Firma » Biznes

Klasa pod potrzeby pracodawców. Ruszył nowy kierunek

Klasa pod potrzeby pracodawców. Ruszył nowy kierunek
Zobacz więcej zdjęć »
Rozpoczęły się zajęcia w nowej klasie patronackiej, utworzonej w ramach unijnego projektu „Szkoła inteligentnych specjalizacji” w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2. Program nauczania obejmuje zajęcia praktyczne, również u pracodawcy.

 „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych” - to jeden z najbardziej pożądanych zawodów na podlaskim rynku pracy. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w Branżowej Szkole I st. nr 9, wchodzącej w skład ZSZ nr 2 w Białymstoku ruszyła nowa klasa pod patronatem białostockiej firmy KAN, producenta instalacji wodnych i grzewczych. 

- Mamy  nadzieję, że realizacja tego projektu przyczyni się do rozwoju szkolnictwa zawodowego w naszym mieście i będzie pierwszym krokiem w kierunku rozwiązania problemu braku fachowców w tym zawodzie – mówi Kazimierz Wróblewski, dyrektor ZSZ nr 2. – Chętni do nauki  w nowopowstałej klasie nadal mogą składać dokumenty w ramach rekrutacji uzupełniającej.

Wiedza i umiejętności praktyczne 

Przez pierwszy rok uczniowie nowego kierunku będą zgłębiali podstawy teoretyczne zawodu; w drugiej klasie natomiast nauczanie będzie realizowane w systemie modułowym.

-  W tym systemie kształcenie w zawodzie podzielone jest nie na przedmioty, a na moduły, łączące pozyskiwanie niezbędnej wiedzy teoretycznej z nauką praktycznych umiejętności i wykonywaniem zadań zawodowych. Takie nauczanie ułatwia usystematyzowanie i przyswojenie wiedzy o zawodzie, dając solidne podstawy do rozwoju w dalszym procesie kształcenia - mówi Wiesław Kalinowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZSZ nr 2.

Jednostki modułowe, jakie będą realizowane w nowym kierunku nauczania to:  stosowanie technologii mechanicznych; eksploatacja maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych; wytwarzanie wyrobów z tworzyw sztucznych i przygotowanie do wejścia na rynek pracy. 

Nauka dostosowana do potrzeb przedsiębiorców

Jeszcze podczas wakacji szkoła ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji dla zawodu „operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych”. W efekcie powstał program nauczania, uwzględniający wymagania pracodawcy (firmy KAN) i zgodny z nową podstawą programową dla tego zawodu.

- Priorytetowe w tym programie jest zapotrzebowanie przedsiębiorców, bo to oni będą przyszłymi pracodawcami tych uczniów – dodaje Wiesław Kalinowski. – Dlatego tak ważne są, ujęte w programie w formie kształcenia dualnego, zajęcia w zakładzie pracy – konkretnie w firmie KAN, z wykorzystaniem jej parku maszynowego i prowadzone przez przedstawicieli firmy. Dzięki takim zajęciom praktycznym, a także przewidzianym w programie - praktykom wakacyjnym, uczniowie bezproblemowo odnajdą się w przyszłości w nowym miejscu pracy.

Absolwenci klasy po trzyletnim okresie nauki mają zapewnione miejsca pracy – jako patron przedsięwzięcia, zobowiązała się do tego firma KAN. Prócz zajęć praktycznej nauki zawodu, prowadzonych przez specjalistów-praktyków, uczniowie mogą też liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny.

- Dzięki współpracy z konkretnym pracodawcą absolwenci tej klasy otrzymają gwarancję pracy w rozwojowej firmie, przy obsłudze najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń – dodaje dyrektor Kazimierz Wróblewski.  – A ponieważ, zarówno w naszym regionie, jak i w kraju wiele podmiotów gospodarczych potrzebuje operatorów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ofert pracy na pewno nie zabraknie.

Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w 2-letniej branżowej szkole II stopnia, podnosząc swe kwalifikacje do poziomu technikum i dalsze wykształcenie wyższe na studiach technicznych.

Projekt „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”, jest realizowany przez Miasto Białystok. Jego całkowita wartość wynosi ponad 3 mln 175 tys. zł, w tym ponad 2 mln 698 tys. zł (85 proc.) to dofinansowanie z Unii Europejskiej. W ramach projektu, istniejący w szkole przy Świętojańskiej 1,  budynek warsztatowy zostanie przebudowany, wyremontowany  i dostosowany do potrzeb dydaktycznych, a pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt, do produkcji elementów z tworzyw  sztucznych.

Prace budowlane są już w dużym stopniu zaawansowane, a ich zakończenie przewidziane jest na przełom listopada i grudnia.

 

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marzenas

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 2 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »