Dom » Budownictwo

Komfort budowania i remontowania – kominy dwuścienne

Komfort budowania i remontowania – kominy dwuścienne
Zobacz więcej zdjęć »
Budujesz dom lub przeprowadzasz renowację obiektu z rynku wtórnego? Stoisz przed wyborem rodzaju ogrzewania i komina? Marzy ci się piękny kominek, który nie tylko ogrzewa, ale także buduje klimat wnętrza domu?

Jeśli chociaż na jedno z pytań odpowiedziałeś twierdząco, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Komin jest nieodzownym elementem każdego budynku mieszkalnego. Dzięki rozwiązaniom systemowym możesz zapomnieć o archaicznych kominach murowanych, które nie nadają się do odprowadzania spalin z nowoczesnych urządzeń grzewczych. Na rynku są dostępne konstrukcje pozbawione wad zarówno wspomnianych kominów murowanych, jak i ceramicznych. Obecnie najbezpieczniejszym materiałem do budowy ciągu kominowego jest stal kwasoodporna, która bardzo dobrze znosi wysokie temperatury i działanie kondensatu. Systemy ze stali można dopasować do każdego budynku. Sprawdzą się nie tylko przy renowacjach, kiedy stary szacht jest niedrożny, ale coraz częściej są również wybierane ze względu na walory dekoracyjne. Jednak, czy możemy je zastosować do każdego rodzaju ogrzewania? Odpowiedź brzmi: tak. - Systemy kominowe izolowane nadają się do wszystkich kotłów: atmosferycznych na paliwa stałe - pellet, węgiel, drewno i ekogroszek, wkładów kominkowych czy kotłów gazowych lub olejowych, zarówno tych z palnikami nadmuchowymi, jak  i tych z zamkniętą komorą spalania i kotłów kondensacyjnych - mówi Marek Lis, ekspert marki MK Systemy Kominowe. 

Dlaczego zatem inwestorzy decydują się na kominy murowane lub ceramiczne? Kominy ceramiczne traktowane są jako wyrób budowlany, a stalowe jako wyrób instalacyjny. W projektach domów jednorodzinnych kominy ceramiczne łączone są w jedne piony z kanałami wentylacyjnymi i tak umieszczane, jako element konstrukcji budynku. - Zmiana podczas budowy na system metalowy jest bardzo ciężka, stąd nadal jest dość dużo realizacji z  kominami ceramicznymi, pomimo wzrostu zastosowań kotłów kondensacyjnych do ogrzewania - zauważa ekspert. - Inwestorzy najczęściej nie wiedzą, że montaż systemów ceramicznych w przypadku kotłów kondensacyjnych, jeśli nie został zaprojektowany system powietrzno-spalinowy to dodatkowy koszt, którego można uniknąć. Z uwagi na kilka podstawowych zalet, takich jak: waga komina, niewielka przestrzeń, którą zajmują (np. dla kotłów kondensacyjnych), szybkie nagrzewanie i wytwarzanie właściwego ciągu kominowego (np. dla wkładów kominkowych, kotłów węglowych), najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup komina stalowego. Nie bez znacznie jest tutaj także atrakcyjna cena, w porównaniu z innymi dostępnymi rozwiązaniami systemowymi - dodaje Marek Lis.

Izolowane kominy metalowe są jednak coraz częściej wybierane nie tylko z uwagi na ich parametry techniczne i właściwości użytkowe, ale także ze względu na walory dekoracyjne. - Odpowiedzą na estetyczne potrzeby klientów są bezobejmowe, gładkie, designerskie i nowoczesne systemy, takie MK ZEN. Jego dodatkowym atutem jest prosty montaż - poszczególne elementy wystarczy wsunąć jeden w drugi, aby otrzymać idealnie gładkie i stabilne połączenie - mówi Marek Lis.  Kominy dwuścienne, zwłaszcza w połączeniu z kominkami 360 stopni (możliwość obrotu kominka i podziwiania paleniska z każdego miejsca w domu) to hit na zachodzie, który coraz częściej gości także w rodzimych wnętrzach. Komin stanowi wówczas bardzo istotny element aranżacji pomieszczenia. 

Design odgrywa dziś bardzo ważną rolę przy wyborze artykułów do budowy domu. Abyśmy w pełni mogli się cieszyć ich urokami, warto zawczasu zadbać o kwestie formalne. Inwestorzy często nie wiedzą, jakich formalności należy dopełnić, by budowa komina lub jego modernizacja odbyła się bez komplikacji, w zgodzie z prawem.  Warto pamiętać, że budowa komina, niezależnie od tego, na jaki system się decydujemy, zawsze wymaga pozwolenia na budowę a co za tym idzie i projektu. Modernizacja  rozumiana jako wymiana starego na nowy, podlega tylko zgłoszeniu do odpowiedniej jednostki w urzędzie miasta.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NiebieskiOcean

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »