Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jak wypocząć podczas upałów?

Jak wypocząć podczas upałów?
Zobacz więcej zdjęć »
Wakacje to upragniony czas w roku. W chłodniejsze okresy z utęsknieniem czekamy na słoneczny urlop, ale tegoroczne lato przywitało nas rekordowymi temperaturami na miarę „ciepłych krajów”. Jak wypoczywać w tak upalne dni?

Pierwsza myśl, to ucieczka z rozgrzanych, betonowych miast nad wodę. Jednak nawet nad zbiornikami wodnymi może być ciężko znieść palące słońce przez dłuższy czas, a obecność innych turystów, nie każdemu kojarzy się z relaksem. Warto zadbać, by po wypoczynku pozostały tylko dobre wspomnienia, nawadniać organizm, dostosować dietę, odpowiednio się ubrać. Warto też wybrać się w miejsce, gdzie pomimo wysokich temperatur, można przyjemnie spędzić czas, najlepiej w cieniu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W naszym klimacie upały nie są niczym nadzwyczajnym, mamy przecież za sobą niejedno upalne lato. Coraz częściej mówi się o skutkach globalnego ocieplenia. Na szczęście w Polsce nie brakuje terenów zielonych, parków, lasów, rzek, jezior i stawów, gdzie można bezpiecznie odpoczywać, nawet przy temperaturach przewyższających 30 stopni Celsjusza.

- Podczas upałów w parkach w cieniu drzew temperatura jest co najmniej o 10°C niższa niż temperatura w betonowych centrach miast, dlatego szczególnie w upalne dni zapraszamy do przepięknego parku Manor House SPA. Wspaniałe starodrzewy, liczne pomniki przyrody, leśna część parku, krzewy, paprocie, kwiaty, wypielęgnowane klomby – to wszystko na 10-hektarowym obszarze robi niesamowite wrażenie i jest doskonałą okazją do obcowania w przyrodą. Uroku dodają przypałacowe stawy, wyspy, mostki i romantyczne zakątki, gdzie można w ciszy delektować się kojącymi barwami i odgłosami natury. W parku mieszczą się też ścieżki i Ogród Medytacji, które sprzyjają wyciszeniu i wzmocnieniu sił witalnych. Gdy słupki na termometrach skaczą w górę, polecany też schłodzenie się w naszym bezchlorowym basenie z ożywioną wodą” – mówi Dorota Tokarska, Dyrektor Marketingu kompleksu hotelowego Manor House SPA - Pałac Odrowążów.

Łatwiej znieść upał poza miastem, w miejscach zacienionych, w otoczeniu przyrody, przy orzeźwiającym wietrze. Stare zabudowania z grubymi, kamiennymi ścianami, obrośnięte pnączami, jak w przypadku zabytkowych Pałacu Odrowążów i Stajni Platera, trzymają chłód lepiej niż współcześnie powstające budynki, w których klimatyzacja staje się koniecznością. Przypałacowe piwnice, dawniej wykorzystywane do przechowywania żywności, dziś dają ochłodzenie zwiedzającym kompleks pałacowo-parkowy w mazowieckich Chlewiskach.

Starannie utrzymany park krajobrazowy jako jeden z najcenniejszych zabytkowych parków w Polsce (12 maja 2009 r. został wpisany na "Listę preferencyjnych zabytkowych parków i ogrodów dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej") jest prawdziwym skarbem kompleksu hotelowego Manor House SPA. Charakteryzuje go urozmaicona szata roślinna, bogata fauna oraz duża ilość pomników przyrody, co czyni park interesującym i godnym zwiedzania.

Na jego terenie znajdują się ścieżki edukacyjne:
- przyrodnicza  - biegnąca koło rzadkich okazów drzew, która jest przeznaczona dla osób lubiących spokojne spacery i odkrywanie przyrodniczych ciekawostek. Na jej trasie można zobaczyć najciekawsze pomniki przyrody i osobliwości przyrodnicze, poznać różne zbiorowiska roślinne, a przy odrobinie szczęścia również podpatrzeć aktywne życie fauny parku.  
- zabytkowa -  została stworzona z myślą o pasjonatach historii. Obejmuje wszystkie zabytkowe obiekty posiadłości - jednej z najstarszych rezydencji szlacheckich w Polsce, której historia sięga XII wieku. Wybierając tę trasę można przyjrzeć się budynkom i podziemnym budowlom oraz poznać dzieje wybitnych postaci rodów Odrowążów, Chlewickich i Sołtyków.
 - medytacji (mała i duża) – ścieżki idealne na chwilę wytchnienia i ćwiczenia runiczne, zwłaszcza w punktach energetycznych parku (Kamienny Krąg Mocy, Ogród Zen, Spirala Energetyczna, Piramida Horusa), w których można też uprawiać jogę lub medytację.

Park - Ogród tworzą rozległe trawniki, swobodnie rozplanowane klomby, grupy drzew i krzewów o rozmaitych wysokościach, nieregularnie wijące się ścieżki wśród naturalnych zbiorników wodnych - strumieni i stawów. Szczególnie cenne są tu okazy starych drzew o szlachetnych sylwetkach, potężne dęby, kasztany, rozłożyste lipy, klony, czerwone buki, cisy, strzeliste tulipanowce, graby, jesiony, modrzewie. W leśnej części występuje wspaniały zabytkowy drzewostan, dzika promenada oraz Kamienny Krąg Mocy, Spirala Energetyczna i czarowny Ogród Zen tworząc niepowtarzalny charakter parku.

Przebywanie na świeżym powietrzu, wśród kojącej zmysły przyrody, z możliwością schłodzenia się w wodzie, wycisza, odpręża, relaksuje i poprawia nastrój. To dobry pomysł na przyjemnie spędzenie upalnych dni.

Więcej na ten temat: www.manorhouse.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Manor House SPA
http://www.manorhouse.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »