Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Jak prawidłowo żywić psa

Jak prawidłowo żywić psa
Zobacz więcej zdjęć »
Decydując się na zakup psa, bierzemy pod uwagę jego wygląd, rasę, charakter. Rzadko kto zastanawia się nad problemem żywienia.

Właściwa dieta decyduje o kondycji ukochanego czworonoga. Jeśli chcemy zapewnić mu długi żywot, powinniśmy zapewnić mu odpowiednią dietę.

Zasady żywienia psów

Bez względu na to czy decydujemy się na żywienie psa gotowymi karmami, czy będziemy przyrządzać posiłki samodzielnie, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

posiłek powinien być zbilansowany,
pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody,
psy nie lubią zmiany diety,
pokarm powinien być dostosowany do wieku i wysiłku.

Dieta zbilansowana

Niezależnie od rasy, wieku, wielkości psa jego dieta powinna zawierać wszystkie potrzebne składniki. Jeśli decydujemy się na gotowanie potraw dla psa to powinniśmy zadbać, by w każdej porcji znalazło się mięso lub ryby, jarzyny i wypełniacz, czyli ryż, kasze lub makaron. Taki posiłek uzupełniamy witaminami (zwłaszcza u szczeniąt) oraz olejami zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe, które doskonale wpływają na sierść. Niektóre psy, podobnie jak ludzie, uczulone są na niektóre składniki. Wtedy dieta musi je eliminować i zastępować innymi. Najlepszym wskaźnikiem, ze żywienie psa jest prawidłowe,  jest oddawany stolec. Powinien być twardy, barwy brązowej i bez zapachu. Wszelkie odstępstwa świadczą o nieprawidłowości diety. Karmy gotowe serwujemy zgodnie ze wskazówkami producenta. Pies powinien dostawać jedzenie raz lub dwa razy dziennie, jeśli nie zje, miskę zabieramy.

Woda

Bez względu na stosowaną dietę pies zawsze powinien mieć dostęp do świeżej wody. Jest to szczególnie ważne przy karmieniu karmami suchymi oraz w czasie upałów. Psy łatwo ulegają odwodnieniu. W razie problemów żołądkowych najlepiej zastosować głodówkę przez 24 godziny, ale bezwzględnie musi mieć wodę.

Urozmaicenie diety

Warto pamiętać, ze psy nie lubią diety urozmaiconej. Ich flora bakteryjna i przewód pokarmowy dostosowują się do stałych składników. Zmiany mogą wywoływać biegunki lub zatwardzenie. Dlatego też nie powinniśmy karmić pupila resztkami z pańskiego stołu. Nie tylko mogą wywołać  problemy żołądkowe, ale przyczyniają się do nadwagi.  Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie stałego składu posiłków. Nie ma znaczenia, czy są to karmy gotowe, czy przygotowane przez nas. Jeśli widzimy, ze pies je ze smakiem, ma ładną sierść, jest wesoły to nic nie zmieniajmy. Mamy pewność, że żywienie psa jest prawidłowe. Pamiętać trzeba, że nowe składniki diety powinny być wprowadzane stopniowo.

Wiek i wysiłek psa

Żywienie psa powinno być dostosowana do jego wieku i wysiłku. Przy karmach gotowych jest to dość proste, ponieważ zawierają odpowiednie informacje. Przy posiłkach sporządzanych samodzielnie najlepiej zasięgnąć porady weterynarza. Oczywiście choroby psa wymagają diet specjalistycznych.
 
Wiecej na temat żywienia psa znajdziesz na stronie  http://www.kochampsy.org/category/zywienie/ .


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Ada22

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »