Firma » System prawny

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Wybór dobrego biura rachunkowego ułatwi nam zarządzanie firmą i przyczyni się do obniżenia stresu wywołanego obawą o ewentualne niezawinione przez nas błędy. Jak jednak dokonać go, aby nie żałować podjętej przez siebie decyzji?

Przystępując do poszukiwania podmiotu, który wesprze nas w niełatwym zadaniu związanym z prowadzeniem firmowej księgowości zazwyczaj sugerujemy się przede wszystkim ceną świadczonych przez niego usług. Taka postawa wydaje się zrozumiała zwłaszcza w odniesieniu do firm inaugurujących dopiero swoją działalność, wiadomo bowiem, że ich właściciele muszą liczyć się ze sporymi kosztami podejmowanych przez siebie działań, zyski nie pojawiają się zaś równie szybko. Niejednokrotnie okazuje się jednak, że najtańsze biuro rachunkowe jest jednocześnie podmiotem najmniej wartościowym, a współpraca z nim generuje więcej nieprzyjemnych sytuacji niż samodzielne zagłębianie tajników ustawy o rachunkowości.


Jednym z pierwszych działań podejmowanych przez przedsiębiorcę powinno być zatem upewnienie się, że biuro rachunkowe budzące jego zainteresowanie spełnia wymogi formalne umożliwiające mu oferowanie świadczonych przez siebie usług. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć w tym kontekście certyfikat wydawany przez ministra finansów, warto jednak sprawdzić również, czy firma jest wpisana do rejestru biegłych rewidentów księgowych. Nawet spełnianie tego rodzaju wymogów nie daje nam stuprocentowej pewności tego, że nawiązujemy współprace z firmą, która nas nie rozczaruje, jeśli jednak mówimy o podmiocie, który nie może pochwalić się wymienionymi powyżej dokumentami, najprawdopodobniej współpraca z nim jest w stanie przynieść nam więcej strat niż korzyści.


Nie wolno zapominać również o tym, że nawet pracownikowi najlepszego biura rachunkowego zdarzają się błędy, które mogą przynieść szkodę firmie, której pomaga. Na szczęście, polskie prawo chroni przedsiębiorców przed konsekwencjami takich zdarzeń, na biurach rachunkowych ciąży bowiem ustawowy obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jeszcze przed podpisaniem stosownej umowy warto zatem upewnić się, że również firma, która wzbudziła nasze zaufanie przestrzega tego zapisu ustawy, w innym wypadku bowiem współpraca z nią może przyczynić się do znaczącego obniżenia się pozycji rynkowej firmy, która wykazała się przesadnym zaufaniem do swojego kontrahenta.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Paweł

Komentarze (3)

 • avatar
  stillalice 2019-01-27 15:07:43

  W dzisiejszych czasach to tylko online ;) Nie lubię być uwiązana do biura w jednym miejscu. Mogę pracować gdzie chcę, a z księgową z tax care mam kontakt online i telefoniczny, wszystko da się w ten sposób załatwić.

 • avatar
  hafciarka 2018-11-26 17:21:31

  Ja mam obecnie ten sam dylemat. Niedługo będę zakładać działalność gospodarczą i nie wiem, co zrobić z kwestiami księgowości. Zależy mi przede wszystkim na tym, aby cała dokumentacja była prowadzona rzetelnie bo nie chciałabym mieć nieprzyjemności. Trochę czytałam opinie biura rachunkowego w Gdańsku MG Finanse i jestem przekonana że wybierając ich mam pewność że wszystko będzie prowadzone w należytym porządku.

 • avatar
  ~ekspert 2016-07-01 18:36:52

  Ja już dobrze wybrałem - opolskie www.buchhalter.opole.pl :)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »