Kultura, sztuka » Muzyka

Koncert Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Zsolta Hamara

Już 26 marca o godzinie 19:00 odbędzie się koncert w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej. Będzie to kolejna dobra okazja by świętować obchodzony 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, gdyż w roli dyrygenta wystąpi madzarski muzyk Zsolt Hamar.

Już 26 marca w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego przy ul. Modzelewskiego 59 o godzinie 19:00 odbędzie się koncert w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej. Będzie to kolejna dobra okazja by świętować obchodzony 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, gdyż w roli dyrygenta wystąpi znakomity madzarski muzyk Zsolt Hamar. Będzie można usłyszeć utwory kompozytorów takich, jak Zoltán Kodály, Aaron Copland czy Witold Lutosławski. Wydarzenie to organizowane jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce.

Zsolt Hamar jest wybitnym węgierskim dyrygentem. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 6 lat, kiedy zaczął uczyć się gry na fortepianie. Następnie swój warsztat doskonalił w Konserwatorium Muzycznym im. Béli Bartóka. W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Dyrygentury na Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Jego praca i talent zostały do tej pory wielokrotnie dostrzeżone i nagrodzone, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Telewizji Węgierskiej, Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Radia Portugalskiego, a także Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów w Cadaqués (Hiszpania). W 2001 roku w uznaniu osiągnięć artystycznych został uhonorowany nagrodą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Węgier im. Ferenca Liszta. Od 1997 roku jest stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej. Zsolt Hamar jest cały czas zapraszany do prestiżowych sal koncertowych i operowych na całym świecie.

Pod mistrzowską batutą Hamara zagra Polska Orkiestra Radiowa oraz Andrzej Ciepliński – wielokrotnie nagradzany klarnecista, student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na koncercie będzie można usłyszeć kompozycje Zoltána Kodálya – Uwertura Letni wieczór i Tańce z Galanty, Aarona Coplanda – koncert na klarnet z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej harfy i fortepianu, Witolda Lutosławskiego – muzyka żałobna „à la memoire de Béla Bartók". Wydarzenie to odbędzie się 26 marca w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego przy ul. Modzelewskiego 59 o godzinie 19:00.

Koncert organizowany jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce.

Więcej informacji na stronie www.kulturawegierska.pl lub fanpage’u Węgierskiego Instytutu Kultury https://www.facebook.com/hunginst/.

***

Rok Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017 w myśl rozporządzenia Rządu Węgier to trwające od maja 2016 do końca 2017 roku artystyczne święto. Zorganizowany przy współpracy z węgierskimi i polskimi partnerami cykl wydarzeń służy nie tylko propagowaniu węgierskiej kultury, lecz pozwala także na umocnienie stosunków oraz zaakcentowanie związków politycznych, gospodarczych i turystycznych. Jego głównym celem jest podkreślenie zarazem wagi historycznej przyjaźni węgiersko-polskiej czy tradycyjnej węgierskiej kultury, jak i zaprezentowanie jej najnowszych dzieł i osiągnięć. Twórczość artystów znad Dunaju, tamtejsze zwyczaje oraz tradycje są prezentowane podczas licznych przedsięwzięć kulturalnych, m.in. koncertów, wystaw, festiwali teatralnych i filmowych. Z okazji obchodów, na język polski przetłumaczono i wydano książki ponad 20 węgierskich autorów. Więcej informacji znajduje się na stronie www.kulturawegierska.pl, fanpage’u Węgierskiego Instytut Kultury oraz kanale youtube. 

 

Węgierski Instytut Kultury w Warszawie to jedna z najstarszych placówek kulturalnych w Polsce, działająca od 1935. Jej zadaniem jest upowszechnianie węgierskiej kultury, historii i dziedzictwa narodowego w Polsce. Zajmuje się promocją kraju i budowaniem pozytywnego wizerunku narodu węgierskiego. Wspiera współpracę między oboma państwami w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu oraz sztuki. Od 2009 roku Instytut mieści się przy ul. Moniuszki 10 w Warszawie. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

info@synertime.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »