Firma » Finanse

Jak zdobyć finanse na rozwój firmy?

Jak zdobyć finanse na rozwój firmy?
Zobacz więcej zdjęć »
W celu zdobycia kapitału na rozwój swojej firmy warto rozważyć różne dostępne na rynku formy dofinansowania. Artykuł dotyczy możliwości zdobycia gotówki na inwestycje.

Znalezienie właściwego - to znaczy odpowiedniego dla potrzeb i indywidualnych wymagań konkretnej firmy - źródła finansowania stanowi spore wyzwanie dla wielu przedsiębiorców. Niezależnie od tego, czy podmiot gospodarczy posiada długi staż na rynku i określoną reputację, czy też jest to nowa działalność, to pozyskanie kapitału na inwestycje może przyprawić o ból głowy niejednego prezesa czy właściciela firmy.

Dotacje unijne

Zwykle największą popularnością cieszą się takie formy pozyskiwania kapitału, których po prostu nie trzeba zwracać. Oczywiście mowa o dotacjach. W tym roku startują pierwsze nabory z najnowszej perspektywy finansowej zaplanowanej na lata 2014-2020. Wiele firm wiąże z tym duże nadzieje i liczy na możliwość rozwoju. Jednak nowa perspektywa finansowa nie jest już tak łaskawa pod względem bezzwrotnych instrumentów finansowych jak poprzednia. Raczej należy się liczyć z możliwościami otrzymania - wprawdzie niskooprocentowanej, ale pożyczki, którą suma summarum trzeba zwrócić.

- Na dotacje, w pierwszej kolejności mogą liczyć firmy planujące projekty o wysokim poziomie innowacyjności, oparte o działalność badawczo-rozwojową oraz współpracę z naukowcami. Może to stanowić problem dla wielu przedsiębiorców, ponieważ nie każda inwestycja związana jest z wdrożeniem unikalnej w skali kraju, czy świata technologii - komentuje Katarzyna Sapa, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Innowacji SA.

Więcej informacji dotyczących dotacji dla firm będziemy mogli uzyskać po ogłoszeniach kolejnych konkursów, których obecnie jest ciągle mało. Spodziewane konkursy w I i II kwartale 2015 roku przesuwane są na późniejszy okres i obecnie mówi się o kolejnych ogłoszeniach w III i IV kwartale bieżącego roku.

Dla zainteresowanych: wyszukiwarka dotacji

Więcej informacji o tym jak pozyskać dotację z UE dla firmy i wsparcie w tym zakresie znaleźć można na stronie: http://aridotacje.pl/dotacje-dla-firm-2

Crowdfunding - szansa dla startupów

Crowdfunding to na polskim rynku stosunkowa nowa możliwość pozyskania pieniędzy na rozwój działalności. Najkrócej mówiąc polega to na zbiórce środków na inwestycje (przede wszystkim tzw. start-upy) przy użyciu platform internetowych, dzięki którym prywatni inwestorzy "zrzucają się" na wykonanie przedstawionej idei czy pomysłu. Dużą zaletą crowdfundingu jest połączenie etapu badania rynku z równoczesnym zdobywaniem kapitału na start. Ta forma pozyskiwania kapitału z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.

Pożyczki, kredyty i leasingi z Unii Europejskiej

Bardzo dużo przedsiębiorców wybiera powszechne, to znaczy komercyjne kredyty i oferty leasingowe. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość zmniejszenia kosztów podatkowych (raty zostają wliczone w koszty uzyskania przychodu), a przede wszystkim poprawa płynności finansowej.

Znacznie trudniej jest uzyskać pożyczkę unijną czy kredyt przez podmiot gospodarczy, który dopiero co powstał i w związku z tym nie mogący się legitymować historią finansową, tak bardzo ważną przy ustalaności kredytowej przez banki komercyjne. W takim przypadku bardzo dobrym (jeśli nie jedynym) rozwiązaniem jest skorzystanie z programów unijnych zapewniających pożyczki, leasing czy kredyt na preferencyjnych warunkach.

Poza tym taka firma może uzyskać także darmowe doradztwo i wsparcie w trakci pozyskiwania zwrotnego finansownia. Dofinansowanie z Unii Europejskiej pozwala na korzystania z szerokiej oferty wyspecjalizowanych firm doradczo-finansowych, które pomogą dopracować biznesplan, wypełnią wniosek unijny czy nawet wesprą w optymalnym rozporządzaniu otrzymanym kapitałem.

Tego rodzaju projekty wykonuje się przy współpracy z PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości). Niewątpliwą zaletą pozyskanego tym sposobem dofinansowania jest niskie oprocentowanie, a także możliwość uzyskania kapitału bez konieczności posiadania historii finansowej, którą - jak wyżej wspominaliśmy - start-upy z oczywistych przyczyn nie mogą się legitymować.

Jak zdobyć dofinansowanie z UE?

Unia Europejska to biurokratyczny moloch i bardzo wielu przedsiębiorców obawia się formalności związanych z pozyskaniem dotacji lub pożyczki unijnej. W gruncie rzeczy słusznie, ponieważ przygotowanie wniosku do każdego konkursu dotacyjnego to droga przez stos wymaganych dokumentów. Dokumentacja do napisania, wypełenienia, uzupełnienia oraz dostarczenie niezbędnych załączników potrafi zająć kilkadziesiąt stron i kilkadziesiąt roboczogodzin czasu pracy.

Dlatego firmy korzystają z usług firm specjalizujacych się w wypełnianiu wniosków dotyczących konkursów unijnych. To co przedsiębiorcy zajmie kilkadziesiąt godzin, taka firma wykona w czasie kilkakrotnie krótszym i bardziej efektywnie. Dlaczego? To proste: bo zajmuje się tym codziennie, posiada doświadczenie i wie na jakie szczegóły zwacać uwagę podczas wypełniania wniosku.

Właścicielom firm pozosotawiamy decyzję jakimi drogami pozyskać dofinansowanie, chociaż po krótkiej analizie sprawa wydaje się oczywista.

Jak zmierzyć z pozyskaniem pożyczki? Sprawdź tutaj: http://aridotacje.pl/instrumenty-zwrotneRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AriDotacje Wrocław
http://aridotacje.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »