Kultura, sztuka » Kultura

Jesienne wystawy w Muzeum Plakatu w Wilanowie

Jesienne wystawy w Muzeum Plakatu w Wilanowie
Zobacz więcej zdjęć »
Sezon jesienny w Muzeum Plakatu w Wilanowie rozpoczyna wystawa prac artystów z Europy Środkowo-Wschodniej „W cieniu Wielkiego Brata” oraz „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”. Obie wystawy oglądać można do stycznia 2015 r.

„W cieniu Wielkiego Brata”

Wystawa czynna 1.10.2014 r. − 18.01.2015 r.

Wystawa „W cieniu Wielkiego Brata”, inaugurująca tegoroczny sezon jesienny w Muzeum Plakatu w Wilanowie, przedstawia powojenną twórczość plakatową artystów czeskich, słowackich, węgierskich i rumuńskich, zyskującą obecnie coraz większą popularność na zachodzie. Wybrane dzieła z własnych zasobów Muzeum pokazują, że nie tylko w Polsce plakat miał długą i interesującą historię.

Wystawa ponad 150 prac podzielona została na kilka grup tematycznych, reprezentujących plakat kulturalny (anonse teatralne, filmowe, muzyczne i innych wydarzeń ze świata kultury), polityczny i reklamowy. Niemal wszystkie dzieła pochodzą z okresu od 1945 roku do momentu po transformacji w naszej części Europy, czyli wczesnych lat 90. XX w.

„Prezentowana na wystawie część naszych zbiorów pozwoli zwiedzającym inaczej spojrzeć na dokonania plakacistów z innych krajów Europy Centralnej. Prace przedstawiane na tle polskich „wzorców”, które na długie lata zawładnęły wyobraźnią odbiorcy sztuki plakatowej na świecie, mają szansę na dłużej pozostać w naszej pamięci” – mówi Jacek Szelegejd, kurator wystawy.

 

 

„Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”

Muzeum Plakatu w Wilanowie

 

Wystawa czynna: 16.10.2014 r. − 18.01.2015 r.

Wernisaż: 15.10.2014 r.

 

 

Wystawa „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” prezentuje dorobek jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych poprzez plakaty do jego filmów, wydane na całym świecie w ciągu ostatnich 60 lat. Ekspozycja powstała z okazji przypadającej w 2014 roku 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera (Pokolenie). To kolejne przedsięwzięcie realizowane przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, związane z prezentacją najwybitniejszych twórców polskiego kina oraz ich dorobku.

Wystawa w Muzeum Plakatu to pierwsza w Warszawie tak duża prezentacja wyjątkowej kolekcji plakatów do filmów Wajdy, których autorami są wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni. Na wystawie można zobaczyć egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskich nakładach, pochodzące z różnych stron świata, m.in. z Japonii, Argentyny, Izraela, Iranu, Meksyku, Tajwanu, Brazylii. Plakaty, które często same stanowią dzieła sztuki i są potwierdzeniem ogromnej popularności polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie. Ekspozycja prezentuje prace twórców polskiej szkoły plakatu − Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy. Wśród wystawianych dzieł znajdują się również plakaty Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Cypriana Kościelniaka, Andrzeja Pągowskiego, Marka Freundenreicha, Marcina Mroszczaka, Rafała Olbińskiego, Rosława Szaybo, a także zagranicznych twórców m.in. Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta, Milana Grygara, Pierre Colliera, M. Ogasawary, Erharda Gruttera.

 

Wystawie „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” towarzyszy wyjątkowy album, w którym na ponad 340 stronach prezentowane są 424 plakaty z 37 krajów, przestawiające dorobek artystyczny Andrzeja Wajdy, ale także dorobek polskiej i światowej sztuki plakatu.

Projekt został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi. Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Senatu oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

O Muzeum Plakatu w Wilanowie

Inauguracja Muzeum Plakatu Wilanowie miała miejsce 4 czerwca 1968 roku. Muzeum jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego typu był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego prof. Stanisław Lorentz, a głównym animatorem - Janina Fijałkowska. Na siedzibę Muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni, należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Stan posiadania Muzeum przedstawia się następująco: kolekcja plakatu polskiego liczy ponad 34 tys. tytułów, a kolekcja plakatu obcego ponad 24 tys. tytułów.

Kolekcja MPW jest systematycznie powiększana o plakaty prezentowane w kolejnych odsłonach Biennale. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest przybliżenie szerszej publiczności tej dziedziny sztuki, Muzeum Plakatu prowadzi także działalność wydawniczą i edukacyjną. Od 1994 roku Muzeum jest siedzibą MBP i jego archiwum.

W sezonie jesiennym Muzeum Plakatu w Wilanowie jest czynne:

poniedziałki: 12:00-16:00 (Wstęp bezpłatny)

wtorki - niedziele: 10.00-16.00Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »