Rozrywka i wypoczynek » Sport

Jak wybrać maskę antysmogową?

Jak wybrać maskę antysmogową?
Zobacz więcej zdjęć »
Zdrowie ma się tylko jedno. Osoby tego świadome dbają o prawidłowe i zrównoważone odżywianie, regularnie uczęszczają na badania kontrolne, zażywają ruchu i… świeżego powietrza.

Przygotowując się na nadchodzące, chłodniejsze dni zazwyczaj wyciągają z garderoby grubsze kurtki, szaliki i czapki. A przecież wraz ze spadkiem temperatury, nad naszym krajem pojawia się szarobura, trująca chmura smogu. W trosce o własne zdrowie Polacy na tę porę wyposażają się również w maski antysmogowe. Jak porównać produkty i sprawdzić ich jakość? O tym poniżej.

Ukryte znaczenie symboli

Na opakowaniach masek i półmasek filtrujących zanieczyszczenia (potocznie zwanych maskami antysmogowymi) znajdują się kody, symbole oraz nazwy certyfikatów, które konsumentom niewiele mówią. Ich rozszyfrowanie stanowi klucz do wyboru odpowiedniego, przebadanego i najlepszego akcesorium. Maski filtrujące należą do kategorii wyrobów zwanych środkami ochrony indywidualnej. Celem ich użytkowania jest ochrona przed zagrożeniami dla zdrowia lub niebezpieczeństwami powodującymi nieodwracalne szkody w organizmie. Symbol CE, który jest obowiązkowy w przypadku tej kategorii, często pojawia się na produktach codziennego użytku takich jak: elektryczne szczoteczki, pluszowe maskotki, telefony komórkowe i wiele innych, a oznacza, że producent deklaruje spełnienie wszystkich wymaganych dyrektyw Unii Europejskiej. Podstawą tej deklaracji jest przeprowadzenie zaawansowanych badań, prowadzonych w niezależnej certyfikowanej jednostce badawczej na podstawie, których wydawany jest certyfikat CE. Aby móc posługiwać się takim certyfikatem należy wykonać analizy, a następnie poddać produkt procedurze oceny zgodności z odpowiednimi dyrektywami. Wybierając jakikolwiek towar z takim oznaczeniem możemy domniemywać, że wszelkie normy dotyczące bezpieczeństwa, trwałości, łatwopalności i wiele innych, zostały zachowane. Z punktu widzenia przyszłego użytkownika maski ważna jest także klasa jej filtracji. Poziom filtracji w Europie określa się w trzech klasach: FFP1, FFP2, FFP3.

Komfort i wygląd

Nie da się ukryć, że oprócz spraw technicznych o zakupie decyduje także wygląd i komfort użytkowania produktu.  Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty filtrujące wdychane powietrze, projektowane z myślą o konkretnej grupie odbiorców. Pomimo, że w świetle prawa ten sam model maski może być wykorzystany podczas remontu w mieszkaniu, pracy w kopalni oraz spaceru w centrum zanieczyszczonego miasta, to w rzeczywistości warto zakupić maskę dedykowaną wybranemu zastosowaniu. Maski sportowe cechują się konstrukcją lepiej dopasowaną do kształtu twarzy i zapewniającą komfort podczas wysiłku fizycznego. – komentuje Jarosław Gawroński, ekspert zdrowego stylu życia, BROYX.

Na komfort użytkowania maski podczas intensywnego treningu największy wpływ mają opory oddychania. Aktualnie marka BROYX oferuje dwa modele: 700 oraz 500, stworzone z myślą o sportowcach. Obie maski posiadają najniższe opory oddychania wśród masek sportowych dostępnych na rynku. Wyposażone są w wymienny filtr 4P1 o wysokim poziomie filtracji. Materiały wykorzystane przy ich produkcji sprzyjają odprowadzaniu potu, są lekkie i łatwe w czyszczeniu.

  

Dodatkowe informacje

Szczegółowe informacje dotyczące użytkowania produktów muszą zostać umieszczone w instrukcji do nich dołączonej. Producent zobowiązany jest zamieścić informacje w języku polskim na temat: rodzajów zanieczyszczeń, przed którymi maska chroni, sposobu jej zakładania i dopasowywania oraz zalecenia dotyczące zdatności do użytku, a nawet ograniczeniach stosowania danego produktu. W razie wątpliwości organem udzielającym odpowiedzi konsumentom jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Na stronie rejestru wyrobów niezgodnych lub stwarzających zagrożenie UOKiK umieszczono informacje o produktach nie spełniających wymagań UE.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

michal.tomaszewski@aveex.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »