Rozrywka i wypoczynek » Sport

Kibicuj osadom wioślarskim na regatach „Puchar Wisły”

Kibicuj osadom wioślarskim na regatach „Puchar Wisły”
Zobacz więcej zdjęć »
W najbliższą sobotę, 1 czerwca 2013 r. odbędzie się druga edycja wioślarskich regat „Puchar Wisły”. Wydarzenie uświetnią zasłużeni zawodnicy i trenerzy wioślarstwa m.in. brązowy medalista olimpijski Kajetan Broniewski.
Regaty „Puchar Wisły" to wyścigi łodzi cztero i ośmioosobowych oraz tradycyjnych łodzi typu hamburka, organizowane po raz drugi w Warszawie przez Towarzystwo Wioślarskie Syrenka. Tegoroczne zawody odbędą się pierwszego dnia czerwca 2013 r. na ok. 1000 metrowym odcinku Wisły, między mostem Poniatowskiego i Łazienkowskim. Załogi popłyną pod prąd rzeki. W rywalizacji wezmą udział zawodnicy z wiodących warszawskich liceów, osady seniorów i weteranów oraz składy uniwersyteckie. Namioty organizatora zostaną rozstawione w pobliżu mety, na plaży przylegającej do mostu Łazienkowskiego na Saskiej Kępie. Pierwszy start zaplanowano na godzinę 10:00. Atmosferę sportowej rywalizacji przywołają zasłużeni zawodnicy i trenerzy wioślarstwa tacy jak Antoni Hauska, Ignacy Rudziński i brązowy medalista olimpiady w Barcelonie, Kajetan Broniewski.

Regaty wioślarskie Puchar Wisły mają na celu krzewienie idei sportowej oraz mnożenie talentów wśród najmłodszych. Są też okazją do spotkań towarzyskich i dobrej zabawy. „W Warszawie brakuje regat wioślarskich i nasza fundacja chce to zmienić. Liczymy, że tegoroczny Puchar Wisły zachęci młodych ludzi do uprawiania sportu. Wioślarstwo nie tylko buduje siłę i wytrzymałość fizyczną, ale też sprzyja zdrowej rywalizacji" - mówi Jarosław Lindqvist, Przewodniczący Rady Fundacji Towarzystwa Wioślarskiego Syrenka. Wstęp na imprezę jest wolny. Zapraszamy wioślarzy, parantelę wodniacką i wszystkich mieszkańców Warszawy.

Wioślarstwo to dziś popularna dyscyplina sportowa, chociaż dawniej pełniło jedynie rolę transportu wodnego. Niewolniczy wysiłek na galerach (okrętach o napędzie wiosłowym) nie był wtedy uważany za formę rekreacji. Upływ czasu i postęp techniczny wiele w tej dziedzinie zmienił. Przesuwne siodełko w połączeniu z obrotowymi dulkami zwielokrotnia skuteczność wioślarza i czyni jego wysiłek bardziej efektywnym. Ciekawostką jest, że wioślarz siedzi plecami do zasadniczego kierunku ruchu łodzi, co jednak nie wpływa na bezpieczeństwo. Sternik zwrócony jest twarzą w kierunku płynięcia i prowadzi łódź leżąc w części dziobowej lub siedząc z tyłu.

Pierwsze zawody wioślarskie odbyły się w 1715 roku na Tamizie. A w XIX wieku wioślarstwo stało się już szeroko znaną dyscypliną sportową. Do jej upowszechnienia w dużym stopniu przyczyniły się regaty rozgrywane pomiędzy osadami uniwersytetów w Cambridge i Oksfordzie. Podobne zawody odbywają się też w USA, pomiędzy załogami uczelni Yale i Harvard. Polska Wisła przez większą część sezonu jest akwenem lepszym dla wioślarzy od Tamizy, z uwagi na brak pływów. Nie mamy jednak w Warszawie porównywalnych imprez wioślarskich i jednym z celów organizatora regat „Puchar Wisły" jest to zmienić.

Program regat:
10.00 - 12.00 wyścigi szkół średnich 8+ w systemie pucharowym,
12.00 - 13.00 wyścig weteranów 4x; 4 - start wspólny,
13.00 - 14.00 wyścig weteranów 2x - start wspólny,
14.00 - 15.00 wyścig 3x dla chętnych - start wspólny.

Regaty wioślarskie „Puchar Wisły" zostały dofinansowane przez Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »