Zdrowie » Medycyna

Jakie prawa mają pacjenci?

Pacjenci mają szereg praw, dzięki czemu powinni czuć się w szpitalu bezpiecznie. Niestety nie zawsze tak jest, gdyż ich prawa zazwyczaj nie są egzekwowane. Osoby przebywające w szpitalach, w większości nie mają pojęcia, że nie muszą godzić się na wszystkie metody leczenia, które są im proponowane.

Gdzie zapisane są prawa pacjenta?

Prawa pacjenta zostały przede wszystkim zapisane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Należy jednak pamiętać, że gwarantują je również takie dokumenty, jak:

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

  • Karta Praw Pacjenta,

  • ratyfikowane umowy międzynarodowe,

  • Deklaracja Promocji Praw Pacjenta w Europie,

  • ustawa z 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta,

  • akty wykonawcze.

Jakie prawa przysługują pacjentom?

  • Prawo do opieki i leczenia

    Każdy pacjent ma prawo do natychmiastowych świadczeń zdrowotnych. Powinny być one udzielane rzetelnie i według aktualnej wiedzy medycznej. W razie wątpliwości pacjent może żądać opinii innego lekarza lub zwołania konsylum lekarskiego. Podobne przepisy występują w przypadku pielęgniarek.

  • Prawo do informacji

    Pacjent powinien uzyskać informacje o swoich prawach. Wszystkie komunikaty należy przekazać w zrozumiałej i przystępnej dla niego formie. Pacjent musi zostać poinformowany o swoim stanie zdrowia, proponowanych metodach leczenia oraz ewentualnych następstwach danego leczenia.

  • Ochrona tajemnicy lekarskiej

    Każdy pacjent ma prawo do zachowania poufności informacji o jego stanie zdrowia, rozpoznaniu, rokowaniu, badaniach, wynikach. Osoba pozostająca pod opieką medyczną ma prawo wskazać, komu powinny być przekazywane informacje objęte tajemnicą.

  • Poszanowanie pacjenta

    Pacjenci mają prawo do poszanowania ich intymności i godności. Nie wiele osób zdaje sobie również sprawę, że każdy powinien mieć możliwość godnej śmierci. Należy pamiętać, że obecność innych osób podczas jego opieki i leczenia wymaga zgody pacjenta.

  • Prawo do wglądu w dokumentację medyczną

    Każdy pacjent powinien mieć dostęp do własnej dokumentacji medycznej, dotyczy ona jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jest to odpłatne.

  • Prawo do wyrażania zgody na leczenie/operację

    Należy pamiętać, że pacjent powinien wyrazić zgodę na przeprowadzenie badania. Można jednak je zrealizować, gdy wymaga on natychmiastowej pomocy i ze względu na stan zdrowia/wiek nie może wyrazić zgody, a nie można skontaktować się z inna uprawnioną do tego osobą. Warto o tym pamiętać, że operację/leczenie o podwyższonym poziomie ryzyka można przeprowadzić tylko, po poinformowaniu pacjenta na czym ono polega i po uzyskaniu jego pisemnej zgody.

  • Prawo do skargi

    Każdemu pacjentowi przysługuje prawo do złożenia skargi ustnie lub pisemnie. Skargę można skierować do m.in. sądu, świadczeniodawcy, NFZ, bezpośredniego przełożonego osoby udzielającej świadczenia oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

  • Prawo do odszkodowania za błędy medyczne

    Informacje na ten temat znajdziecie w artykule: Odszkodowanie za błędy medyczne, czy warto o nie walczyć? Na blogu lexprzybornik.wordpress.com




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Patrycja123

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »