Kultura, sztuka » Muzyka

Koncert Ukraińskiej Orkiestry Wolności bezpłatnie na ARTE.tv

Koncert Ukraińskiej Orkiestry Wolności bezpłatnie na ARTE.tv
Zobacz więcej zdjęć »
W czwartek 28 lipca w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się uroczysty i przepiękny koncert Ukraińskiej Orkiestry Wolności pod kierownictwem dyrygentki Keri-Lynn Wilson.

Najlepsi ukraińscy muzycy zagrali utwory Chopina, Brahmsa, Silvestrova, arie Beethovena oraz hymn ukraiński. Wydarzenie to zainaugurowało wielką trasę koncertową Ukraińskiej Orkiestry Wolności po Europie i USA, która jest wyrazem ich miłości do ojczyzny. Koncert można obejrzeć i posłuchać na bezpłatnej, internetowej platformie streamingowej ARTE.tv.

Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Opera Narodowa w Warszawie powołały do życia Ukraińską Orkiestrę Wolności w geście solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie. Składa się ona z 75 muzyków - uchodźców, ukraińskich członków europejskich orkiestr oraz najlepszych muzyków z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych miast Ukrainy. Tego lata orkiestra na wygnaniu odbędzie trasę koncertową po Europie i USA, a koncert inauguracyjny z Teatru Wielkiego w Warszawie jest dostępny bezpłatnie na platformie streamingowej ARTE.tv. pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/110058-000-A/ukrainian-freedom-orchestra/.

Muzycy pod kierownictwem dyrygentki Keri-Lynn Wilson zagrali VII Symfonię ukraińskiego kompozytora Valentina Silvestrova, II koncert fortepianowy Chopina z ukraińską wirtuozką Anną Fedorovą oraz IV symfonię Brahmsa. Ukraińska sopranistka Ludmiła Monastyrska, odtwórczyni tytułowej roli Turandot w Metropolitan Opera, zaśpiewała arię Leonory „Abscheulicher!” z „Fidelia” Beethovena - pean na cześć człowieczeństwa i pokoju w obliczu przemocy i okrucieństwa. - Serdecznie zapraszam wszystkich do obejrzenia i posłuchania tego poruszającego koncertu na ARTE.tv. Dodam, że w geście solidarności z Ukraińcami na naszej platformie streamingowej powstała również specjalna sekcja z filmami i reportażami w języku ukraińskim lub z ukraińskimi napisami – mówi Berenika Wyrzykowska-Novi, wydawczyni polskiej wersji ARTE.tv.

Pomysł założenia orkiestry wyszedł od kanadyjskiej dyrygentki Keri-Lynn Wilson, która ma ukraińskich przodków. Chciała zgromadzić najlepszych ukraińskich muzyków orkiestrowych z kraju i zagranicy, aby zademonstrować dumną jedność artystyczną. Dochód z trasy będzie przeznaczony na rzecz ukraińskich artystów. Trasa Ukraińskiej Orkiestry Wolności została zorganizowana we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Kultury. Na czas występów w orkiestrze muzycy płci męskiej są zwolnieni ze służby wojskowej.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dorota5

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »