Motoryzacja » Samochody

Jak przechowywać opony?

Wymiana opon za nami, zostaje nam niestety jeszcze jeden dylemat – co zrobić ze zdjętymi oponami?

Jeśli nasze ogumienie jest już zużyte najlepiej od razu zostawić je w serwisie - żaden warsztat nie zdecyduje się na ich ponowne założenie. Jednak gdy wiemy, że stan naszego ogumienia jest dobry i posłuży nam jeszcze kilka sezonów, mamy do wyboru dwie możliwości – pozostawienie w przechowalni opon lub przechowanie na własną rękę. Koszt usługi hotelu dla opon wynosi w granicy od 40 – 120 zł.

Jeśli decydujemy się na samodzielne przechowywanie opon, przygotujmy odpowiednio miejsce, w którym je złożymy. Jak to zrobić najlepiej?

„Na początku należy dokładnie umyć ogumienie. Podczas mycia sprawdźmy dokładny ich stan oraz głębokość bieżnika – nie powinien być mniejszy niż 4mm. Jeśli zauważymy, że guma jest popękana, poprzecinana lub ma wybrzuszenia wymieńmy opony na nowe, najlepiej przed sezonem – wtedy będą tańsze. Po oczyszczeniu opon, dokładnie je wysuszmy oraz zakonserwujmy. W sklepach znajdziemy mnóstwo środków, które nam w tym pomogą. Tego typu produkty stosujmy na bocznej części opony, opóźniają one proces starzenia gumy. Nie używajmy preparatów na bieżniku. Jeśli chodzi o miejsce, w którym należy przechowywać ogumienie – nie może być ono nasłonecznione – czynnik UV ma destrukcyjny wpływ na gumę, z której są wykonane” – mówi Marek Godzieszka – Dyrektor Techniczny w firmie Auto-Boss.

Gdzie i w jaki sposób przechowywać opony?                  

„Najlepszym miejscem jest zamknięte pomieszczenie - suche i ciemne. Temperatura nie może przekraczać temperatury pokojowej, dlatego co jaki czas należy wietrzyć pomieszczenie. Jeśli pomieszczanie jest ogrzewane, opony powinny znajdować się jak najdalej od źródła ciepła. Idealna temperatura to około 10-20 stopni Celsjusza. Wszelkie środki chemiczne również źle wpływają na ich stan – tracą swoje właściwości a nawet powodują nieodwracalne zmiany wykluczające je z dalszego użytkowania. Warto również oznaczyć opony, tak by potem konkretną oponę wraz z felgą zamontować z powrotem w to samo miejsce. Jeśli chodzi o podłoże, najlepiej by wyłożyć je kartonem lub deskami – nie składujmy ich na betonie. Przy przechowywaniu opon na felgach mamy kilka metod do wyboru  cały komplet kładziemy jeden na drugim, stawiamy obok siebie lub wieszamy na hakach. Nie wolno składować opon z obręczami w pozycji pionowej. Inne zasady obowiązują podczas składowania opon bez felg - nie wolno ich wieszać na hakach ani składować w stosie. Dozwolona jest jedynie pozycja pionowa, z tym że co kilka tygodni oponę należy obracać.” – mówi Marek Godzieszka – Dyrektor Techniczny w firmie Auto-Boss.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

fanhunter

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 2 dni:
BEZPŁATNE ZAJĘCIA PRÓBNE W ATMOSFERZE MULTISPORT W WARSZAWIE
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »