Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Kampania Kolejowe ABC wspiera nauczanie zdalne

Sympatyczny nosorożec Rogatek uczy bezpieczeństwa także zdalnie. Urząd Transportu Kolejowego udostępnił multimedialne lekcje Kampanii Kolejowe ABC.

Poza oprogramowaniem edukacyjnym w nauczaniu zdalnym można wykorzystać programy telewizyjne „Twoja kolej” i „Myszka w paski”, grę na smartfony „Kolejowe ABC” oraz podręczniki i scenariusze zajęć w formie elektronicznej. Wszystkie materiały dostępne są na stronie kolejoweabc.pl. Materiały edukacyjne Kampanii Kolejowe ABC znalazły się też wśród podręczników opublikowanych na platformie epodreczniki.pl Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Rozpoczęcie nauczania zdalnego jest niecodzienną sytuacją, z którą przyszło się zmierzyć nauczycielom, dzieciom i ich rodzicom. Czas, kiedy dzieci i rodzice pozostają w domu, można wykorzystać również na naukę poprzez zabawę, korzystając z dobrze merytorycznie przygotowanych źródeł. - Kampania Kolejowe ABC od początku była planowana jako nowoczesna, multimedialna forma nauki. Dlatego jestem pewien, że wszystkie nasze materiały edukacyjne doskonale nadają się do wykorzystania w zdalnej edukacji – przekonuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Materiały multimedialne, programy edukacyjne z telewizji, podręczniki w formie elektronicznej zostały zebrane w jednym miejscu tak, by ułatwić korzystanie z tych nowoczesnych form edukacji o bezpieczeństwie na kolei – dodaje.

Pomoce dydaktyczne Urzędu Transportu Kolejowego zostały opracowane, by uczyć dzieci bezpiecznego zachowania w pobliżu torów, na dworcu, peronie i w pociągu. Doskonale nadają się do wykorzystania w edukacji zdalnej.

Multimedialne lekcje

Na stronie Kampanii Kolejowe ABC dostępne są multimedialne lekcje dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów z klas I-III i IV-VI. Oprogramowanie jest wykorzystywane w trakcie lekcji kolejowego bezpieczeństwa prowadzonych przez edukatorów UTK. Jednak z powodzeniem można wykorzystać je w domu.

Oprogramowanie działa w systemie Windows. Jest to aplikacja wykorzystywana w trakcie zajęć, dlatego potrzebny jest ekran dotykowy, by w pełni wykorzystać możliwości programu.

 Program „Twoja kolej”

Twoja kolej” to program w nowoczesnej formule, który łączy w sobie elementy zabawy i wątki edukacyjne Kampanii Kolejowe ABC. Podczas trzyminutowego odcinka Pola i Krzyś (rodzeństwo w wieku 9, 12 lat), grając w planszówkę, rozwiązują rozmaite zadania związane z podróżowaniem koleją i bezpieczeństwem na terenach kolejowych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi, a widzowie mogą razem z bohaterami odpowiadać na wszystkie pytania. Nosorożec Rogatek ocenia udzielane przez dzieci odpowiedzi, wyjaśnia trudne zagadnienia i komentuje poprawność wykonania wyznaczonych zadań, a także uzupełnia i podsumowuje najważniejsze dla widzów informacje. Program emitowany jest na kanale TVP ABC.

Do obejrzenia jest 7 odcinków programu.

Program „Myszka w paski”

To propozycja dla przeznaczona głównie dla przedszkolaków. Myszka w paski to bohaterka animacji dla dzieci, która zawsze służy dobrą radą. To miłe zwierzątko w pasiatej sukience wie, jak należy się zachować w różnych sytuacjach – także w pociągu i na dworcu. Program emitowany jest w stacji MiniMini+.

Dzieci mogą obejrzeć 10 odcinków programu.

Gra edukacyjna na smartfony

Gra edukacyjna w interaktywny sposób bawi i uczy, rozwijając kreatywnie dzieci oraz młodzież. Jednocześnie za jej pomocą w instynktowny sposób młodzi ludzie przyswajają zasady bezpieczeństwa i prawidłowe zachowania na terenach kolejowych.

Podczas rozgrywki gracz wybiera się w podróż pociągiem na drugi koniec Polski i zdobywa różne przedmioty związane z tematem podróży koleją. Wszystkie zdobyte rzeczy zasilają konto z punktami, co ma wpływ na pozycję w rankingu. W kolejnych etapach uczestnicy otrzymują specjalne zadania – podejmują decyzje istotne dla bezpieczeństwa podróży. Powinni tak kierować bohaterem, aby za każdym razem cała podróż była bezpieczna i zgodna z zasadami zachowania na drodze i terenach kolejowych. Gracz ma okazję poznać zasady bezpieczeństwa w różnych miejscach: na wsi, w mieście, na dworcu i w pociągu. Grę można ukończyć na kilku poziomach trudności.

Podręczniki dostępne on-line

Podręczniki Kampanii Kolejowe ABC przeznaczone są dla trzech grup wiekowych – przedszkolaków, uczniów klas I-III oraz klas IV-VI. Zostały opracowane tak, by bez przeszkód większość ćwiczeń przeprowadzić samodzielnie. Podręczniki dostępne są w formie elektronicznej na stornie www.kolejoweabc.pl. Można je również znaleźć na platformie epodreczniki.pl Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Kampania Kolejowe ABC jest objęta patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Kampania Kolejowe ABC realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wszystkie materiały dostępne są na stronie kolejoweabc.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Martyna Bierut

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »