Dom » Ogrody

Jesienna pielęgnacja trawnika z Fiskars

Jesienna pielęgnacja trawnika z Fiskars
Zobacz więcej zdjęć »
Jednym z ważniejszych punktów na liście jesiennych porządków w ogrodzie jest uprzątnięcie trawnika. Warto już wcześniej zaplanować ostatnie koszenie i porządne oczyszczenie murawy z opadłych liści. Do tego z pewnością przydadzą się odpowiednie grabie, które pomogą nam szybko oczyścić murawę.

Trawnik jesienią kosi się zdecydowanie rzadziej niż podczas sezonu, a ostatnie koszenie warto zaplanować na drugą połowę października. Zachowajmy wysokość około 4 cm, czyli nie przycinajmy go za krótko, aby trawa zimą nie była narażona na przemarznięcie.  Innym ważnym zabiegiem jest aeracja trawnika, czyli napowietrzenie gleby. Zapewnia regenerację murawy po zimie, ale warto powtórzyć ten zabieg również późnym latem, przygotowując trawnik do jesieni i zimy.

Jednak kluczową sprawą jest dokładne oczyszczenie trawnika z opadłych liści, gałązek i warstwy obumarłych części roślin, mchów, jak również owoców. Pozostawione zaczną gnić i psuć murawę, czego należy unikać. Do tego rodzaju prac przydadzą się nam odpowiednie grabie do liści, dzięki którym sprawnie oczyścimy nasz trawnik. Wybierzmy narzędzia dopasowane do powierzchni ogrodu – te z szeroką głowicą doskonale sprawdzą się w pracy na dużym terenie. Godne polecenia są np. nowe grabie do liści XactTM XXL wyposażone w wyjątkowo szeroką głowicę i wytrzymałe zęby. A lekki, aluminiowy trzonek o specjalnym profilu sprawia, że praca narzędziem będzie niezwykle komfortowa.

Przy tej okazji pomyślmy o ekologicznym wykorzystaniu zebranych liści. Na przykład można je zagospodarować do przygotowania naturalnego kompostu. Pożyteczne owady, jak biedronki lub złotooki, z radością znajdą w pozostawionych liściach swój zimowy schron. Jeśli masz sosny, z pewnością nieraz skarżysz się na opadłe igły pokrywające ścieżki i trawnik. Zgrab je na małe stosy i użyj jako ściółki dla roślin zimozielonych i rododendronów.

Aby sprawnie posprzątać zgrabione liście czy chwasty warto pomyśleć również o koszu. W porządkowaniu ogrodu sprawdzi się np. nowy kosz Ergo Pop-up. Jest idealny do zbierania mokrych liści, chwastów czy trawy. Został wykonany z materiału odpornego na pleśń i rozdarcia. Specjalne zaczepy umożliwiają jego szybkie złożenie do wysokosci 3 cm. Kosz ten jest łatwy w czyszeniu i przechowywaniu. Co więcej – dostępny jest w trzech rozmiarach (73 I, 175 I oraz 219 I), dzięki czemu możemy dopasować go do naszych potrzeb czy wielkości ogrodu.

Pamiętajmy, że kosz Ergo Pop-up to wszechstronny produkt, który znajdzie zastosowania w wielu sytuacjach. Przyda się do porządków nie tylko w ogrodzie, lecz w domu czy garażu. Można w nim bezpiecznie przechowywać i przenosić różne produkty, od ubrań, po zabawki dziecięce, czy też przewozić zakupy. Z pewnością przyda się w każdym domu.

Orientacyjna cena detaliczna:

- Grabie do liści XactTM XXL– ok. 105 zł

- Kosz Ergo Pop-up – ok. 60 złRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ewa.lukawska@komunikado.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 13 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »