Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Komórki macierzyste - nasza wewnętrzna dawka zdrowia!

Komórki macierzyste - nasza wewnętrzna dawka zdrowia!
Zobacz więcej zdjęć »
Każdy z nas posiada życiowe pasje, których realizacja wymaga dużej ilości czasu, zaangażowania i… zdrowia.

Co powinniśmy zrobić w przypadku, kiedy dolegliwości stawów, mięśni i kości nie tylko przeszkadzają nam w spełnianiu marzeń, ale również wielokrotnie uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności? Z pomocą przychodzą nam najnowsze osiągnięcia współczesnej medycyny, wśród których możemy wyszczególnić wykorzystanie komórek macierzystych w ortopedii. Na czym polega ta metoda, w jaki sposób przebiega i kto może poddać się zabiegowi – odpowiada lek. med. Damian Zaborowski, ortopeda-traumatolog w Centrum Medycznym Damiana.

 Komórki macierzyste – masz w sobie „to coś!”

Komórki macierzyste to wyjątkowy „składnik” naszego organizmu posiadający możliwość niemal nieskończonego dzielenia się oraz zdolność samoodnawiania i różnicowania się pod kątem innych komórek (aplikowane w uszkodzone miejsce, mogą przejmować funkcje i sposób działania innych komórek). Ich powyższe właściwości sprawiają, że mogą one przyczyniać się do regeneracji uszkodzonych tkanek, więzadeł, ścięgien czy mięśni. Komórki macierzyste posiadają również działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Wykorzystanie komórek macierzystych w ortopedii to innowacyjna, małoinwazyjna metoda wykorzystywana we współczesnej medycynie, która pozwala zregenerować uszkodzoną chrząstkę bez konieczności poddawania się zabiegom chirurgicznym (np. artroskopii kolana). Podstawą leczenia jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta do zabiegu oraz użycie bezpiecznej i przebadanej klinicznie metody.

Metoda polega na pobraniu ok. 360 ml tkanki tłuszczowej pacjenta (np. z okolicy brzucha), która następnie zostaje umieszczona w specjalistycznym urządzeniu technologii Cytori. Pobrany materiał zostaje tym samym poddany procesowi oczyszczania i uwalniania enzymatycznego komórek macierzystych. Opisany proces trwa około 1,5 godziny – po tym czasie skoncentrowane komórki macierzyste są gotowe zaaplikowania w chore miejsce (zabieg wykonuje się pod kontrolą USG). Koncentracja komórek macierzystych polega na uzyskaniu ich maksymalnego stężenia w minimalnej ilości zawiesiny – 5 ml płynu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wyizolowanie dużej ilości komórek macierzystych, przyczyni się do lepszych efektów leczenia – komentuje lek. med. Damian Zaborowski, ortopeda-traumatolog w Centrum Medycznym Damiana.

Metoda ta wciąż jednak dostępna jest w niewielu placówkach medycznych w Polsce. Do niedawna specjalistyczny sprzęt niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu był obecny wyłącznie w specjalistycznych ośrodkach naukowych.

Komórki macierzyste – naturalna broń przed chorobami

Siła komórek macierzystych tkwi przede wszystkim w ich niemal nieograniczonych możliwościach rozmnażania się oraz różnicowania. Pozwala to precyzyjnie wprowadzić odpowiednią „dawkę” komórek macierzystych w obrębie zmian chorobowych, zwyrodnieniowych czy przeciążeniowych. Dlaczego jest to istotne z punktu widzenia naszego zdrowia? Wszelkie urazy (zwichnięcia, zapalenia, infekcje) przyspieszają proces „zużywania się” komórek oraz zmniejszają ich zdolności autoregeneracji. Dlatego zaaplikowanie specjalnie przygotowanych komórek macierzystych w miejsce kontuzji i ich koncentracja sprawiają, że przyspieszamy leczenie i możliwości regeneracyjne naszego organizmu.

Zużywające się stawy negatywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Bardzo często bagatelizujemy i ignorujemy niepokojące objawy, nie zdając sobie sprawy, że mogą one doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń naszego organizmu – tłumaczy lek. med. Damian Zaborowski – damian.pl/komorki-macierzyste-w-ortopedii. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »