Technologie » Komputery

Konica Minolta dla Fundacji Uniwersytetu Jagiellońskiego – kontynuacja projektu „Dzieła Odkurzone”

Konica Minolta dla Fundacji Uniwersytetu Jagiellońskiego – kontynuacja projektu „Dzieła Odkurzone”
Zobacz więcej zdjęć »
Konica Minolta i Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego kontynuują współpracę w zakresie projektu „Dzieła Odkurzone”, którego celem jest uratowanie od zapomnienia książek z przełomu XIX i XX w.

Konica Minolta i Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego sfinalizowały kolejny etap projektu „Dzieła Odkurzone”. We wrześniu 2009 r. Konica Minolta wydrukowała kolejne pozycje książkowe z listy dzieł oczekujących na ujrzenie światła dziennego: „Charaktery rozumów ludzkich” oraz „Encyklopedię gospodarstwa domowego”. W roku ubiegłym, w efekcie współpracy, wydane zostały tytuły: „Kodeks towarzyski. Jak się powinien zachować człowiek wytworny w domu i poza domem” oraz „Obrazki z życia żaków krakowskich w XV i XVI wieku”. Wszystkie pozycje wydrukowano na produkcyjnych systemach cyfrowych Konica Minolta, umożliwiających druk na żądanie.

Inicjatywa „Dzieła Odkurzone” ma na celu stworzenie serii wydawniczej, na którą składać się będą cenne i od dawna nie drukowane książki, powstałe na przełomie XIX i XX wieku. Poprzez wydanie serii, Fundacja dla UJ i Konica Minolta, przyczyniają się do realizacji idei ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. Wydane dzieła udostępniane są studentom i pracownikom naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz bibliotekom publicznym na terenie kraju.
 
„Niezmiernie cieszymy się, że kolejne historyczne pozycje wydawnicze miały szansę ponownie ‘ujrzeć światło dzienne’ dzięki cyfrowym technologiom Konica Minolta” – powiedział Marek Szpunar, Prezes Zarządu Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Zaangażowanie firmy, która na potrzeby realizacji projektu po raz kolejny udostępniła swoje urządzenia, umożliwiło wydanie dwóch następnych unikalnych tytułów. Dzięki temu studenci, pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz czytelnicy z największych bibliotek publicznych w całym kraju mają do dyspozycji już cztery niezwykłe historyczne publikacje”. 

„Charaktery rozumów ludzkich” autorstwa Michała Wiszniewskiego po raz ostatni zostały wydane w 1884 roku. Książka przedstawia panujące w XIX wieku stereotypy dotyczące różnych narodowości. Autor wyjaśnia, skąd wzięły się przywary narodowe, które przetrwały w wielu przypadkach, do czasów obecnych. Dokonuje również analizy kanonów ludzkich postaw oraz wymowy i zachowania. „Encyklopedia gospodarstwa domowego oraz najnowsza kosmetyka”, która ostatni raz ukazała się w roku 1934, to ciekawy zbiór życiowych rad z początku XX wieku. Praktyczne porady są podzielone na działy tematyczne dotyczące czyszczenia plam, zawartości kalorii w ważniejszych potrawach, apteczki domowej czy też poradnika kosmetycznego. Mimo, iż od powstania książki minęło niemal 100 lat, wiele sposobów jest nadal aktualnych. Niektóre porady bawią, a inne zaskakują prostotą i skutecznością.

„Bardzo cenimy współpracę z Fundacją dla Uniwersytetu Jagiellońskiego,” – powiedział Robert Hulej, Dyrektor Generalny Konica Minolta Business Solutions Polska Sp. z o.o. „Istotna jest dla nas możliwość wykorzystania naszej nowoczesnej technologii druku cyfrowego, naszej wiedzy oraz rozwiązań do realizacji tak wartościowych projektów, wspierających działalność najstarszego polskiego uniwersytetu”.

Projekt „Dzieła Odkurzone” będzie kontynuowany. Konica Minolta i Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego pracują już nad przygotowaniem do druku kolejnych tytułów z tej serii.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »