Kultura, sztuka » Kultura

Jak postrzegana jest Bydgoszcz w Polsce?

Bydgoszcz jest jednym z największych miast w Polsce. Jak podają statystyki – ósmym co do wielkości. Jest jednak cała rzesza ludzi, którym Bydgoszcz się po prostu nie podoba. Często spotykam się z opiniami, że jest to miasto bez wyrazu, zaniedbane i nie przyciągające tak niczym charakterystycznym.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na wiele aspektów, dzięki którym Bydgoszcz bije na kolana inne miasta w naszym kraju. Każde miasto ma swoich zwolenników i przeciwników. Dobrze znana w Polsce jest przecież tocząca się od lat wojna bydgosko-toruńska, albo - żebym nie został posądzony o subiektywizm – toruńsko-bydgoska. Każde z tych miast ma bardzo bogata tradycję. To właśnie stąd pochodzi wiele znanych postaci zarówno historycznych, jak i obecnych gwiazd pierwszych stron gazet, czy też sportu. Toruń ma zabytki, Bydgoszcz ma zieleń. Bydgoszcz może się z kolei poszczycić większymi tradycjami sportowymi. Owszem, nie twierdzę absolutnie, że Toruń ich nie posiada. Jednak na tle grodu nad Brdą wypada nieco słabiej. Wystarczy przytoczyć tylko drużyny grające w najwyższych klasach rozgrywkowych. Polonia i Unibax, podobnie, jak Energa i Artego grają w najwyższych klasach rozgrywkowych, ale już Zawisza jest o klasę wyżej, niż Elana, a Delecta i Pałac reprezentują miasto w siatkarskiej PlusLidze, w której to, nie ma ani jednego toruńskiego zespołu. Wyjątek stanowią hokeiści Nesty, bowiem w Bydgoszczy nawet nikt nie wie, co to znaczy oglądać hokej na najwyższym krajowym poziomie. Co do męskiej koszykówki, to poziom jest wyrównany. W ubiegłym roku to Astoria występowała w pierwszej lidze, a Siden w drugiej. Teraz zaś jest odwrotnie, jednak mecze tych drużyn, niezależnie od tego która występowała klasę wyżej, zawsze były niezwykle wyrównane. Nie chcę się jednak skupiać tylko i wyłącznie na Toruniu, choć jako rodowitego bydgoszczanina zawsze będzie mnie bardzo emocjonować ten pojedynek.

Chciałbym się także skupić na innych atrakcjach, jakie można znaleźć w Bydgoszczy. Jak już wspomniałem wyżej, Bydgoszcz jest miastem sportu – co do tego chyba nie można mieć żadnych wątpliwości. Jednak poza tym gród nad Brdą jest jednym z najpiękniej położonych punktów na mapie Polski. Kiedy wjeżdżamy do Bydgoszczy, obojętnie z której strony, to zawsze powitają nas lasy. Oprócz tego również w samym mieście znajduje się wiele parków i terenów zielonych, które przyciągają całe rzesze mieszkańców, spragnionych nieco odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Do najpopularniejszych miejsc w mieście należy przede wszystkim Leśny Park Kultury i Wypoczynku, czyli bydgoski Myślęcinek jest to miejsce, w którym co weekend w okresie wiosenno-letnim odbywają się różnego rodzaju imprezy, takie jak koncerty, festyny, pokazy i wiele, wiele innych. Jest to miejsce, w którym znajduje się ZOO, w związku z czym można się tam również wybrać, aby móc z bliska przyjrzeć się wielu unikatowym okazom dzikich zwierząt, a także ptaków, w tym do najpopularniejszych w bydgoskim ZOO należy zdecydowanie orzeł bielik. Również Brda jest bardzo charakterystyczna dla miasta, bowiem przepływa prze całą jego długość i ma swoje ujście w największej rzece Polski – Wiśle. Tereny Wyspy Młyńskiej położonej właśnie w zakolu Brdy należą do wizytówek miasta. Miejsce to zyskało bardzo wiele uroku właśnie w ostatnim czasie, dzięki dofinansowaniom unijnym. Dzięki temu miasto nie musi wykładać olbrzymich pieniędzy na poprawę stanu jakości tego miejsca, a ono wręcz pięknieje w oczach. Również Kanał Bydgoski jest miejscem nad którym gromadzą się tłumy spacerowiczów. Tereny wokół IV i V śluzy należą do najpiękniejszych, a pośrodku nich umiejscowione się dwie fontanny, które dodają temu miejscu wielkiego uroku w okresie letnim. Bydgoszcz jest również miastem kultury. Opera Nova, Teatr Polski i Filharmonia Pomorska sprawiają, że grodzie nad Brdą jest w czym wybierać, jeżeli chce się spędzić wolny czas z kulturą, czy też sztuką. To właśnie w Bydgoszczy co roku odbywają się znane w całej Polsce festiwale – muzyczny Smooth Festival (obecnie Artpop) oraz filmowy, znany już chyba nie tylko w Polsce Camerimage, czyli Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. To właśnie na tym festiwalu w latach ubiegłych w Bydgoszczy gościli m.in. Keanu Reeves, czy też Nastassja Kinski. Z kolei organizowane prawie co roku w Bydgoszczy Hity na Czasie radia Eska, przyciągają tłumy młodych ludzi, którzy chcą na żywo posłuchać najbardziej znanych przebojów, które królują na listach przebojów w danym okresie.

To wszystko sprawia, że Bydgoszczy nie można uznać za miasto nijakie – bez wyrazu. Oczywiście, dogonienie Krakowa, czy też Wrocławia będzie szalenie trudnym zadaniem, jednak nie ma rzeczy niemożliwych, a władze miasta robią wszystko, aby ten okres był możliwie jak najkrótszy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

janjanjan0000

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »