Kultura, sztuka » Kultura

Kompletny „Chaos”, czyli o tym, jak pierwszy polski serial audio w 3D zachwycił słuchaczy

„Genialne”, „Brawo za efekty i tempo akcji”, „Tak realistyczne, że aż strach się bać” – „Chaos” zbiera doskonałe recenzje. Pierwszy zrealizowany w Polsce serial audio w technologii 3D już teraz dostępny jest w całości w aplikacji Empik Go.

Dlaczego to słuchowisko w odcinkach wzbudza zachwyt i jakie zdanie na jego temat ma Robert Szmidt, autor historii zaadaptowanej przez twórców „Chaosu”?

 

 

Scenariusz serialu audio „Chaos” zainspirowany jest pierwszym tomem serii z gatunku fantasy „Szczury Wrocławia” Roberta J. Szmidta. Fabuła osadzona została w realiach Wrocławia sierpnia 1963 roku: miasto ogarnia epidemia czarnej ospy, której wirus zbiera coraz większe żniwo. W produkcji, uznani polscy aktorzy (Piotr Adamczyk, Jacek Braciak, Mariusz Bonaszewski, Marian Dziędziel, Łukasz Simlat oraz Krzysztof Czeczot) swoimi głosami stymulują wyobraźnię odbiorców, którzy samodzielnie rysują w głowie mroczne obrazy. O tym, jak realistyczny jest odbiór słuchowiska, świadczy fakt, iż do tej pory największą liczbę odtworzeń (ponad 1400) serialu zanotowano… Tuż przed Halloween! Historia o apokalipsie z zombie w roli głównej zdecydowanie przypadła do gustu publiczności: średnia ocena serialu audio wynosi 4,8/5,0. Także autor książki dołączył do grona wielbicieli słuchowiska, w którym fakty przeradzają się w rzeczywistość alternatywną:

 

Każda postać, jaka pojawia się na kartach „Szczurów Wrocławia”, to prawdziwy człowiek z krwi i kości. W „Chaosie” uśmierciłem w ten sposób prawie dwieście osób. Wiem, jak wyglądają i w jaki sposób się wysławiają. Przyznam szczerze, że przy odsłuchiwaniu pierwszego odcinka dopadło mnie coś na kształt dysonansu poznawczego, gdy usłyszałem głos Piotra Adamczyka w roli Maweta. Nie mogłem się przyzwyczaić, choć Piotr Adamczyk w tej roli jest genialny. Podobnie Marian Dziędziel jako Konofol. - Robert J.Szmidt, pisarz, autor "Szczurów Wrocławia"

 

Poza mrożącą krew w żyłach fabułą serial robi wrażenie za sprawą zaawansowanej audio technologii 3D, w jakiej został wyprodukowany. 10-godzinną opowieść zarejestrowano w ciągu 6 miesięcy w stołecznym studiu Osorno.

 

Wszyscy, absolutnie wszyscy odtwórcy ról byli podekscytowani tym projektem. Dla aktorów każda nowa praca to nowe wyzwanie, ale w tym przypadku to wyzwanie było podwójne. Nie dość, że trzeba się znaleźć w stylistyce horroru, to jeszcze mieć świadomość, że całość realizowana będzie w dźwięku przestrzennym. To wymaga od aktora zaufania do reżysera i realizatora dźwięku. - Krzysztof Czeczot, właściciel Osorno

 

Reżyser Maciej Zych zdecydował się na zastosowanie dźwięku binauralnego, który pozwala słuchaczowi na znalezienie się w centrum wydarzeń i umożliwia wskazanie, z której strony dochodzi odgłos. Warunkiem jest jednak założenie słuchawek – odtwarzanie nagrań tego typu na głośnikach nie gwarantuje tak sugestywnego wrażenia. Słuchowisko z wykorzystaniem technologii silnie oddziałującej na zmysły i pobudzającej wyobraźnię przestrzenną może stanowić atrakcyjną alternatywę dla wielbicieli seriali telewizyjnych.

 

Już po premierze pierwszego odcinka słuchacze nie skrywali swojego podziwu dla serialu. Z ich uznaniem spotkało się operowanie przez twórców dźwiękiem w nowoczesnej technologii 3D, dzięki któremu odbiorca staje się uczestnikiem wydarzeń:

 

Polecam koniecznie słuchać w słuchawkach. Odpaliłem po raz pierwszy, będąc na spacerze z psem, i aż podskoczyłem, jak usłyszałem kroki za plecami. „Cudo”, „Serial audio - sztos”

 

To tylko niektóre z opinii odbiorców. Jak się okazuje, fani słuchowiska doceniają wybór książki, dzięki której możliwe było zrealizowanie pierwszej tego typu produkcji Empik Go:

 

Czas i miejsce wydarzeń też super. W końcu pozycja osadzona w polskich realiach, nie amerykańskich.

 

Pozytywne recenzje to dowód na to, że z sukcesem udało się spełnić wizję reżysera o przedstawieniu fabuły w sposób intrygujący i dynamiczny. W opiniach wyraźnie wybrzmiewa również zachwyt nad oprawą muzyczną. Czystą radość ze słuchania „Chaosu” odczuwa sam Szmidt:

 

To kawał świetnej roboty. Napuszczając na Wrocław hordy moich nieumarłych, by po raz kolejny odebrali życie zastępom bohaterów, zrobiliście coś niesamowitego. - Robert J.Szmidt

 

13-odcinkowy serial audio „Chaos” po głośnej premierze 1 października jest już w całości dostępny w aplikacji Empik Go. Zrealizowana z rozmachem produkcja Empik Go to prawdziwie angażująca odbiorcę pozycja dla fanów audiobooków.

Więcej informacji o serialu znajdą Państwo: https://www.empik.com/chaos Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Wydarzenia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »