Dom » Wnętrza

Jak wydłużyć żywotność pralki?

Jak wydłużyć żywotność pralki?
Zobacz więcej zdjęć »
5 wskazówek od ekspertów marki Whirlpool.

Dobra, sprawdzona marka i jakość wykorzystanych do produkcji materiałów – to niewątpliwie elementy wpływające na to, jak długo posłuży nam pralka.  Warto jednak pamiętać, że bardzo duże znaczenie ma także to, jak się z nią obchodzimy. Eksperci marki Whirlpool radzą, jak wydłużyć żywotność sprzętu. Wystarczy przestrzegać kilku prostych wskazówek.

NIE PRZEŁADOWUJ

Umieszczanie w bębnie zbyt dużej ilości ubrań nadmiernie przeciąża podzespoły pralki. Szczególnie negatywnie dziala na silnik, który musi wykonywać wytężoną pracę, aby zapewnić tak dobre rezultaty, jak przy normalnym załadunku. Nadmiar ubrań podczas danego cyklu niekorzystnie wpływa również na tkaniny, bo mocniej niż normalnie trą o siebie podczas prania. Aby upewnić się, że włożonych do bębna ubrań nie jest zbyt dużo, dobrze włożyć do środka rękę. Jeśli możemy wygodnie ułożyć ją na znajdującym się wewnątrz praniu, to sygnał, że nie przesadziliśmy z wsadem. – Warto też zaglądać do instrukcji - radzi Magdalena Olejniczak, specjalista ds. szkoleń w firmie Whirlpool. – Przy każdym programie jest podane, ile kilogramów maksymalnie możemy wyprać. Pralce, ale też naszym ubraniom, nie służą ponadto najwyższe obroty wirowania. Warto zmniejszyć je do 800 lub 600.

OSZCZĘDNIE Z DETERGENTEM

Wielu z nas wciąż wyznaje błędne przekonanie, że dodanie większej ilości proszku lub płynu zapewni lepsze rezultaty prania. W praktyce jest jednak wręcz odwrotnie. Nadmiar detergentu powoduje, że na ubraniach pozostaje biały nalot. Resztki proszku mogą też osadzać się na podzespołach pralki, skracając jej żywotność. Jeśli mamy urządzenie z opcją automatycznego odmierzania detergentu, warto z niej skorzystać, bo wówczas będziemy mieć pewność, że pobierze go tyle, ile potrzeba. Jeżeli natomiast nasza pralka nie posiada takiej funkcji, wystarczą dwie łyżki stołowe proszku lub płynu do prania.

SPRAWDZAJ KIESZENIE

To często nawyk, którego nabiera się dopiero w momencie, gdy coś, co nie powinno, niechcący nam się wypierze. Przed uruchomieniem pralki dobrze przetrząsnąć wszystkie kieszenie i opróżnić je z monet, banknotów, chusteczek higienicznych, paragonów czy kluczy. Te niepożądane przedmioty mogą uszkodzić grzałkę lub pompę.

WYPOZIOMUJ

Korzystanie z pralki bez usunięcia zabezpieczeń transportowych i nieodpowiednie wypoziomowanie sprzętu – to główne grzechy tych, którzy swoje urządzenie kupili przez Internet. Kiedy kurier dostarcza pralkę pod drzwi i sami musimy zająć się jej podłączeniem, zdarza się, że popełniamy rażące błędy, mogące mieć duże znaczenie w jej dalszym użytkowaniu. Mimo że instrukcja zawsze wyraźnie mówi o konieczności zdjęcia zabezpieczenia transportowego, nie wszyscy to robią. Tymczasem pozostawienie go powoduje, że pralka pracuje znacznie głośniej. Dodatkowo, może uszkodzić bęben, amortyzatory i łożyska. Jeśli natomiast nie jest odpowiednio wypoziomowana, rośnie ryzyko jej uszkodzenia na skutek ciągłych wibracji i “skakania” podczas prania.

CZYŚĆ REGULARNIE

Jeśli chcemy utrzymać pralkę w dobrej kondycji, warto od czasu do czasu (najlepiej raz w miesiącu) zafundować jej drobne spa. Do dozownika wsypujemy torebkę proszku do pieczenia i włączamy puste urządzenie na jeden cykl o najwyższej temperaturze: 90° lub 95°C. To prosty domowy sposób na odświeżenie pralki. Taka “kuracja” pozwoli oczyścić ją z pozostałości detergentu i usunąć nieprzyjemny zapach.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »