Dom » Budownictwo

Jak skutecznie zaoszczędzić na ogrzewaniu!

Jak skutecznie zaoszczędzić na ogrzewaniu!
Zobacz więcej zdjęć »
Montaż instalacji grzewczej w domu to jeden z ważniejszych etapów budowy inwestycji. W końcu ponad dwie trzecie kosztów jego utrzymania pochłania ogrzewanie, które co roku jest droższe. Dlatego ciągle szukamy skutecznych sposobów na oszczędne ogrzanie naszego domu.

Aby zagwarantować optymalne ogrzanie domu przy niskich kosztach należy pomyśleć o tym już na etapie jego budowy. Dobra izolacja domu w postaci odpowiedniej grubości styropianu lub wełny mineralnej pozwoli ograniczy straty ciepła użytkowanego budynku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wybór właściwej instalacji grzewczej również nie jest bez znaczenia. Jeśli zdecydujemy się na montaż grzejników, to warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które w istotny sposób mogą wpłynąć na późniejsze, oszczędne ogrzanie domu.

Dla oszczędności ciepła bardzo ważny jest odpowiedni montaż grzejnika w pomieszczeniu. Regułą jest instalowanie grzejników pod oknami, co zapewnia odpowiedni obieg powietrza  w pomieszczeniu. Odległość zarówno podłogi jak i parapetu od grzejnika nie powinna być mniejsza niż 12 cm. Mniejsze odległości tłumią konwekcję - ciepłe powietrze z grzejnika kieruje się ku górze, miesza się z chłodnym spływającym z okna i w miarę równomiernie rozprowadzane jest po pomieszczeniu. Taki montaż pozwoli optymalnie wykorzystać oddawane z grzejnika ciepło. W przypadku kiedy w pomieszczeniu znajdują się duże przeszklenia, warto pomyśleć o zainstalowaniu, tak modnych ostatnio, grzejników niskich lub grzejników kanałowych. Ukryte w podłodze nie tylko nadadzą wnętrzu niepowtarzalny styl, ale również zminimalizują straty ciepła spowodowane przez dużą powierzchnię szyb.

„W naszej ofercie można znaleźć całą gamę grzejników, które dzięki swoim zaletom zapewniają energooszczędne ogrzewanie oraz estetykę wnętrza. Poza standardowymi modelami grzejników wodnych, wodno-elektrycznych i elektrycznych, w naszej ofercie znajdują się również grzejniki kanałowe oraz niskie. Na szczególną uwagę zasługują grzejniki elektryczne, które są nie tylko bezpieczne i proste w obsłudze, ale również najbardziej czyste i ekologiczne. Posiadają podwójne zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz są niskotemperaturowe, co głównie chwalą nasi Klienci. Utrzymują właściwy mikroklimat wnętrza dzięki konwekcji naturalnej, czyli unoszenia ogrzanego powietrza. Zapewniają w ten sposób równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu." mówi Magdalena Modzelewska, Doradca Techniczny firmy Extreme Sp. z o.o., producent grzejników marki Convector

Oszczędny grzejnik niezależnie od modelu powinien być wyposażony w termostat z głowicą. Termostat pozwala ustawić odpowiednią temperaturę i w przypadku kiedy w pomieszczeniu zostanie ona przekroczona, wówczas następuje ograniczenie przepływu ciepłej wody przez grzejnik. Można na przykład nieznacznie obniżyć temperaturę w nocy lub podczas naszej nieobecności w domu. Innym sposobem na regulację temperatury jest montaż programowalnego sterownika, który według naszych potrzeb wyłączy ogrzewanie lub go włączy, szybko doprowadzając w mieszkaniu do żądanej temperatury. To wszystko pozwala dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania. Należy pamiętać, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień może skutkować obniżeniem kosztów ogrzewania rzędu 4-5%.

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie dbanie o instalację grzewczą przez jej należyte odpowietrzenie. Tlen zawarty w powietrzu, wewnątrz grzejnika, powoduje jego przyśpieszoną korozję, dlatego tego typu operację powinniśmy wykonać przed każdym sezonem grzewczym. Ma to szczególne znaczenie dla instalacji wykonanych z mniej odpornych na korozję materiałów.

Pamiętajmy również o tym, że zapotrzebowanie na ciepło jest różne i zależy nie tylko od temperatury zewnętrznej ale i od stanu technicznego danego budynku - jego wieku, wielkości i ilości oraz rodzaju posiadanych przeszkleń. Te czynniki mają istotny wpływ na  zapotrzebowanie domu na ciepło oraz na wysokość naszych rachunków. 

Źródło: Extreme Sp. z o.o.,  www.convector.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Extreme Sp. z o.o.
http://www.convector.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »