Dom » Wnętrza

Jak wybrać kominek na pellet?

Jak wybrać kominek na pellet?
Zobacz więcej zdjęć »
Kominki na pellet coraz częściej pojawiają się w promocjach, propozycjach dofinansowań zakupu przez gminy czy też w artykułach o ekologicznym ogrzewaniu, które naprawdę dobrze grzeje, ale nie zatruwa środowiska i spełnia nawet najbardziej restrykcyjne normy.

Kominki na pellet coraz częściej pojawiają się w promocjach, propozycjach dofinansowań zakupu przez gminy czy też w artykułach o ekologicznym ogrzewaniu, które naprawdę dobrze grzeje, ale nie zatruwa środowiska i mieści się nawet w najbardziej restrykcyjnych normach.

Czym jest pellet?

Pellet jest wykonany z zagęszczonych trocin, zrębków, kory, odpadów roślin rolniczych, makulatury i innych materiałów organicznych. Dlatego jest to materiał całkowicie ekologiczny, z którego spalania nie powstaje trujący dwutlenek węgla.

Dlaczego właśnie kominek na pellet?

Są one nie tylko wygodniejsze w obsłudze i mają znacznie większą sprawność spalania i ogrzewania niż zwykłe piece na drewno lub kominki. Ale też w rzeczywistości, piece na pelety są najczystsze ze stałych urządzeń grzewczych na paliwo. Dzięki wydajności spalania o 78-85%, są również zwolnione z wymogów w zakresie badań emisji dymu prowdzonych przez Agencję Ochrony Środowiska. Piece na pelety posiadają zdolności grzewcze, które wahają się pomiędzy 2,34 kW a nawet 26,38 kW. Są przeznaczone do domów oraz mieszkań, w tym nawet tych w blokach z wielkiej płyty.

Równomierne ogrzewanie

Kominek zwyke wstawiamy w salonie, aby nie tylko grzał, ale też ładnie wyglądał. Jednak może się tu pojawić pytanie co z ogrzewaniem innych części domu, mieszkania? Większość kominków na pellet ma zamontowany w środku wentylator, który wydmuchuje ciepłe powietrze i je rozprowadza po pomieszczeniach. W tym wypadku istotny jest przepływ powietrza przez pomieszczenia. Można też taki system wspomóc montując turybinę i system rozprowadzający.

Drugi wariant to kominek z płaszczem wodnym, który podłącza się zupełnie tak samo jak piec do systemu grzejników i naczynia z wodą użytkową do jej ogrzania. Jednak koszt takiego systemu ogrzewania jest nawet 10 razy wyższy niż zakup kominka nawiewowego.

Kolejna kwestia to gdzie kominek postawić. Wybierając model nawiewowy zawsze najlepiej jest go postawić w dużej, otwartej przestrzeni, aby ciepłe powietrze mogło sobie swobodnie przepływać. Z kolei model z płaszczem trzeba ustawić w takim miejscu, aby można było od niego wyprowadzić instalację i tak ją zabudować, żeby na pierwszy rzut oka widać było tylko ładny kominek.

Aczkolwiek najważniejsze jest ustawienie kominka w miejscu, gdzie będzie można zamontować rurę dymową. Większość modeli daje możliwość bezpośredniego odpowietrzania (otwór wentylacyjny może iść prosto przez ścianę) lub odpowietrzania prosto przez dach. Nie trzeba podłączać kominka do głównego komina, ponieważ przy spalaniu pelletu nie powstaje dym, a jedynie para wodna, która musi zostać odprowadzona na zewnątrz.

Konserwacja

Bardzo ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących eksploatacji i prac konserwacyjnych. Należy regularnie sprawdzać wentylatory i silniki. Producenci zalecają usunięcie niespalonego pelletu ze zbiornika i układu zasilania pod koniec sezonu grzewczego. To zmniejsza ryzyko korozji, co może spowodować kosztowne uszkodzenia urządzenia. Minimalizuje to również trudności w uruchomieniu urządzenia na początku następnego sezonu grzewczego. Trzeba również regularnie czyścić ujście spalin i szybę.

 Kominki na pellet można znaleźć między innymi w sklepie internetowym Polandi.euRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

polandi

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »