Dom » Budownictwo

Jak uzyskać szczelny dach? Obróbki blacharskie.

Jak uzyskać szczelny dach? Obróbki blacharskie.
Zobacz więcej zdjęć »
Dach powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim szczelny. Dlatego tak ważny jest odpowiedni montaż pokrycia dachowego. Dopełnieniem i solidnym zabezpieczeniem każdego dachu są obróbki blacharskie, które skutecznie chronią dom przed wiatrem, deszczem i zanieczyszczeniami.

Blokują również dostęp pod pokrycie drobnym zwierzętom, które często szukają schronienia w takich miejscach.

 Obróbki blacharskie to elementy wykonane z blachy płaskiej powlekanej odpowiednią powłoką i dogiętej do konkretnego kształtu. Stosuje się je na wszelkich połączeniach połaci, na skrajnych końcach dachu oraz w punktach szczytowych. Bardzo często konstrukcja dachu jest na tyle skomplikowana, że dekarz wykonuje wszystkie obróbki ręcznie na placu budowy. Jeśli jednak nasza połać jest prosta w wykonaniu, to prawdopodobnie będziemy mogli skorzystać ze standardowej oferty obróbek blacharskich producenta naszego pokrycia. Wcześniej wykonane elementy przyspieszą znacznie pracę na budowie – są wykonywane na konkretną, potrzebną nam długość. Są one również dopasowane kolorystycznie, ponieważ producent wykorzystuje tę samą powłokę ochronną i kolorystykę, którą zastosował do produkcji blachodachówki. 

 

 Standardowa oferta? Co obejmuje?

 Typowe obróbki blacharskie to wszystkie obróbki, które da się w pewien sposób poddać pewnym standardom, a więc takie, które znajdują zastosowanie na każdym dachu i wymiarami będą pasowały do większości projektów. W tym gronie na pewno znajdą się różnego rodzaju kalenice – baryłkowe, proste, stożkowe czy trapezowe. Uszczelniają szczyt dachu w miejscu połączenia dwóch połaci, a więc zapobiegają przedostawaniu się opadów pod połać dachową. Prawidłowo zamontowana kalenica powinna również pozwalać na swobodną wentylację pokrycia – w ten sposób ewentualne zawilgocenia będą miały szansę odparować.

 

Inną typową obróbką blacharską jest wiatrownica. Taki element umieszcza się na krawędziach dachu ze względu na silne wiatry boczne, które mogłyby zerwać pokrycie dachowe, a w szczególności lekką blachodachówkę. Oczywiście poza ochroną przed wiatrem pełni taką samą funkcję co kalenica – blokuje przedostawanie się wilgoci.

Należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie załamania połaci, które skierowane są do wnętrza dachu. W takich miejscach stosuje się rynny koszowe, które skutecznie odprowadzają wody opadowe z połaci do rynny. To właśnie w koszu kumulują się zanieczyszczenia i wilgoć, dlatego tak ważna jest jego szczelność. Zapewni nam to prawidłowy montaż oraz pomocnicze elementy uszczelniające, jak np. samoprzylepne kliny z pianki poliuretanowej.

Ostatnimi obróbkami o jakich wspomnimy są pasy pod i nadrynnowe. Spełniają bardzo ważne funkcje na dachu, pomimo, że są mniej widoczne. Pas podrynnowy chroni deskę czołową i okap przed zawilgoceniem. Możemy go zobaczyć od spodu dachu, dlatego watro zadbać o jego estetyczne wykończenie. Pas nadrynnowy służy przede wszystkim do odprowadzania deszczu i śniegu prosto do rynny, co zapobiega przedostawaniu się wilgoci pod okap.

Moglibyśmy wymienić jeszcze wiele obróbek niezbędnych na dachu – doskonałymi przykładami są obróbki komina, ogniomuru czy okna połaciowego. Są to jednak bardziej skomplikowane konstrukcje, które należy dopasować indywidualnie do dachu. Dlatego najlepiej poradzić się fachowca – jakie elementy możemy zakupić wcześniej, a jakie będą wykonywane na miejscu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IMPULSE

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »