Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Jej dziecko zmotywowało ją do stworzenia placówki Montessori dla dzieci z autyzmem

Jej dziecko zmotywowało ją do stworzenia placówki Montessori dla dzieci z autyzmem
Zobacz więcej zdjęć »
Ta prowadzona przez Fundację placówka właśnie ogłosiła rekrutację. Według danych Autism Europe 0,6% populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem, co stanowi około 5 milionów osób, według danych Fundacji SYNAPSIS w Polsce tym problemem dotkniętych jest 1% osób. W Warszawie prowadzona jest wł

Według Marii Montessori każde dziecko jest wyjątkowe. Ma swoją osobowość, własny rytm życia, specyficzne cechy i ewentualne ograniczenia. Nowo otwarte przedszkole BlueBees stawia na budowanie wewnętrznej motywacji swoich podopiecznych, ich usamodzielnianie i naukę podejmowania inicjatywy. Głównym założeniem ośrodka jest dbałość o całościowy rozwój edukacyjny, emocjonalny i społeczny dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ang. ASD – Autism Spectrum Disorder). BlueBees to miejsce, które ma swój autorski program edukacyjny oparty na metodach potwierdzonych naukowo. Prowadzone zajęcia terapeutyczne łączy się z podejściem pedagogicznym Montessori, co nie tylko pozwala na wzmacnianie potencjału dzieci dotkniętych spektrum autyzmu, ale też wspiera je w poznawaniu świata. Podczas pobytu w przedszkolu podopieczni uczestniczą w terapii indywidualnej, w zajęciach w parach oraz w zajęciach grupowych.  W przedszkolu znajduje się sala do integracji sensorycznej, gdzie prowadzona jest między innymi dogoterapia.

Placówka prowadzona jest przez Fundację BlueBees, której misją jest działalność na rzecz osób z zaburzeniami rozwojowymi, w tym szczególnie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Fundacja zapewnia odpowiednie wsparcie terapeutyczne i pomaga swoim podopiecznym rozwijać ich potencjał i wieść w przyszłości szczęśliwe i jak najbardziej normalne życie. Twórczynią Fundacji jest Olga Legosz, mama i współzałożycielka Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką:

Chciałam stworzyć miejsce, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Pomysł pojawił się naturalnie - moja najmłodsza córka ma autyzm. Mając doświadczenie jako mama wiem, jak trudno połączyć logistykę dnia codziennego, pracę i terapię dziecka. BlueBees to więc także i ukłon w stronę wszystkich rodziców, którzy żyją jak my, bo wszystko co dzieciom ze spektrum autyzmu jest potrzebne mamy w jednym miejscu. Z autopsji wiem, że w innym przypadku powrót do pracy byłyby albo mocno utrudniony albo po prostu niemożliwy. W BlueBees ze szczególną starannością zadbaliśmy o to, co w środku - nie tylko pod względem programu, ale także wyglądu, bo niestety często szpitale, jak i placówki terapeutyczne są po prostu brzydkie i zaniedbane. Uważam też, że najmłodsi lepiej rozwijają się w przyjaznym otoczeniu - mówi Olga Legosz, pomysłodawczyni BlueBees.

Skąd nazwa BlueBees?

Swoją nazwę Akademia zawdzięcza niebieskim pszczołom, Peacock Carpenter Bee z Australii. Są niezwykłe i wyjątkowe - zupełnie jak dzieci dotknięte spektrum Autyzmu. Nie mają żądeł i produkują tylko tyle miodu, ile jest im potrzebne do przeżycia. W odróżnieniu od innych pszczół, potrafią sobie też na przykład zrobić dom w drewnie. Niebieskie pszczoły to piękny symbol podopiecznych przedszkola BlueBees. Pomimo wielu czasem dziwnych, czasem trudnych sytuacji, które mogą być udziałem osób z ASD, założyciele placówki zdają sobie sprawę z ich wielu wspaniałych cech i mocnych stron, które mogą pokazać światu.

Warto podkreślić, że BlueBees prowadzi również zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka (WWRD) oraz konsultacje dla dzieci z trudnościami rozwojowymi, które nie są uczniami przedszkola.

Celem było stworzenie miejsca, gdzie terapia nie jest obowiązkiem, a częścią zabawy. Dzieci są szczęśliwe i dlatego przebiega ona skutecznie i bezproblemowo. Najmłodszych trudno zmusić do nawet jednej godziny logopedii dziennie, a u nas takie zajęcia odbywają się 5 razy dziennie po 10-15 minut.  Dlatego promujemy i zachęcamy do stworzenia takich placówek,  gdzie wszystkie aktywności wspierające terapię dziecka są w jednym miejscu. To idealne warunki do tego, aby cała kadra placówki wspólnie pracowała nad rozwojem dzieci – mówi Magdalena Kawa, ekspert i superwizor w terapii dzieci z  zaburzeniami spektrum autyzmu

BlueBees - Akademia dla dzieci z Autyzmem mieści się przy ul. Anny Jagiellonki 2a w Warszawie. Placówka działa codziennie od 8:00 do 16:00.

Więcej informacji: http://bluebees.pl

Instagram Blue Bees: @blue.bees

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RocketScience

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »