Technologie » AGD - RTV

JAK SPRAĆ ANDRZEJKOWE WRÓŻBY Z UBRAŃ?

JAK SPRAĆ ANDRZEJKOWE WRÓŻBY Z UBRAŃ?
Zobacz więcej zdjęć »
Wróżenie z wosku, czyli najpopularniejsza zabawa andrzejkowa, już za nami. Szczęśliwi ci, którym wosk przepowiedział świetlaną przyszłość. Co jednak mają zrobić osoby, którym zamiast przyszłych sukcesów los przygotował wielką plamę z wosku na ubraniu? Jest na nią kilka sposobów!

Wosk na ubraniu to jedna z tych plam, którą usunąć najtrudniej usunąć - oprócz wyczyszczenia zabrudzonej tłustą stearyną tkaniny, musimy wcześniej pozbyć się nadmiaru wosku z powierzchni materiału. Uporanie się z „zewnętrzną" warstwą zabrudzenia przysporzy nam mniej problemu, więcej kłopotu sprawi natomiast dokładnie oczyszczenie ubrania, gdyż wosk ma tendencję do wsiąkania w tkaninę. Na wszystko są jednak sprawdzone sposoby!

Zamroź i wykrusz!

Pierwszym krokiem na wyczyszczenie pobrudzonej woskiem tkaniny jest... jej zamrożenie. Najlepiej umieścić nasze ubranie w plastikowym woreczku i włożyć je do zamrażalnika. Już po niespełna godzinie można próbować walczyć z zamrożonym woskiem, jeśli jednak dysponujemy czasem - najlepiej nie otwierać zamrażalnika przez całą noc.

Zamrożony wosk staje się łatwiejszy do wykruszenia. Najlepiej zrobić to tępą stroną noża lub szczotką do czyszczenia ubrań. Jeśli mamy pod ręką inne dogodne „narzędzia", możemy śmiało się nimi posłużyć, jednak z jednym bardzo ważnym zastrzeżeniem - wszystko musimy robić bardzo ostrożnie, jeśli nie chcemy zniszczyć tkaniny!

Jeśli wosk dopiero znalazł się na naszym ubraniu i nie zdążył jeszcze zastygnąć, możemy na zabrudzonym miejscu położyć kilka kostek lodu - natychmiast miejscowo „uśmierzą" plamę, sprowadzając wosk do stałej konsystencji i nie powodując jego dalszego rozlewu i nasiąkania tkaniny niepożądaną substancją.

Więcej ognia!

Jeśli lodowa metoda nie przyniesie nam satysfakcjonujących rezultatów, możemy skorzystać z innej - skrajnie przeciwnej. Drugi sposób wykorzystuje działanie wysokiej temperatury. Do przeprowadzenia procesu będzie niezbędne żelazko i papierowe ręczniki lub papier pergaminowy czy śniadaniowy. Kawałki papieru nakładamy z dwóch stron tkaniny, a żelazkiem przejeżdżamy po miejscu, w którym zabrudziliśmy ubranie woskiem. Nie zaczynamy od wysokiej temperatury, a stopniowo ją zwiększamy. Dzięki temu pozostały wosk rozpuści się i wsiąknie w papier. Ciekawą alternatywą jest również wcieranie w plamę oleju roślinnego, którego nadmiar ścieramy wymienionymi wyżej materiałami.


Krok trzeci - pranie

Po przejściu powyższych etapów, ubranie należy porządnie wyprać. Wosk może zostawić tłuste plamy. Jeśli pobrudziliśmy je kolorową świeczką, ta ponadto może pozostawić przebarwienia. Zabrudzone miejsce przed praniem najlepiej namoczyć w roztworze wody z płynem do mycia naczyń. Nie musimy obawiać się o zniszczenie tkaniny przez wysoką temperaturę podczas prania w pralce. Teoretycznie do pozbycia się najcięższych plam przyda się kilka stopni więcej, jednak w praktyce producenci najnowszych sprzętów AGD zapewniają ich usuwanie, w tym również zabrudzeń z tłuszczu, już w 30°. To też najszybszy ze wszystkich kroków. Czas prania jest uzależniony od konkretnego modelu pralki, np. w popularnym modelu Indesit Innex cały proces nie potrwa więcej niż 45 minut. Po wyjęciu ubrań z pralki i dokładnym wysuszeniu nasze ulubione kreacje nie powinny nosić śladów andrzejkowej zabawy.

Więcej na temat sprzętów marki Indesit znaleźć można na stronie www.indesit.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »