Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Korepetytor czy nauczyciel? Czy każdy może udzielać korepetycji?

Wiele osób, opiekunów i uczniów zastanawia się przed rozpoczęciem korepetycji kogo lepiej wybrać – korepetytora czy zawodowego nauczyciela.

Jak wiemy na rynku korepetycji uczniom pomagają zarówno osoby, które nigdy nie były nauczycielami, ale czują się dobrze w tej roli i z powodzeniem przekazują wiedzę, jak i nauczyciele z wieloletnim stażem pracy w szkołach.

Obserwując duże zainteresowanie ogłoszeniami obydwu kategorii nauczycieli, wydaje się, że każdy z nich ma zalety, które przekładają się na zainteresowanie ich usługami.

Wybór osoby do pomocy w nauce nie koniecznie zależy od ich wykształcenia. Jak wskazuje pani Joanna Gutowska z Akademii Platu  w ich firmie każdy, kto ma wiedzę oraz pasję nauczania może uczyć. Doświadczenie w branży edukacyjnej pozwala stwierdzić, że osoba z darem przekazywania wiedzy skuteczniej uczy, aniżeli osoba z kwalifikacjami nauczyciela.

Z kolei Marcin, korepetytor ogłaszający się na portalu Korepetytorzy.edu.pl twierdzi, że według jego obserwacji nie każdy zawodowy nauczyciel będzie potrafił udzielić skutecznych korepetycji (jak i skutecznie nauczać w klasie) oraz nie każdy, kto posiada wiedzę z przedmiotu, będzie potrafił ją wyłożyć. Kluczowe znaczenie mają tu w jego ocenie pasja oraz empatia. Te cechy nie zawsze idą w parze z wiedzą czy odebranym wykształceniem.

Z pewnością studia pedagogiczne dają dobry fundament wiedzy teoretycznej, które mogą się przydać w przekazywaniu wiedzy w klasie jaki i na zajęciach indywidualnych, pamiętajmy jednak, że wykładanie wiedzy w szkole jest nauczaniem o innym charakterze, niż to ma miejsce w przypadku indywidualnych spotkań podczas korepetycji. Wydaje się, że w tym drugim przypadku wiele większe znaczenie ma zrozumienie i więź pomiędzy uczniem i nauczycielem. Często młodzi, niedoświadczeni korepetytorzy okazują się bardziej predysponowani do tego typu roli i jak mówi pan Marcin - to właśnie studenci posiadają najlepsze umiejętności do nauczania. Sami pamiętają jeszcze liceum czy gimnazjum, wiedzą jakie są oczekiwania nauczycieli. Co więcej, studenci często posiadają zapał, którego brakuje niekiedy doświadczonym nauczycielom.

Nie można jednak nie doceniać ilości przepracowanych godzin w szkole, różnorodności zdarzeń, współpracy z tak dużą ilością uczniów i zdobytego w tym czasie doświadczenia. Joanna Gutowska z Paltu.pl uważa, że doświadczenie zdobyte  w placówkach szkolnych, na pewno ma duże znaczenie w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach oraz problemami uczniów. Dlatego spotykając się na korepetycjach z dziećmi o trudnym charakterze, nieśmiałych, mających trudności w przyswajaniu wiedzy; wiedzą jak postępować by dotrzeć do dziecka.

Ile uczniów, tyle opinii i każdy musi wybrać coś dobrego dla siebie. Wydaje się, że najlepiej sprawdzić "na własnej skórze", kto będzie najlepszym nauczycielem domowym – korepetytor, czy zawodowy nauczyciel. Wybór pozostawiamy Państwu.
 
Zapraszamy do przeczytania naszych innych artykułów na https://korepetytorzy.edu.pl/aktualnosci/ 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Korepetytorzy.edu.pl
http://korepetytorzy.edu.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »