Firma » Praca

Konkurs "Zdrowe miejsca pracy" na międzynarodowym festiwalu filmowym w Lipsku rozstrzygnięty

„All That Glitters” („Wszystko, co się świeci”), poruszający obraz czeskiego reżysera o pracowniku kopalni złota w Kirgistanie, został ogłoszony zwycięzcą drugiej edycji konkursu pod hasłem „Zdrowe miejsca pracy”. Nagroda została ufundowana przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Zdaniem dyrektora EU-OSHA Jukki Takali film „All That Glitters” zasłużył na najwyższe wyróżnienie ze względu na podjęcie tematu zarządzania bezpieczeństwem w wyjątkowo trudnych warunkach pracy.

Film porusza także niełatwą kwestię współpracy firmy i lokalnej społeczności wobec niedawnej katastrofy ekologicznej, której skutki wciąż są odczuwalne.

Tomáš Kudrna, reżyser nagrodzonego filmu, przyjmując wyróżnienie wraz z nagrodą w wysokości 8000 euro na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku, stwierdził, że jego film podkreślał jak ważne są - niejednokrotnie bagatelizowane - kwestie bezpieczeństwa w miejscu pracy, szczególnie w tak trudnych warunkach jak praca na wysokości i z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, stosowanymi przy wydobywaniu złota ze skał.

Siedem filmów z całego świata, nominowanych do tegorocznej nagrody filmowej konkursu „Zdrowe miejsca pracy”, ukazuje fizyczne, psychologiczne i gospodarcze konsekwencje pracy w szkodliwych warunkach. Przykładem może być chociażby problematyka obniżenia wysokości wynagrodzenia za wykonywaną pracę robotników w stoczni w czasach kryzysu, wydłużenie godzin pracy spowodowane zmianą stosowanych technologii, czy też historia tragarza w Mumbaju, którego płuca zostały wyniszczone przez spaliny.

Nominowane obrazy wybrano spośród 2813 dokumentów filmowych, które zostały zgłoszone na festiwal DOK w Lipsku, z 97 krajów.

Zdobywcą nagrody w ubiegłym (2009) roku był film A Blooming Business (Biznes kwitnie) autorstwa holenderskiego reżysera Tona Van Zantvoorta, ukazujący ciężkie warunki pracy w zglobalizowanym przemyśle kwiatowym.

Więcej o konkursie na film dokumentalny „Zdrowe miejsca pracy” 2010 na stronie internetowej: http://osha.europa.eu/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

praktykant3

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »