Społeczeństwo » Społeczeństwo

Jakie są perspektywy dla polskiej prowincji? | Podcast Edukontra

Dziś Polska rozwija się nierównomiernie. Ludzie młodzi od lat opuszczają wsie i małe miasta w poszukiwaniu lepszych perspektyw i wyższych zarobków w wielkich aglomeracjach.

Młodzież z prowincji, która do dużych miast, takich jak Warszawa czy Kraków, przyjeżdża na studia, po skończonej nauce zwykle już w nich pozostaje. Swoje zdolności wykorzystują z dala od miejsca urodzenia. Z kolei nieliczni, którzy zdecydują się zostać z rodziną i pracować na roli lub w przemyśle drzewnym, nie są należycie wynagradzani za swój trud.

Potrzeba nam bardziej zrównoważonego porządku społeczno-ekonomicznego. Tylko jak go wypracować?

Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z pracy na roli – ziemia leży odłogiem lub jest sprzedawana pod grunty. Polskie wsie tracą swój rolniczy charakter. Obszary wiejskie, mocno oddalone od dużych ośrodków miejskich, pustoszeją.Wyludnia się przede wszystkim wieś Polski centralnej, województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, podlaska i warmińsko-mazurska, wieś na Pomorzu Środkowym, wschodniej części woj. lubelskiego oraz zachodniej woj. podlaskiego (Raport o Stanie Wsi z 2020 r.).

Lecz masowe porzucanie prowincji sprawia jednocześnie, że mamy w Polsce wciąż czyste – nieskażone – obszary. Tereny, na których nigdy nie prowadzono upraw czy hodowli z wykorzystaniem chemicznych środków ochrony roślin i antybiotyków. Idealnie nadające się do produkcji – tak cenionej dziś – żywności ekologicznej. Na tych obszarach z powodzeniem można tworzyć też ośrodki agroturystyczne, z wielkimi puszczami i lasami dokoła, z czystym powietrzem i ciszą. Tereny te, na skalę Europy, uważane są już za ewenement.

Może więc, zamiast startować w nierównym wyścigu z krajami znacznie bogatszymi, zamiast produkować i budować więcej, powinniśmy zacząć inwestować w polską prowincję?

Może to właśnie te zapomniane tereny są szansą dla Polski na uzyskanie przewagi nad wysokorozwiniętymi krajami Zachodu?

O potencjale polskiej prowincji i o tym, jak go wykorzystać, rozmawiają eksperci:

  • Marek Kubin – lekarz, naukowiec, prezes fundacji Spółdzielnia Socjalna „Mądra Koza”,
  • dr Ryszard Dziekan – ekonomista, wykładowca Uczelni Państwowej w Sanoku,
  • dr inż. Mateusz Kaczmarski – agronom, rolnik, rektor Uczelni Państwowej w Sanoku.
Już coraz liczniejsza grupa Polaków dostrzega, że wieś, pod pewnymi względami, ma więcej do zaoferowania niż miasto. Analitycy z GUS przewidują, że do 2035 r. 2 mln osób przeniesie się z miast na prowincję.
 
Posłuchaj też na Spotify:
https://open.spotify.com/episode/0orrHzeF03bwMqsgR1F912
 
lub obejrzyj wideo z dyskusją ekspertów:
https://www.youtube.com/watch?v=bQpQDWntqaU
 
Projekt Edukontra został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Dialog”.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

j.melon@neuron.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »