Dom » Nieruchomość

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jeśli chcesz kupić dom lub mieszkanie i wydaje Ci się, że kredyt hipoteczny jest dla wszystkich, możesz się zdziwić. Perspektywa spłaty ogromnych rat przez kilkadziesiąt lat wcale nie jest tu najgorszym koszmarem. Wiele osób bowiem nawet na taki koszmar nie może sobie pozwolić…

Zanim udasz się do pobliskiego banku, możesz sprawdzić swoją zdolność w Internecie. Na stronie każdego banku lub doradcy finansowego znajduje się kalkulator kredytowy. Pozwoli Ci on na spokojne oszacowanie Twoich możliwości finansowych w zaciszu domowym. Tu nikt tego nie zobaczy i w razie negatywnej odpowiedzi nie będziemy musieli czuć się skrępowani. Po takim wstępnym rozeznaniu skróci nam się lista banków do odwiedzenia oraz… mieszkań do kupienia. Nie na wszystkie będzie nam bowiem stać.

Stała praca

Oczywiście bez stałej pracy kredyt hipoteczny jest jedynie mrzonką. Jest kilka placówek, które udzielają kredytu osobom na umowę o dzieło lub zlecenie. Osoby te jednak mają zwykle wysokie zarobki, które pozwalają na oszczędzanie i spłatę kredytu. W takim przypadku jednak ich zdolność jest dużo niższa.

Długość okresu kredytowania lub mniejsze mieszkanie

Jeśli nie stać Cię na kredyt hipoteczny masz dwie możliwości. Albo przedłużasz okres kredytowania albo… kupujesz mniejsze mieszkanie. Może nie tyle mniejsze co tańsze. Może warto wyjechać do innego miasta gdzie nieruchomości są tańsze? Można również zmienić dzielnicę miasta. Czasem wystarczy kilka kilometrów dalej od centrum, aby mieszkanie było tańsze.

Z drugiej strony, jeśli zdecydujemy się na dłuższy okres kredytowania, nasz dług rozkłada się na więcej miesięcy czyli raty będą mniejsze a nasza zdolność większa. W takim jednak przypadku kredyt hipoteczny jest droższy bowiem kumulują się większe koszty takiego kredytu. Długość okresu kredytowania

Bank

Nie ma się co przejmować mniejszym mieszkaniem i dłuższym czasem kredytowania jeśli nie sprawdziliśmy innego banku. Czasem bank który znajduje się na tej samej ulicy da nam dużo lepsze warunki na kredyt hipoteczny. Lepsze warunki to mniejsze koszty. Dodatkowo inny bank może nam bardziej korzystnie wyliczyć zdolność kredytową. Może to i dziwne, ale w jednym banku ukazując identyczne warunki możemy uzyskać 230 tys. zł kredytu a w innym aż 470 tys. zł! Zamiast się zastanawiać dlaczego, po prostu zmieńmy bank.

Zmień bank

Każdy bank inaczej liczy zdolność kredytową. Jeśli więc w jednej placówce nie udzielono nam kredytu, w innej może pojawić się szansa na kredyt hipoteczny. Sprawdź więc kilka banków zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Może coś mniejszego?

Jeśli nie masz zdolności kredytowej na wymarzony dom, może warto poszukać czegoś mniejszego? Niższa kwota nieruchomości to jednocześnie mniejszy kredyt, na który możemy sobie pozwolić.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

owczarnia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »