Dom » Budownictwo

Jak zaplanować budowę domu i zaoszczędzić na inwestycji?

Budowa domu jest niebagatelną inwestycją, która prawidłowo zaplanowana może całkowicie zmieścić się we wcześniej określonym budżecie. Kluczem do sukcesu jest właściwe oszacowanie wszystkich możliwych kosztów, jakie wiążą się z budową domu do stanu „pod klucz”.

Jaki dom chcemy wybudować?

Przed przystąpieniem do zakupu materiałów budowlanych czy zatrudnieniem ekipy, która wykona fachowo prace ziemne i wykończeniowe, musimy wiedzieć, jaki efekt nas interesuje. Czy ma to być niewielki, maksymalnie 100-metrowy domek z bali, czy może dwupiętrowy, wielkopowierzchniowy dom zbudowany w tradycyjnej technologii murowanej. Co ciekawe, z raportu Oferteo wynika, że zdecydowana większość Polaków budujących domy obecnie decyduje się na dom murowany, o powierzchni w granicach 100-150 mkw.

Musimy także wiedzieć, jakiego rodzaju działką dysponujemy. Jeśli warunki gruntowe na działce nie będą odpowiednie, to jej przygotowanie dla rozpoczęcia właściwej budowy również pociągnie za sobą pewne wydatki.

Co pochłania największe wydatki?

Największe wydatki przy budowie domu pochłania jego wykończenie - ponad 30 proc. łącznego budżetu przeznaczonego na ten cel. Podobnie kształtują się koszty doprowadzenia budowy do stanu surowego otwartego. Zakup stolarki okiennej i drzwiowej to kolejne 20 proc., a jedynie 10 proc. całości trzeba wydać, aby osiągnąć stan zerowy.

Na czym nie oszczędzać?

Dobrej jakości materiały budowlane zagwarantują nam zbudowanie wytrzymałego, trwałego budynku mieszkalnego, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Nie będzie on wymagał remontów czy wymiany np. okien czy drzwi już w kilka lat po oddaniu budowy inwestorowi. Jednocześnie na materiałach tych można zaoszczędzić w ten sposób, że kupuje się je samodzielnie. Dzięki temu inwestor ma decydujący wpływ na to, co i za ile kupuje. Może negocjować warunki sprzedaży z hurtownikami czy detalistami, a jeśli wykaże się wysokimi umiejętnościami w tym zakresie, jego koszty budowy domu na pewno zmaleją.

Nie warto jednak kierować się wyłącznie ceną przy wyborze ekipy budowlanej. Powinniśmy skorzystać z usług sprawdzonych fachowców, którzy cieszą się renomą w naszej okolicy, są polecani przez rodzinę czy znajomych. Eksperci doradzą jednocześnie, jak zorientować dom czy jaki typ ogrzewania będzie dla niego najlepszy. Chcąc skorzystać z usług sprawdzonych, solidnych firm wykonawczych, zajrzyj tutaj.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

zypolek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »