Dom » Wnętrza

Jak skutecznie wyczyścić sztućce?

Piękne i zadbane sztućce są wizytówką każdej pani domu. Odpowiednie czyszczenie wskazane jest nie tylko ze względów higienicznych, ale również estetycznych.
Zarówno goście, jak i domownicy z pewnością przed posiłkiem będą przyglądać się sztućcom, należy więc zadbać, aby nie było na nich brzydkich przebarwień czy zarysowań. Kluczową sprawą jest materiał, z którego wykonane są one wykonane i to właśnie jego należy wziąć pod uwagę podczas mycia łyżek czy widelców.

Stal nierdzewna

W każdym domu królują przede wszystkim sztućce ze stali nierdzewnej - są stosunkowo najtańsze i najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Bez problemu można je myć zarówno ręcznie, jak i w zmywarce, przy użyciu delikatnych detergentów i miękkich ścierek. Bardziej oporne przebarwienia można usunąć za pomocą domowych sposobów - nalotu z kawy czy herbaty można pozbyć się czyszcząc łyżeczkę szmatką nasączoną solą lub sodą oczyszczoną. Aby odświeżyć sztućce i nadać im blask należy moczyć je w wodzie z octem, w proporcji 2 łyżki octu na 2 litry wody, bądź przez 20 min trzymać je w wodzie, w której gotowały się ziemniaki w mundurkach.

Srebro

Jest znacznie bardziej wymagając (ich zestawy znajdziesz tutaj). Wykonane ze srebra sztućce należy czyścić wyłącznie ręcznie, najlepiej przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych środków. Aby przywrócić im blask można zanurzyć je w wodzie po ugotowanym szpinaku, ziemniakach czy też szczawiu. Doskonale również sprawdzi się ich moczenie przez przynajmniej godzinę w zsiadłym mleku, a następnie polerowanie szmatką.

Sztućce oksydowane

Ich wygląd jest bardzo charakterystyczny - są specjalnie pociemniałe, aby sprawiały wrażenie wiekowych. Najczęściej wykonane są ze srebra i są bardzo delikatne, służą więc w domu raczej jako ozdoba. Nie można więc czyścić ich zbyt silnymi detergentami, aby nie pozbawić ich tej specyficznej warstwy. Doskonale sprawdzi się delikatny płyn do mycia naczyń i miękka gąbka lub ściereczka - sztućcom takim nie służą szorstkie lub wykonane z metalu materiały. Nie służy im również kontakt z sodą ani solą.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »