Firma » Bankowość

Kiedy można odstąpić od umowy kredytu?

Kiedy można odstąpić od umowy kredytu?
Zobacz więcej zdjęć »
Zgodnie z prawem konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy pożyczki czy kredytu. Prawo to oczywiście jest ograniczone czasowo, zaś konsument musi się liczyć z koniecznością pokrycia części kosztów odsetkowych.

W 2011 roku została znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckim. Znowelizowane przepisy lepiej chronią klientów instytucji finansowych, zaciągający zobowiązania nieprzekraczające 255 550 zł (poza kredytami hipotecznymi, które rządzą się własnymi prawami).


Nowelizacja, m.in., wydłużyła termin, w jakim klient może bankowi wypowiedzieć umowę kredytową (czyli mówiąc kolokwialnie - zrezygnować z umowy już po jej podpisaniu). Przed nowelizacją było to 10 dni, zaś obecnie klient ma minimum 14 dni na wypowiedzenie umowy kredytowej. Minimum, bo zgodnie z ustawą bank lub firma pożyczkowa mogą w umowach zawrzeć dłuższe, bardziej dla klientów korzystne rozwiązania.


Klient, wraz z umową, musi od pożyczkodawcy otrzymać gotowy wzorzec oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Ten dokument klient, chcący wycofać się z umowy, musi dostarczyć pożyczkodawcy przed upływem terminu (określonego w umowie). Jeśli klient zdecyduje się wysłać dokumenty pocztą lub kurierem, decyduje data nadania przesyłki.


Czy to znaczy, że jeżeli klient zaciągnął w banku pożyczkę w wysokości 100 tysięcy złotych, i zgodnie z umową ma 21 dni na odstąpienie od niej, 20 dni po otrzymaniu pieniędzy może bez żadnych kosztów zwrócić bankowi jedynie pożyczony kapitał, dostarczając jednocześnie oświadczenie o odstąpieniu od umowy?

Nie. Bank może obciążyć klienta należnymi odsetkami (w wysokości takiej, jaka została zapisana w umowie, do ustalenia kosztów odsetkowych przyjmuje się liczbę dni między wypłaceniem a zwrotem kapitału) oraz opłatami administracyjnymi, poniesionymi przez pożyczkodawcę.

W ten sposób banki nie są narażone na działania klientów, którzy byliby zainteresowani bezkosztowymi, krótkoterminowymi „pożyczkami".

Forum-Kredytowe.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Forum kredytowe
http://www.forum-kredytowe.pl

Komentarze (2)

  • avatar
    ~Roman 2015-08-09 00:40:53

    Z chwilówek także można zrezygnować w czasie 14 dni?

  • avatar
    ~janki 2015-08-06 23:00:06

    Mało kto jest świadomy , że w ciągu 14 dni można odstąpić od umowy kredytu.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »