Dom » Budownictwo

Kiedy mój dom będzie „smart” - Inteligencja inteligencji nie równa

Na czym polega tak naprawdę pomysł domu inteligentnego? Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: inteligentny dom ma zapewnić jego mieszkańcom wygodę, komfort użytkowania, a także bezpieczeństwo. To prawda, ale czy nie powinny liczyć się dla nas również oszczędności?

Inteligentny dom to również taki, który gwarantuje nam konkretne oszczędności, a więc jest dla nas opłacalny. Aby stworzyć taki dom, należy na wszystkie systemy spojrzeć w sposób spójny, a nie rozpatrując każdy system pojedynczo.

Quasi inteligencja

Producenci różnych urządzeń wykorzystywanych w domach, bardzo często nazywają je „inteligentnymi”. Czasem wystarczy jedynie możliwość połączenia ich z internetem, aby otrzymały przydomek – smart. Oczywiście sterowanie urządzeniami domowymi poprzez aplikacje jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym i innowacyjnym – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak musimy zdać sobie sprawę z tego, że automatyzacja pojedynczej instalacji, np. automatyzacja ogrzewania, czy oświetlenia, to tylko mały element smart domu.

Integracja wszystkich domowych systemów

Inteligentny dom to nie taki, w którym światło zapala się kiedy wchodzimy do konkretnego pomieszczenia. To tylko mała część wielskiej idei inteligentnego domu. Aby móc cieszyć się prawdziwą wygodą i realnymi oszczędnościami, należy zintegrować zarówno sterowanie światłem, ogrzewaniem jak i kontrolą dostępu itd. Współpraca systemów nie tylko optymalizuje działania, ale również prowadzi do zadawalających korzyści finansowych.

Kontrolowanie zużycia prądu jest znacznie łatwiejsze, kiedy wszystkie systemy komunikują się ze sobą nawzajem. Specjalne czujniki mogą dostosowywać temperaturę w domu do warunków pogodowych, do pory dnia czy też do obecności lub nieobecności domowników. Bardzo duże oszczędności przynoszą wszelkiego rodzaju czujniki ruchu, które w bardzo inteligentny sposób sterują światłem – włączają je, kiedy wykrywają ruch i wyłączają, kiedy po określonym czasie go nie odnotowują. Bardzo dużą popularnością cieszą się termostaty, które sterowane są poprzez automatyczny system. Połączenie tych wszystkich systemów może prowadzić do bardzo poważnych oszczędności w perspektywie czasu. Warto również pomyśleć o dołączeniu systemy fotowoltaicznego, który pozwoli na przetworzenie energii słonecznej w elektryczność.

 

Tylko zaplanowane działania

Popularyzacja „smart domu”, która często nie jest całkowicie zgodna z jej ideą, a wiec zintegrowaniem wszystkich wykorzystywanych systemów, a także powszechna dostępność do produktów tylko z nazwy „smart”, sprawiają, że często wpadamy w pewną pułapkę. Decydujemy się na zautomatyzowanie tylko pojedynczych systemów, co nie prowadzi tak naprawdę do znacznego zwiększenia naszego komfortu, nie prowadzi również do oszczędności. Co więcej, jeśli w przyszłości zdecydujemy się na  wdrożenie kolejnych inteligentnych rozwiązań, może okazać się, że nie będą się one wzajemnie komunikować (powodem może być wykorzystywanie systemów pochodzących od różnych producentów). Dlatego, działania związane z wyposażeniem domu  w systemy zarządzania powinny od początku być dobrze przemyślane. Najlepiej, aby ich integracja odbywała się tak wcześnie jak to możliwe, a więc jeszcze na etapie budowy nieruchomości. 

Dom steruje się sam

Pomimo iż na rynku mamy do wyboru naprawdę wiele narzędzi przeznaczonych so sterowania inteligentnymi systemami w domu, pamiętajmy o tym, że jego idea polega na tym, aby użytkownik nie musiał wykonywać tych czynności, do jakich od lat był przyzwyczajony. Wykorzystuje się do tego harmonogramy, a także specjalne sceny. Dzięki nim wiele zadań wykonywanych jest w sposób automatyczny. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że w inteligentnym domu wykorzystywana jest bardzo zaawansowana technologia. Oznacza to, że dom sam, niejako zaprogramowany, wiele rzeczy wykonuje absolutnie sam, bez naszego (każdorazowego) udziału. Odpowiednio zaprogramowane systemy same będą reagować np. na zmianę temperatur na zewnątrz i dostosowanie do niej temperatury wewnątrz domu. http://grupainteligentnydom.pl Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

monika_monia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Dziś:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »