Dom » Budownictwo

Jakie są sposoby na ocieplenie poddasza?

Ocieplenie poddasza jest konieczne do tego, by móc cieszyć się ciepłym i komfortowym pomieszczeniem. Dobra izolacja ogranicza starty ciepła, co sprawia, że mniej pieniędzy trzeba wydawać na ogrzewanie. Według niektórych badań, aż 30% strat cieplnych pochodzi ze źle zaizolowanego poddasza.

Sposób na ocieplenie poddasza od wewnątrz

Materiał termoizolacyjny, taki jak wełna mineralna, umieszcza się tak by osłonił krokwie dachowe. Wełnę umieszcza się również w przestrzeniach pomiędzy krokwiami. Jest to rozwiązanie dość pracochłonne. Właściwa grubość wełny mineralnej to 20 do 25 cm. Minusem tego rozwiązania jest zmniejszenie kubatury pomieszczenia. Niższe poddasze, czasami nie nadaje się dłużej do funkcji mieszkalnych. Druga wada to powstawanie mostków termicznych. Są one efektem niewłaściwie położonej wełny na krokwi. Takimi mostkami, ucieka ciepło.

Alternatywą dla niego jest ocieplenie poddasza metodą natryskową. Polega ona na tym, że przestrzenie pomiędzy krokwiami dachowymi spryskuje się celulozą lub poliuretanową pianą o otwartych lub zamkniętych komórkach. Warto wiedzieć, że celuloza ta jest efektem recyclingu papieru gazetowego. Rozwiązanie to góruje nad tradycyjnym wypełnieniem wełną mineralną, bo jest dużo szybsze. Mało tego! Natrysk trafia w każdy zakamarek spryskiwanej powierzchni, co przy wełnie mineralnej nie jest możliwe.

Sposób na ocieplenie poddasza od zewnątrz

Polega na montowaniu ocieplenia w postaci twardych płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS 300, styropianu EPS 100 lub 200 i piany poliuretanowej typu PIR/PUR. Płyty przytwierdza się do krokwi jeszcze przed montażem pokrycia dachowego.
Płyty z pianki są obłożone papierem pokrytym aluminium. Są, więc odporne na wilgoć i wodę. Są zdecydowanie bardziej twarde niż styropian i wełna mineralna. Jest to stosunkowo nowoczesne rozwiązanie, jednak niesie ze sobą spory potencjał. Jego głównym atutem jest osiąganie dobrych wyników termoizolacyjnych, przy niewpływaniu na metraż pomieszczenia. Nie powstają też mostki termiczne, które są uciążliwe i trudne do usunięcia.
Decydując się na ocieplanie poddasza od zewnątrz, nie ma potrzeby remontowania wnętrza poddasza. Nie będzie trzeba układać żadnych płyt gipsowo-kartonowych.

Oba sposoby ocieplania poddaszy mają swoje plusy i minusy. Wyboru należy dokonać na podstawie własnych potrzeb. Jeżeli zależy nam na metrażu pomieszczenia, to powinniśmy zdecydować się na ocieplenie od zewnątrz. Trzeba się jednak wtedy liczyć z koniecznością czasowego usunięcia pokrycia dachowego. Ocieplenie, najlepiej połączyć, więc z wymianą całego pokrycia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Jarek9006

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
Vincent V. Severski w Empik Bonarka, 21 maja, godz. 20:00
Marek Krajewski na Apostrofie w Krakowie, 21.05.19, g. 18:00, Empik Bonarka
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »