Firma » Praca

Jak powinno wyglądać CV absolwenta?

Jak powinno wyglądać CV absolwenta?
Zobacz więcej zdjęć »
Nie jest sztuką napisać CV mając wiele lat doświadczenia i kilka sukcesów na swoim koncie. Problem pojawia się wtedy, gdy dopiero stawiamy pierwsze kroki na ścieżce zawodowej.

O tym, jak powinien wyglądać profesjonalnie przygotowany życiorys, doradza absolwentom Piotr Dziedzic z firmy doradztwa personalnego Page Personnel. Choć wiele firm wykorzystuje obecnie zestandaryzowane formularze aplikacyjne, CV wciąż pozostaje podstawowym dokumentem wymaganym w procesie rekrutacji. Dobrze przygotowany życiorys zachęca pracodawcę do zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną oraz zwiększa szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Jednak wielu studentów i absolwentów popełnia w nim istotne błędy.

Tymczasem CV, w którym nie ma nic poza danymi kontaktowymi, informacją o wykształceniu i zainteresowaniach, nie przykuje uwagi potencjalnego pracodawcy.

Zrozumienie oferty pracy
CV powinno być odpowiedzią na daną ofertę pracy, a nie szablonowym dokumentem zredagowanym w oparciu o gotowy wzór. Dobrze przygotowany życiorys wyróżnia zrozumienie potrzeb pracodawcy oraz przedstawienie własnej osoby pod kątem poszukiwanych przez niego kompetencji twardych i miękkich. Przed napisaniem CV należy zatem zastanowić się, jakie umiejętności są kluczowe dla danego pracodawcy oraz ocenić własne predyspozycje i możliwości zawodowe.

„CV przygotowane w formie ogólnej, nieadekwatne do wymagań konkretnej firmy, jest dużo mniej skuteczne" - podkreśla Piotr Dziedzic z Page Personnel. - „Dobre CV pokazuje nie tylko kompetencje danej osoby oraz jej dotychczasowe doświadczenie, ale również słuszność aplikowania na konkretne stanowisko. Niestety, wielu absolwentów nie umie przedstawić w życiorysie swoich zalet. Cierpią na tzw. ‘syndrom braku doświadczenia'. Nie eksponują działalności w stowarzyszeniach studenckich, osiągnięć naukowych czy pracy na zasadach wolontariatu".

Umiejętności i wykształcenie
Ważnym elementem CV jest informacja o odbytych praktykach. Taka forma doświadczenia pozwala zdobyć młodym ludziom pierwsze szlify zawodowe, a także świadczy o pracowitości. Informację o zatrudnieniu należy opisać chronologicznie, zaczynając od ostatniego miejsca stażu. W CV trzeba podkreślić również wszystkie te aktywności, które potwierdzają posiadanie cech pożądanych przez pracodawcę. Sukcesy naukowe lub sportowe sugerują, że dana osoba potrafi realizować postawione cele oraz jest konsekwentna.

„Planowanie kariery zawodowej należy zacząć jak najwcześniej" - radzi Piotr Dziedzic. - „Umiejętne wykorzystanie okresu studiów do podnoszenia swoich kompetencji i rozwoju osobistego zaprocentuje w przyszłości. Taka osoba będzie mogła zaoferować pracodawcy coś więcej niż tylko dyplom wyższej uczelni".

Forma, czyli jak cię widzą...
Jeżeli posiadamy już wstępnie zredagowany życiorys, powinniśmy zadbać o jego formę. Błędy w pisowni czy interpunkcji wpływają negatywnie na ocenę kandydata. Podobnie, jak źle dobrane zdjęcie, przedstawiające osobę w nieformalnym stroju lub otoczeniu. CV musi być estetyczne, konkretne i czytelne, a podane informacje nie powinny budzić żadnych wątpliwości.

„Jednym z najczęściej popełnianych błędów w CV jest podawanie nieprawdziwych danych, na przykład jeżeli chodzi o znajomość języków obcych czy oprogramowania" - podkreśla Piotr Dziedzic. - „Jest to bardzo ryzykowne, gdyż tego typu umiejętności można łatwo sprawdzić, chociażby podczas rozmowy rekrutacyjnej poprowadzonej w języku obcym. Pracodawcy coraz częściej weryfikują również referencje, na które powołują się kandydaci".

Absolwenci sami o sobie
W 2009 r. mury uczelni opuściło ponad 430 tys. absolwentów. Ich nastroje są raczej pesymistyczne, co pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych w kwietniu 2010 r. Aż 87 proc. studentów i absolwentów przyznało, że pracowało lub uczestniczyło w stażach i praktykach w czasie studiów. Jednocześnie, niemal połowa z nich negatywnie oceniła swoje szanse na znalezienie pracy w kraju.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »