Motoryzacja » Transport

Kolej wraca do łask

Kolej wraca do łask
Zobacz więcej zdjęć »
Kolej zaczyna powoli wracać do łask. Po samochodowym boomie i tanich połączeniach samolotowych, kolej otrząsnęła się z szoku i rozpoczyna ekspansję. Co decyduje o powrocie kolei do łask?

Kolej przed stuleciem była synonimem postępu. Dynamiczny rozwój motoryzacji i postępujący niemalże równocześnie rozwój przemysłu lotniczego po drugiej wojnie światowej coraz bardziej spychały kolej na pośledniejsze pozycje. W pewnym momencie mogłoby się nawet wydawać, że kolej niebawem zupełnie może odejść do lamusa, podobnie jak to się stało z transportem wykorzystującym zwierzęta. Sytuacja jednak zmienia się w sposób zdecydowany. Czym kolej udaje się przyciągnąć nowych klientów?

Przeprowadzone analizy przepływu pasażerów wykazały kilka istotnych czynników, na których może zyskać kolej w porównaniu z transportem kołowym lub lotniczym. W tym właśnie firmy oferujące przewozy kolejowe upatrują swojej szansy. Jakie to czynniki mogą zmienić dotychczasowe problemy przewoźników w ekonomiczne sukcesy? Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista, zrozumiała dla każdego po nieco dłuższym namyśle.

Przede wszystkim prędkość. Koleje dużych prędkości są istotnym czynnikiem, który może z powrotem przyciągnąć pasażerów do korzystania z usług przewoźników kolejowych. Aby były rentowne, muszą koleje szybkich prędkości skoncentrować się na średnich dystansach, liczących od 200 do 800 kilometrów. Mniejsza odległość nie sprawi, by taka podróż była szybsza od tej wykonanej samochodem. Z drugiej strony zbyt długa odległość nie będzie w stanie konkurować z ofertą proponowaną przez tanie linie lotnicze. Dlatego też kolej szybkich prędkości wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla naszego kraju.

Inną szansą stojącą prze kolejnictwem są codzienne przejazdy podmiejskie. Kilkudziesięciokilometrowe przejazdy mogą być świetną alternatywą dla jazdy samochodowej, zwłaszcza że duże polskie miasta są bardzo mocno zakorkowane. W ten sposób można również odnieść sukces finansowy, jednocześnie znacząco poprawiając jakość życia w mieście. Wiedzą o tym samorządy i już dziś pracują nad rozwojem sieci dostępnych połączeń. Dokonywane są zakupy taboru, realizuje się projekty linii kolejowych. Z całą pewnością kolej nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dominik

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »