Dom » Architektura

Kościół w Knarvik − Gwiazda Północy z szybami marki Pilkington

Kościół w Knarvik − Gwiazda Północy z szybami marki Pilkington
Zobacz więcej zdjęć »
Imponująca bryła kościoła w Norwegii znalazła się w gronie zwycięzców prestiżowego rankingu obiektów architektonicznych A+ Awards 2015, organizowanego przez portal Architizer. Głosujący docenili majestatyczną formę i nowoczesne elewacje z zastosowaniem szyb Pilkington Insulight™ Protect Triple.

Drewniany kościół, kształtem przypominający strzelistą gwiazdę, znajduje się na szczycie wzgórza w miejscowości Knarvik w Norwegii. To jeden z najciekawszych współczesnych obiektów sakralnych, zaprojektowany przez architektów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter. Nowoczesna architektura urzeka subtelnością, a imponująca geometryczna forma nawiązuje do górskiego otoczenia. Norweski klimat podkreśla elewacja, której drewnianą monotonię przełamują pionowe przeszklenia w pełnej wysokości. Wykonano je w Polsce, w jednym z zakładów Pilkington IGP. Umieszczone rytmicznie szklane pasy, a także mniejsze okna ożywiające ściany dzwonnicy musiały pokonać niemal 2000 km, by ze Skierniewic trafić do Knarvik.

„Oddział Pilkington IGP w Skierniewicach jest jednym z największych zakładów przetwórczych szkła architektonicznego w Polsce. W nowoczesnej fabryce wytwarzane są wysokoprzetworzone szyby wielokomorowe czy zaawansowane szkło ognioochronne, które trafiają na europejskie rynki" – mówi Michał Wąsowicz, Project and Export Manager w Pilkington IGP. Wyprodukowane na potrzeby realizacji w Knarvik dwukomorowe szyby  Pilkington Insulight™ Protect Triple to bezpieczny i energooszczędny produkt, który zapewnił ciekawy efekt wizualny i umożliwił projektantom spełnienie konkretnych wymagań, dotyczących izolacji cieplnej, oświetlenia wnętrz, jak i bezpieczeństwa użytkowników”.

Świątynia pełna ciepła…

Położony wśród gór budynek zaprojektowany został z założeniem, by móc służyć lokalnej społeczności w ciągu całego tygodnia. Jednym z kluczowych aspektów było więc utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach i maksymalne ograniczenie strat ciepła przez okna. Aby uzyskać jak najlepszą izolacyjność przeszklonych powierzchni zastosowano w nich dwukomorowe szyby zespolone z wykorzystaniem energooszczędnych szyb Pilkington Optitherm™ S3. Powłoka niskoemisyjna zatrzymuje w budynku energię długofalową generowaną przez systemy grzewcze czy oświetlenie, przepuszczając jednocześnie do wnętrz energię cieplną słońca. Odpowiedni układ szyb pozwolił na obniżenie współczynnika przenikania ciepła nawet do poziomu Ug = 0,7 W/m2K. W celu maksymalnego zwiększenia izolacyjności, szyby zostały wykonane z zastosowaniem ciepłych ramek dystansowych TGI®-Spacer o grubościach od 10 do 16 mm, które redukują straty ciepła na krawędziach i poprawiają wartość współczynnika przenikania ciepła Uw dla całego okna. Wysoka izolacyjność cieplna w przeszkleniach tak dużego formatu, pozwoliła projektantom uzyskać zamierzony efekt wizualny, a jednocześnie sprawić, że położony pośród fiordów obiekt utrzymuje komfortową temperaturę także zimą.

…i wewnętrznego światła

Pionowe przeszklenia elewacji i duża ilość sosnowego drewna przenoszą współczesny charakter obiektu także do jego wnętrz. „Nasze termoizolacyjne szyby zespolone charakteryzuje wysoka przepuszczalność światła i neutralność barw, dzięki którym przeszklenia zapewniają dostęp dużej ilości światła dziennego” – wyjaśnia Michał Wąsowicz. Naturalne doświetlenie pozwoliło osiągnąć efekt jasnych i przestronnych wnętrz, które oprócz funkcji sakralnej stały się miejscem spotkań lokalnej społeczności, rozwoju muzycznego i artystycznego. Nocą, wąskie okna sprawiają, że oświetlony od wewnątrz kościół rozświetla otoczenie.

Bezpieczna przystań

Ze względu na swoją wysokość, sięgającą nawet do 5 metrów, szyby powinny być bezpieczne dla użytkowników. W pełnej wysokości przeszkleniach, od podłogi do sufitu, zastosowano szkło laminowane Pilkington Optilam™ Clear, o grubości 10,4 mm lub 8,8 mm w połączeniu z laminowanym szkłem niskoemisyjnym Pilkington Optilam™ Therm S3 o grubości 8,4 mm. Łączna grubość niektórych pakietów wyniosła nawet 47 mm. Zastosowanie szkła laminowanego o takiej grubości wynikała nie tylko z kształtu szyb, wysokich i wąskich u podstawy, ale również z górskiej lokalizacji obiektu. „Wyprodukowane przez nas szyby, z których największa miała długość 4709 mm, a najmniejsza 280 mm przy szerokości 482 mm stanowiły również wyzwanie produkcyjne i instalacyjne. Transport przeszkleń do Knarvik wymagał zastosowania specjalnych stojaków i zabezpieczeń” – dodaje Michał Wąsowicz.

Norweski kościół jest przykładem współczesnych obiektów sakralnych, które zdecydowanie różnią się od tych sprzed kilkuset lat. Architektura budynku i zastosowane materiały składają hołd otaczającej przyrodzie i czerpią z niej inspirację. Docenili to uczestnicy tegorocznej edycji prestiżowego rankingu A+ Awards, organizowanego przez portal Architizer, wyróżniającego najciekawsze realizacje architektoniczne na świecie. W tegorocznej edycji kościół w Knarvik znalazł się w gronie zwycięzców w kategorii „Religious Buildigns and Memorials” – wybrany głosami publiczności.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »