Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Kobiecość pod kontrolą i bez bólu - co kobiety zawdzięczają tabletkom antykoncepcyjnym?

30 października obchodzimy Światowy Dzień Kobiecości. Punktem zwrotnym w rozumieniu tego pojęcia było wynalezienie tabletki antykoncepcyjnej, która dała kobietom przede wszystkim poczucie kontroli oraz możliwość decydowania o własnym życiu - bez ograniczeń.

Na straży libido!

Udane życie seksualne może dać nie tylko ogromną satysfakcję, ale też sprawiać, że kobieta czuje się pewnie – i seksownie. Aż 69 proc. uczestników ogólnopolskiego badania Biostat, zrealizowanego w ramach kampanii „Antykoncepcja Szyta Na Miarę”, wskazało właśnie życie seksualne jako ten obszar, który może poprawić się, dzięki tabletkom antykoncepcyjnym. Jak to możliwe? Wysoka skuteczność współczesnej antykoncepcji hormonalnej sprawia, że kobiety czerpią przyjemność ze spotkań w sypialni, a podczas seksu skupiają się wyłącznie na bliskości i relacji, nie martwiąc się o nieplanowane zajście w ciążę.

Macierzyństwo – zgodnie z planem

Kobietom życie seksualne nierozerwalnie wiąże się z macierzyństwem – zarówno tym planowanym, jak i nie. Pokazują to wyniki badania – aż 73 proc. kobiet, zapytanych o to w jakich obszarach pigułki mogą zwiększyć komfort i jakość ich życia, wskazało na możliwość zaplanowania świadomego macierzyństwa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że odpowiedź tą wskazało tylko 60 proc. mężczyzn (a na korzyści z życia seksualnego – prawie 72 proc.). Tabletki antykoncepcyjne pozwalają zaplanować ciąże w odpowiednim dla kobiety momencie życia i odpowiednio się do niej przygotować. Dzięki tej możliwości kobiety mogą zadbać o swoje zdrowie oraz przygotować się fizycznie i mentalnie na ten wyjątkowy, ale i trudny czas w życiu.

Kobiecość bez bólu

Trzecią najczęściej wskazywaną odpowiedzią było złagodzenie lub nawet wyeliminowanie dolegliwości związanych z miesiączką. Na ten obszar wskazało 62 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn. Wiedza o takiej właściwości pozaantykoncepcyjnej tabletek rośnie wraz z wykształceniem. Tylko 24 proc. osób z wykształceniem podstawowym wskazało tą odpowiedź, a w grupie badanych z wykształceniem wyższym – ten procent wzrósł do 58. W jaki sposób tabletki mogą wpływać na menstruację? Przede wszystkim stanowią jeden z podstawowych elementów leczenia bolesnego miesiączkowania. Wiele dotychczasowych publikacji medycznych wskazuje, że stosowanie preparatów, które zawierają octan chlormadionu (CMA) w połączeniu z małą dawką etynyloestradiolu (EE) zmniejsza dolegliwości bólowe, występujące w trakcie menstruacji. Dzięki złagodzeniu lub wyeliminowaniu bólu kobiety nie muszą zmniejszać swojej codziennej aktywności i rezygnować z pasji. Dodatkowo, stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zmniejszać obfitość krwawienia (a warto pamiętać, że wiele kobiet traci tak duże ilości krwi, że grozi im często anemia), skracać czas trwania menstruacji, a także zapewniać regularność krwawienia.

Poprawa wyglądu

Wiele kobiet docenia tabletki antykoncepcyjne za ich rolę w poprawie wyglądu – zwłaszcza  za pomoc w walce z trądzikiem czy nadmiernym owłosieniem. Antykoncepcja hormonalna wpływa również pozytywnie na wygląd włosów, eliminując łojotok skóry głowy, który powoduje ich nadmierne przetłuszczanie się. Ten obszar wskazało prawie 31 proc. badanych. Wiedza o tym fakcie jest największa (40 proc.) w najmłodszej grupie wiekowej, czyli 18-29 lat, kiedy problemy hormonalne zaczynają dawać o sobie znać.

Współczesne kobiety są specjalistkami ds. wielozadaniowości – realizują się prywatnie, zawodowo. Oddają się pasjom, podróżują, prowadzą własne biznesy, są mamami - swoją kobiecość realizują na wiele sposobów.  Teraz kobiety mają zdecydowanie więcej swobody niż ich babki, a nawet matki. Swój udział w tym postępie - ma właśnie antykoncepcja hormonalna.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.antykoncepcjanamiare.pl oraz na Facebook’u: https://www.facebook.com/antykoncepcjaszytanamiare

O badaniu:                                 

Badanie zrealizował dom badawczy Biostat, na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o., na przełomie marca i kwietnia 2019 roku, w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej Antykoncepcja Szyta Na Miarę. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie n=1000, z czego 523 osoby stanowiły kobiety a 477 - mężczyźni. W badaniu wzięły udział osoby w wieku 18 – 60 lat, które odpowiedziały na pytania, dotyczące wpływu doustnej antykoncepcji hormonalnej na komfort i jakość życia.

O kampanii:

Antykoncepcja szyta na miarę to kampania edukacyjno-informacyjna, której celem jest budowanie świadomości kobiet na temat doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz jej prawidłowego doboru. Ideą projektu jest uspójnienie oraz poszerzenie wiedzy o antykoncepcji doustnej. Więcej informacji o kampanii oraz o hormonalnej antykoncepcji doustnej można znaleźć na stronie: www.antykoncepcjanamiare.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MCConsultants

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
WYKORZYSTANIE SPORTU W PRZECIWDZIAŁANIU AGRESJI RÓWIEŚNICZEJ
Po słowie #2: Marek Bieńczyk | Księgarnia Empik
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »