Firma » Biura

Klimatyzacja nie chłodzi, ona ociepla

Jaki jest wpływ klimatyzacji na globalne ocieplenie?

Zasoby energetyczne zużywane przez niewinną biurową klimatyzację, która ochładza Polaków tego lata, w dużej mierze pochodzą z paliw kopalnych. One natomiast źle wpływają na środowisko, przyczyniając się do globalnego ocieplenia. Do 2040 roku globalna konsumpcja energii ma się zwiększyć o 28 proc. Katastrofie energetycznej mogą zapobiec Odnawialne Źródła Energii, tzw. OZE, które są coraz częściej wykorzystywane przez firmy.

Od ochłodzenia do ocieplenia

W latach 90. ubiegłego wieku zaledwie kilka domostw w Chinach miało zainstalowaną klimatyzację[1]. Teraz ciężko wyobrazić sobie jakikolwiek budynek funkcjonujący we wschodnioazjatyckim klimacie bez tego błogosławieństwa technologii. Jednak wszystko ma swoją cenę: to, co chłodzi ludzi, ociepla naszą planetę. Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej, globalnie na klimatyzację w 2016 roku zużyliśmy około 2000 TWh energii rocznie – to około 10% całkowitej konsumpcji energii w tym okresie[2]. A do 2040 roku globalna konsumpcja energii ma się zwiększyć o 28 proc.[3]

Chińska klimatyzacja stanowi 35 proc. światowego zapasu maszyn. Arabia Saudyjska, słynąca z eksportu ropy, już w 2030 roku zużyje więcej energii na chłodzenie swoich budynków niż wyniesie jej ekwiwalent w eksporcie ropy. Gra toczy się o wysoką stawkę: z badań naukowych przeprowadzonych na Australijskim Uniwersytecie Narodowym­ wynika, że w Azji Wschodniej bez odpowiedniego chłodzenia pracownicy nie mogliby przepracować aż do 20 proc. godzin, które dzisiaj wyrabiają bez problemu w sprzyjających warunkach atmosferycznych[4].

Na skraju energetycznej katastrofy

– Temperatury panujące tego lata niewątpliwie niejednemu uświadomiły, że globalne ocieplenie to poważny problem – komentuje Michał Ajchel, wiceprezes rynku energetyki w Schneider Electric. – Rozwój technologiczny w XXI wieku zadziwia nas wszystkich. Ludzkość idzie do przodu, jednocześnie zużywając coraz więcej energii na innowacje. I nie chodzi tutaj tylko o smartwatche czy pojazdy elektryczne, które niektórym mogą wydawać się zabawkami. Postęp to także technologie, które wspomagają biedniejsze regiony świata. Blockchain w Afryce, klimatyzacja w krajach Azji Wschodniej czy nieustanna cyfryzacja Indii.

Paliwa kopalne służące do wytwarzania energii mają zastosowanie wszędzie: elektryczność, ogrzewanie, chłodzenie czy transport. Jednocześnie coraz bardziej przyczyniają się do zwiększenia efektu cieplarnianego. Według naukowców, aby uniknąć wzrostu globalnej temperatury do poziomu ponad 2 st. Celsjusza, należałoby całkowicie porzucić korzystanie z paliw kopalnianych[5].

Odnowa energetycznego krajobrazu

Przez ostatnie 10 lat energia słoneczna, geotermalna, wodna czy wiatru, a także biopaliwa i wiele innych źródeł energii odnawialnej zaczęły być coraz częściej wykorzystywane, głównie ze względu na koszty. O ile z paliwami kopalnymi wiąże się cały proces wydobywania i obróbki, o tyle w przypadku czystej energii mamy do czynienia praktycznie tylko z technologią. A tak jak w przypadku każdej technologii, tak i tutaj wraz ze wzrostem popytu i efektywności produktu – spadają koszty korzystania z niego. Eksperci przewidują, że do 2020 roku wszystkie technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii będą kosztowały tyle samo, ile obróbka paliw kopalnych[6].

– W ten sposób ludzkość będzie mogła się rozwijać bez przeszkód, osiągając nowe kamienie milowe i jednocześnie unikając globalnego ocieplenia – wyjaśnia Michał Ajchel. – Schneider Electric, wierząc w ten cel, dołączyło do organizacji RE100. Skupia ona firmy, których postanowieniem jest czerpanie 100 proc. energii z odnawialnych źródeł. Według raportu Deloitte firmy z RE100 w ramach realizacji swoich założeń kupują tyle samo energii odnawialnej, co cała Polska, podczas gdy jednocześnie 48 proc. średnich firm w USA pracuje nad pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł[7].

Dlaczego OZE jest tak popularne?

Przedsiębiorców sceptycznych wobec OZE może przekonać argument, że w dobie rosnącej świadomości klientów, decyzja o zainwestowaniu w odnawialne źródła energii jest nie tylko przyjazna środowisku, ale i zyskowna biznesowo. Ankieta przeprowadzona przez redaktora naczelnego „Popular Science” na klientach Patagonii wykazała, że działania firmy na rzecz środowiska zachęciły więcej osób do sięgania po jej produkty[8]. Głównym motorem dla firm do poszukiwania optymalnych sposobów na inwestowanie w zaawansowane technologie energetyczne jest, rzecz jasna, możliwość zabezpieczenia stałej i zarazem coraz niższej ceny energii[9].

 

O Schneider Electric

W Schneider Electric wierzymy, że dostęp do energii i zasobów cyfrowych to podstawowe prawo każdego człowieka. Stwarzamy warunki do poprawy efektywności energetycznej dla każdego, w każdym miejscu i w każdej chwili. Nazywamy to Life Is On.

Oferujemy cyfrowe rozwiązania z zakresu zarządzania energią i automatyki, zapewniające wydajność i zrównoważony rozwój. Łączymy najlepsze na świecie technologie energetyczne, automatykę w czasie rzeczywistym, oprogramowanie i usługi w ramach zintegrowanych rozwiązań dla domów, budynków, centrów danych, infrastruktury i przemysłu.

Wykorzystujemy nieskończone możliwości, jakie zapewnia otwarta, globalna, innowacyjna społeczność z pasją podzielająca nasze wartości, takie jak Szczytny Cel, Otwartość i Zaangażowanie.

www.se.com/pl

 


[1] The Future of Cooling. Opportunities for energy-efficient air conditioning, International Energy Agency

[2] Ibidem.

[3] EIA projects 28% increase in world energy use by 2040, The Energy Information Administration

[4] Estimating population heat exposure and impacts on working people in conjunction with climate change, International Journal of Biometeorology

[5] The geographical distribution of fossil fuels unused when limiting global warming to 2°C. Nature. International Journal of Science

[6] Renewable Power Generation Costs in 2017, International Renewable Energy Agency (IRENA)

[7] Serious business: Corporate procurement rivals policy in driving growth of renewable energy, Deloitte

[8] Companies are realizing that renewable energy is good for business, The Popular Science

[9] Serious business: Corporate procurement rivals policy in driving growth of renewable energy, DeloitteRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AZ_2018

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »