Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Klątwa Faraona, Zemsta Montezumy – uważaj na nie w czasie wakacji! Wszystko o biegunce podróżnych

Klątwa Faraona, Zemsta Montezumy – uważaj na nie w czasie wakacji! Wszystko o biegunce podróżnych
Zobacz więcej zdjęć »
Klątwa Faraona, Zemsta Montezumy, Delhi-belly czy galop gringo – bez względu na atrakcyjne nazwy, za wszystkimi stoi jedno – uporczywa konieczność częstego odwiedzania toalety.

Skąd bierze się biegunka podróżnych, jak ją rozpoznać i co najważniejsze - jak sobie z nią poradzić?

Dopiero rozpoczęliście urlop i poznajecie uroki nowego miejsca. Pogoda sprzyja zwiedzaniu okolicy oraz wygrzewaniu się na słońcu. Próbujecie miejscowych potraw, zatrzymujecie się przy ulicznych straganach pełnych pamiątek i lokalnych specjałów. Maluch jest w siódmym niebie, bo przestrzegane na co dzień zasady poszły w las -  można bezkarnie objadać się lodami, popijać colę i troszkę sobie pofolgować w kwestii higieny. No bo kiedy, jeśli nie w wakacje? No właśnie, czy aby na pewno?  

Wakacyjne sensacje - żołądkowe

Niestety, mimo że omijacie szerokim łukiem wszelkie czasopisma i doniesienia prasowe, początkową wakacyjną euforię często przerywają niespodziewane sensacje – żołądkowe. Waszą uwagę bardziej niż kolorowe pamiątki zaczyna przyciągać szyld z napisem WC… Wodniste wypróżnienia, ból brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, a do tego często -gorączka.

- Biegunka podróżnych to nazwa nadana nie przez przypadek – zauważają twórcy serwisu dla rodziców www.zdrowemaluchy.pl. - Opisuje zespół objawów żołądkowo-jelitowych, których najczęstszą przyczyną jest zakażenie przewodu pokarmowego właśnie u osób podróżujących. Pojawia się zazwyczaj w czasie podróży do krajów o klimacie cieplejszym od naszego oraz charakteryzujących się niższym poziomem rozwoju ekonomicznego i gorszymi warunkami sanitarnymi. Największym ryzykiem zachorowania charakteryzują się Indie, kraje Afryki, Azji Południowo-Wschodniej, południa Europy oraz Ameryki Łacińskiej.

Biegunka? W wakacje?

Co jej sprzyja? Przede wszystkim typowe dla wakacyjnych wyjazdów poluzowanie zasad higieny osobistej (np. nieco rzadsze mycie rąk, korzystanie z publicznych toalet, stołówek, basenów, mycie twarzy i zębów wodą z kranu, zapominanie o myciu spożywanych produktów), brak możliwości sprawdzenia źródła spożywanych pokarmów, a także spożywanie surowych produktów (owoców, warzyw, mięsa, ryb, niepasteryzowanego mleka i nabiału) oraz posiłków o temperaturze pokojowej.

Większość zachorowań wywołują bakterie z gatunku Escherichia coli, które niestety - nie omijają dzieci. – Co więcej, dzieci wydają się grupą szczególnie narażoną na biegunkę podróżnych – zauważają twórcy serwisu. -  Maluchy lubią wszystkiego dotknąć, a często niestety – również posmakować. Oferty ulicznych straganów przyciągają je jak magnes. To, że rodzice będą przestrzegać higieny malucha nie daje więc gwarancji, że uda mu się uniknąć zarażenia.

Jak pomóc dziecku?

Infekcja pokarmowa ustępuje zwykle po 3-4 dniach, ale może trwać dłużej. O ile jednak, większość dorosłych jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z uporczywymi objawami, w przypadku małych dzieci może być konieczna konsultacja z lekarzem. To niezbędne, zwłaszcza w przypadku bardzo licznych wodnistych stolców (więcej niż 10 na dobę), stopniowego narastania objawów biegunki, zaobserwowania domieszki krwi lub śluzu w stolcu, uporczywych wymiotów oraz objawów odwodnienia. - To najgroźniejsza konsekwencja biegunki, a pobyt w ciepłych krajach tylko przyspiesza jej wystąpienie, dlatego należy zrobić wszystko, by jej uniknąć – przestrzegają twórcy www.zdrowemaluchy.pl.

Pierwszym, co powinni zrobić rodzice po zaobserwowaniu niepokojących objawów biegunki,  jest rozpoczęcie nawadniania. Nie każdy jednak rodzic ma świadomość tego, że zwykła woda nie sprosta temu zadaniu – dziecko traci w tym czasie także glukozę i elektrolity. Wszystkie te elementy zawarte są w doustnym płynie nawadniającym (w skrócie DPN), który można dostać w aptece bez recepty - zarówno w postaci saszetek, jak i łatwych w podaniu napojów butelkowanych.

Uwaga konkurs!

By zwiększyć świadomość rodziców na temat konieczności ochrony dziecka przed groźnymi skutkami biegunki, twórcy serwisu przygotowali specjalny wakacyjny konkurs http://www.zdrowemaluchy.pl/konkurs-orsalit.

Zachęcają do wyposażenia podróżnej torby w doustny płyn nawadniający, a tych, którzy uwiecznią swoją przezorność na wakacyjnej fotografii, nagrodzą cennymi nagrodami. Do wygrania: 3x polaroid Fuji Instax Mini 8+ zapas Fuji Film Instax Glossy, piłki plażowe, książki dla dzieci oraz zestawy produktów ORSALIT®. Weź doustny płyn nawadniający na wakacje, zrób zdjęcie i wygraj!

Nie pozwól, by biegunka zakłóciła wasz wypoczynek! Chroń siebie i swoje dziecko przed skutkami odwodnienia!

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Cloud9

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »