób niepełnosprawnych, jednak odsetek osób negatywnie podchodzących do niepełnosprawności jest marginalny. Przeważającą postawą jest chęć niesienia pomocy, choć nie zawsze wiemy, w jaki sposób moglibyśmy to zrobić. Jeśli chcemy się dowiedzieć, kim tak naprawdę są niepełnosprawni portal poświęcony osobom dotkniętym przez różnego rodzaju niepełnosprawności jest doskonałym źródłem informacji.


Stereotypowe pojmowanie niepełnosprawności

Sporadyczne kontakty z niepełnosprawnymi owocują brakiem tolerancji, która jednak zanika, kiedy w naszym otoczeniu pojawi się taka osoba. Nawiązanie relacji z osobami niepełnosprawnymi pozwala zweryfikować negatywne opinie na ich temat, które – jak się szybko okazuje – są błędne. Nie każdy z nas zna osoby niepełnosprawne, więc chcąc dowiedzieć się o nich czegoś więcej, aby nie ulegać w przyszłości stereotypowemu myśleniu, warto odwiedzić forum dla niepełnosprawnych na portalu Rampa Pokonujemy Bariery. Jest to nie tylko kopalnia cennych i praktycznych informacji, ale także miejsce, gdzie z łatwością można nawiązać kontakt praktycznie z każdym. Niepełnosprawni wykazują się dużą aktywnością w sieci i chętnie udzielają się na forach internetowych, opowiadając o swoich codziennych zmaganiach, problemach czy pasjach. Wystarczy przeglądnąć kilka wątków aby przekonać się, że mimo że ich życie obfituje w różnego rodzaju trudności, to w gruncie rzeczy są to takie same osoby jak my. Nierzadko bywa tak, że swoją energią, pozytywnym myśleniem i zapałem do działania niepełnoprawni mogliby obdarować osoby sprawne.


Zrozumienie potrzeb niepełnosprawnych

Do osób niepełnosprawnych zazwyczaj podchodzimy z ostrożnością i dystansem. Dzieje się tak ponieważ nie jesteśmy przyzwyczajeni do obcowania z czymś, co odbiega do naszej normy, a niepełnosprawność właśnie za takie zjawisko jest uznawana przez osoby, które na co dzień nie mają z nią styczności. Takie podejście wynika z braku wiedzy na temat problemów i potrzeb osób niepełnosprawnych, choć w ostatnich latach można zauważyć w tej kwestii poprawę. Doskonałym przykładem wyjścia naprzeciw potrzebom niepełnosprawnych może być stale zwiększająca się liczba różnego rodzaju udogodnień, które ułatwiają im codzienne funkcjonowanie. Zarówno w otaczającym nas świecie, jak i w przestrzeni wirtualnej, pojawia się coraz więcej miejsc tworzonych z myślą o niepełnosprawnych. Dzięki temu zwiększa się obecność niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej oraz wciąż pojawiają się nowe możliwości uczestnictwa w życiu społecznym. Nawet internetowy portal dla niepełnosprawnych stanowi nieocenioną pomoc w codziennym życiu. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Malwinau

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 115719 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )