Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Kompania Piwowarska i Fundacja FASTRYGA wspólnie promują wiedzę o FAS

Kompania Piwowarska i Fundacja FASTRYGA wspólnie promują wiedzę o FAS
Zobacz więcej zdjęć »
9 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień FAS. To dobra okazja, aby zwrócić uwagę na problem Alkoholowego Zespołu Płodowego i zastanowić się, w jaki sposób można przeciwdziałać temu zjawisku.

Kompania Piwowarska i Fundacja FASTRYGA w ramach kampanii „W ciąży nie piję alkoholu” informują
o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu w czasie ciąży, oraz starają się zapobiegać temu zjawisku.

Czym jest FAS?

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) to szereg anomalii genetycznych i wad wrodzonych, widocznych
u dzieci, których matki są uzależnione od alkoholu lub go nadużywają. Te anomalie to między innymi zahamowanie wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym, zniekształcenia twarzy oraz nieprawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego.
W Polsce szacuje się skalę tego zjawiska na około 900 przypadków FAS u noworodków rocznie, zaś u dziesięciokrotnie większej liczby dzieci stwierdza się występowanie niektórych jego objawów. Matki zwykle nie przyznają się do picia w czasie ciąży, a mała ilość alkoholu jest trudna do wykrycia w badaniach biochemicznych, dlatego dane podawane przez lekarzy mają charakter szacunkowy.

Fatalne skutki

Oprócz Alkoholowego Zespołu Płodowego spożywanie alkoholu w ciąży może spowodować inne komplikacje u płodu, takie jak wady serca i nerek, upośledzenie słuchu i wzroku, rozszczep wargi oraz inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego. Medycyna nie stwierdziła, jaka ilość spożywanego alkoholu w czasie ciąży jest bezpieczna. Dlatego należy założyć,
że
każda dawka może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

U dzieci, które w okresie płodowym były narażone na działanie alkoholu, występuje wiele problemów behawioralnych i fizycznych, nawet jeżeli nie wskazano wszystkich objawów pozwalających na stwierdzenie u nich alkoholowego zespołu płodowego (FAS). Są to problemy z koncentracją, zaburzenia motoryczne, problemy kognitywne, które mogą być odczuwalne przez całe życie wyjaśnia Edward P. Riley, profesor zwyczajny na Wydziale Psychologii oraz dyrektor Ośrodka Teratologii Behawioralnej na Uniwersytecie Stanowym w San Diego w USA i światowy ekspert ds. FAS. Najbezpieczniej jest unikać alkoholu w czasie ciąży, a także wówczas, gdy podejmuje się starania zajścia w ciążę.

10 Priorytetów Kompanii Piwowarskiej

Jednym z priorytetów w działaniach społecznych Kompanii Piwowarskiej jest przeciwdziałanie nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu, w tym edukacja kobiet, by w czasie ciąży nie sięgały po alkohol. W czerwcu 2011 roku Kompania Piwowarska wprowadziła na materiałach promocyjnych swoich marek dobrowolny znak odpowiedzialnościowy z hasłem „W ciąży nie piję alkoholu”. Oznaczenie to jest stosowane na milionach materiałów eksponowanych w punktach sprzedaży, takich jak np. plakaty, podkładki do piwa, standy promocyjne, a także w prasie i  Internecie.

Jako lider branży piwowarskiej w Polsce czujemy się odpowiedzialni za propagowanie właściwych wzorców spożywania alkoholu, a wiedza Polaków na temat skutków picia w ciąży jest wciąż niedostateczna. Ważne jest, by szeroko edukować w tym zakresie, bo FAS można całkowicie zapobiegać – po prostu nie pijąc w czasie ciąży – mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej. Dlatego zachęcam wszystkie panie do obejrzenia krótkiego filmu
o wpływie alkoholu na płód na stronie http://www.talkingalcohol.com/polski/index.asp?pageid=129

Aplikacja „W ciąży nie piję alkoholu”

Kompania Piwowarska w ramach propagowania odpowiedzialnego spożycia alkoholu nawiązała współpracę z Fundacją FASTRYGA, m.in. wspiera modernizację placówek Fundacji. Aby wesprzeć tę akcję, wystarczy skorzystać ze specjalnej, przygotowanej przez Kompanię Piwowarską aplikacji na Facebooku https://apps.facebook.com/abc-alkoholu/?fb_source=bookmark_apps&ref=bookmarks&count=0&fb_bmpos=4_0.

Dzięki niej można poznać skutki picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Za każde przesłanie aplikacji znajomym Kompania Piwowarska przekazuje 1 zł na konto Fundacji FASTRYGA. Dzięki zaangażowaniu internautów dotychczas udało się zebrać prawie 8 000 złotych. Każdy może jednym kliknięciem pomóc zebrać więcej, szerząc jednocześnie wiedzę o FAS.

O Fundacji FASTRYGA

Fundacja FASTRYGA została powołana do życia w czerwcu 2009 r., a jej celem jest wspieranie osób, w szczególności dzieci i młodzieży, które w okresie rozwoju płodowego doznały zaburzeń rozwojowych spowodowanych nieodpowiedzialną konsumpcją alkoholu, narkotyków i innych substancji szkodliwych dla rozwoju płodu. Prowadzimy działalność badawczą i naukową, dostosowujemy do polskich warunków narzędzia przydatne we wczesnej diagnostyce FAS, rozwijamy i rozpowszechniamy metody terapii, niesiemy pomoc socjalną tym osobom, które na skutek FAS nie są w stanie samodzielnie żyć i funkcjonowaćmówi Małgorzata Klecka, Prezes Fundacji FASTRYGA, specjalista diagnostyki i terapii FASD.

O tym, jakie ryzyko stwarza picie alkoholu w ciąży, opowiada film: http://www.youtube.com/watch?v=EqRSNB-29pk

Do redaktora:

Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce

Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesne technologie i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie gwarantują najwyższą jakość naszych produktów. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa – m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd's, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 r. wyniosła 13,5 mln hektolitrów piwa.

SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa

Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa – SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 31,4 mld USD oraz wypracował zysk brutto (EBITA) w wysokości 5,6 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.

Dodatkowych informacji udzielają:

Wojciech Mrugalski

kierownik ds. komunikacji

wojciech.mrugalski@kp.sabmiller.com

ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań

tel. + 48 61 667 7667

tel. kom. + 48 601 91 11 44

fax + 48 61 667 7850

www.kp.plKalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »