Rozrywka i wypoczynek » Gry

JEDEN KWADRANS W TYGODNIU POŚWIĘCONY NA SZACHY – TYLE CZASU WYSTARCZY, ABY NAJMŁODSI CZERPALI Z TEGO

JEDEN KWADRANS W TYGODNIU POŚWIĘCONY NA SZACHY – TYLE CZASU WYSTARCZY, ABY NAJMŁODSI CZERPALI Z TEGO
Zobacz więcej zdjęć »
Ostatnio szachy zyskują w Polsce coraz większość popularność. Rozgrywki sprawiają przyjemność i przynoszą satysfakcję graczom w każdym wieku. Michał Kanarkiewicz, nauczyciel szachów uważa, że kwadrans tygodniowo poświęcony na szachowy trening wystarczy, aby dzieci czerpały z niego wiele korzyści.

Dla niektórych szachy to synonim nudy, kojarzą się im przede wszystkim z grą rozgrywaną przez poważnych, starszych panów. Takie postrzeganie jest jednak stereotypowe i dalekie od prawdy! Szachowe rozgrywki sprawiają ogromną radość i przyjemność również młodym, energicznym osobom, a nawet kilkuletnim dzieciom. Niezwykle pozytywny wpływ tej gry królów na wszechstronny rozwój został potwierdzony przez wiele badań. Michał Kanarkiewicz, nauczyciel szachów twierdzi, że wcale nie trzeba podchodzić do szachów zbyt poważnie – przede wszystkim powinna być to zabawa i intelektualna rozrywka! Wg Kanarkiewicza wystarczy jedynie jeden kwadrans w tygodniu, który rodzice czy opiekunowie poświęcą na intensywny trening przy szachownicy, aby najmłodsi osiągali wspaniałe rezultaty, które przydadzą się nie tylko w szkole, ale także w przyszłym, dorosłym życiu.

Dlaczego warto poświęcić 15 min tygodniowo właśnie na szachy? Michał Kanarkiewicz uważa, że powodów jest wiele.

·         W szachach liczy się przede wszystkim strategia oraz taktyka. Ta gra uczy więc strategicznego, logicznego myślenia przyczynowo - skutkowego, a także kształci sztukę planowania i podejmowania decyzji. Ponadto, zapamiętywanie niezliczonych szachowych kombinacji jest doskonałym sposobem na ćwiczenie pamięci.

·         Nierzadko pojedynczy ruch na szachownicy zajmuje dużo czasu, ponieważ wymaga zastanowienia i przemyślenia różnych rozwiązań, a na wynik rozrywki trzeba poczekać. Szachy są więc doskonałym narzędziem kształtującym dyscyplinę, koncentrację i cierpliwość nawet u najmłodszych. Dziecko musi przestrzegać ustalonych zasad gry i samodzielnie wymyślać skuteczne rozwiązania, za które bierze odpowiedzialność. Ponadto, szachy kształtują także umiejętność skupienia się nad przeprowadzaną rozgrywką, co jest niezwykle cenne w dobie przesytu informacji i docierających z wielu stron bodźców.

·         Rozgrywki szachowe dostarczają niezwykle cennej lekcji życiowej, jaką jest nauka przegrywania. Praktycznie nie zdarza się, aby gracz wygrywał za każdym razem, istotne jest jednak, aby mógł wyciągnąć z porażki ważne wnioski na przyszłość i nie zniechęcał się. Ta umiejętność z pewnością przyda się w życiu do osiągania wyznaczonych celów.

·         Istnieje wiele analogii pomiędzy szachami a królową nauk, czyli matematyką. Na szachownicy pojawia się szereg zadań matematycznych, np. problem ośmiu hetmanów czy twierdzenie o szachownicy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nauka gry w szachy przyczyni się do lepszych wyników z przedmiotów ścisłych w szkole. Trening szachowy przeprowadzony w formie zabawy z pewnością będzie dla dziecka przyjemniejszy i atrakcyjniejszy niż standardowa szkolna lekcja czy korepetycje. 

·         Poświęcenie na grę krótkiego czasu, tj. 15 min tygodniowo, sprawi, że dziecko nie zmęczy się zbytnio tym intelektualnym wysiłkiem, a przez to nie zniechęci się. Istnieje duża szansa, że po zakończeniu treningu młody gracz będzie miał uczucie ,,niedosytu’’ i będzie zastanawiał się nad taktyką, planował kolejne ruchy, dokształcał się. Mniej zadań oraz mniejsza dawka wiedzy na raz ułatwiają zrozumienie danego zagadnienia i sprawiają, że dziecko nie stresuje się i nie czuje zbyt dużej presji. Przeznaczenie 15 min raz w tygodniu na grę w szachy będzie doskonałym sposobem na przełamanie codziennej rutyny i ciekawe zajęcie pozalekcyjne.

Jak twierdzi Michał Kanarkiewicz: Szachy to,,uniwersytet życia’’, a także doskonałe narzędzie do kształtowania mądrego społeczeństwa. Obecnie popularną rozrywką dzieci i młodzieży jest spędzanie czasu przy komputerze czy nad smartfonem – naprawdę warto więc zainteresować najmłodsze pokolenie tą inteligentną grą planszową! Nie musimy traktować tego zbyt poważnie, ani zostać od razu następcą Kasparowa, jednak szachowe rozgrywki przynoszą zbyt wiele korzyści, by je zlekceważyć. Uważam, że kwadrans poświęcony raz w tygodniu na grę nie zniechęci naszej pociechy zbyt intensywną jednorazową dawką wiedzy, a będzie wystarczający, aby dziecko zainteresowało się tą grą i chciało kontynuować szachową przygodę w przyszłości!

 

Kontakt dla mediów:

Agencja Face it! Karolina Binienda tel. 607 194 114, e-mail: k.binienda@agencjafaceit.pl

 

Michał Kanarkiewiczdoradca strategiczny największych korporacji w Polsce i na świecie, wykładowca MBA, autor 5 książek, ekspert mediów, mówca inspiracyjny, utytułowany szachista i ambasador królewskiej gry w Polsce.

https://michalkanarkiewicz.com/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dorota5

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »