Technologie » Internet

Kalkulator cen energii - czym jest?

Kalkulatory online coraz częściej ułatwiają nam życie, są już kalkulatory ubezpieczeń, kosztów szusowania różnych umów czy odsetek. Kalkulatory cen energii są w śród nich najrzadziej odwiedzane.


Najczęściej mona je spotkać na stronach internetowych zwanych porównynwarkami cen prądu. Mechanizm jest prosty, uzupełniamy pola jakie wymaga kalkulator i w oparciu o te dane otrzymujemy wynik. Co ukazuje nam kalkulator cen prądu w tabeli wynikowej, najlepszą ofertę na prąd, zdaniem tej konkretnej porównywarki dana oferta/sprzedawca energii jest najlepszym dla nas wyborem.


Dane potrzebne do porównania cen?

  • Kod pocztowy, kontrowersyjny, po co nam kod, sugeruje on gdzie mieszkamy a dane osobowe są przecież chronione. Rynek energetyczny ma swoje prawa, w jego struktury wynika podział podmiotów na sprzedawców energii i na dystrybutorów, lokalne przedsiębiorstwa, które zajmują się przesyłem energii. Na danym terenie działa tylko jeden taka spółka, a kod pozwala ją ustalić, wówczas poznać można koszt dostaw energii. 
  • Rodzaj klienta. Wybierając rodzaj klienta, dla którego chcesz porównać oferty dajesz znać mechanizmowi, z pośród jakich ofert ma szukać. Duże firmy, zużywające ponad 100 MWh, administratorzy budynków, spółdzielnie mieszkaniowe lub instytucje publiczne, są klientami, dla których przygotowanie oferty wymaga specjalistycznej obsługi, nie każdy sprzedawca obsługuje takich klientów, gdyż nie dysponuje wolumenem energii, który by go zaspokoił. 
  • Roczne zużycie energii podawane w (kWh) bądź w MWh. Wprowadź roczną wielkość zużycia energii w kilowatogodzinach. Przeciętne polskie gospodarstwo domowe zużywa rocznie około 2150 kWh. Statystyki takie pasują do jednorodzinnych domków, w których mieszają rodziny 3, 4 osobowe. W domach, w których energię wykorzystuje się do podgrzewania wody lub do ogrzewania, zużycie to jest znacznie większe. W firmach natomiast wielkość zużycia jest ściśle związana z profilem i rodzajem. 
  • Ekologia, kalkulator cen energii umożliwia wyszukanie ofert, które zawierają większą niż standardowo ilość energii ekologicznej, oferują ją zwykle dostawcy energii, którzy sami produkują zielony prąd, albo uczestniczą w aukcjach OZE. 
  • Gwarancja ceny, zmiana cennika w trakcie trwania umowy może nastąpić i nic na to nie poradzimy. Dopiero klauzula o gwarancji ceny jest podstawą do jej niezmienności. Takie oferty chronią przed podwyżkami cen prądu. 
  • Okres umowy, interesuje Cię długi okres umowy, to zaznacz taką opcję, która umożliwia wyszukanie ofert zawieranych zarówno na czas określony i nieokreślony. Najlepiej wybierać te oferty, które nie trwają dłużej niż 24 mc. 
  • Rodzaj taryfy, sprzedawcy przygotowują oferty dla taryf jednostrefowych G11, jak i dwustrefowych. G12. Określ, jakich ofert ze względu na rodzaj taryfy szukasz, oferty na prąd dla biznesu rządzą się innymi prawami, tam oferty przygotowywane są po kontakcie ze sprzedawcą, dlatego kalkulator może ich nie wyszukać. 
  • Rodzaj rachunku, nawet możesz nie wiedzieć jaki rachunek za prąd otrzymujesz. A ten naliczany jest zarówno na podstawie prognozy, jak i rzeczywistego zużycia, tj. odczytu licznika elektrycznego. 
  • Rodzaj instalacji. Określ, jaką instalację posiadasz: jednofazową lub trójfazową. Najczęściej w gospodarstwach domowych występuje instalacja jednofazowa. Instalacja trójfazowa jest niezbędna, gdy mamy ogrzewanie elektryczne lub kuchnię elektryczną. W firmach rodzaj instalacji zależy od specyfiki prowadzonej działalności.
  • Kwota roczna, opłaty miesięczne za prąd. Określ roczną kwotę twoich, obecnie płaconych rachunków za energię. Dzięki temu dowiesz się ile możesz oszczędzić. Oszczędności na prądzie podawane są zarówno w miesięcznych jak i rocznych okresach. 

Oferty na prąd dla domu i firmy
Kalkulator zwykle prowadzony jest w formie rankingu cen prądu, najwyżej w tabeli pojawiają się oferty które najbardziej pasują do naszych wyników poszukiwania. Ale nie zawsze będą one pasować. Ekologiczny sprzedawca energii może nie mieć w swojej ofercie gwarancji ceny. Koszt energii jaki ukarze nam kalkulator podawany jest netto czy brutto? Na to zwracaj uwagę. Co to znaczy brutto, zwykle jest to kwota z obciążeniem podatkiem VAT, i prąd podlega tej kwalifikacji. Tylko, że poza kosztami sprzedaży pojawia się jeszcze koszt dostawy (opłata przejściowa, sieciowa, abonamentowa), to także kalkulator może uznać za koszt brutto. Zwracaj wiec uwagę i dokładnie czytaj czy porównywarki cen nie są tak naprawdę oszukiwarkami.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

alicja.kobalt

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »