Moda » Odzież

Koszule kapłańskie - jakie wybrać

Koszula kapłana zwykle przykryta jest wierzchnim odzieniem takim jak ornat lub alba - w zależności od okresu liturgicznego i rodzaju odprawianej mszy. Ale stanowi, podobnie jak u każdego innego mężczyzny, ważny element codziennego stroju, zapewniając wygodę i komfort.

Czym charakteryzują się koszule kapłańskie, z jakich materiałów są wykonane, i w jakich kolorach występują? Oto wszystko, co należy wiedzieć o kapłańskich koszulach.

 

Rodzaje tkanin

 

Koszula kapłana musi spełniać kilka ważnych funkcji i mieć pożądane cechy. Pierwszą z nich jest doskonała izolacja termiczna. Koszula nie może być wykonana z tkanin czy materiałów syntetycznych niskiej jakości, bowiem taka może powodować dyskomfort oraz nadmierne pocenie się.

Koszule kapłańskie dobrej jakości są więc zwykle produkowane z materiałów naturalnych takich jak bawełna lub len. Mogą być uszlachetnione włóknami bambusowymi by zapewnić kapłanowi maksimum komfortu. Tkanina zwykle tkana jest splotem skośnym lub podwójnym, dzięki czemu koszula zachowuje pożądany kształt, nie naciąga się i jest łatwa do prasowania.

 

Domieszki

 

Koszule kapłańskie mogą mieć także domieszki innych włókien, które poprawiają właściwości tkanin. Zwykle jest to poliester w ilości 20%. Dzięki niemu koszula nie tylko jest łatwa do wyprasowania, ale także jest przyjemna w dotyku i dyskretnie lśniąca. Dłużej też zachowuje piękny wygląd i ładnie się układa na ciele.

 

Krój koszuli

 

Krój koszul kapłańskich przypomina ten, który mają koszule świeckie. Są więc dostępne w sprzedaży zarówno modele luźne, idealne na letnie dni, jak i delikatnie dopasowane do sylwetki tak zwane koszule kapłańskie slim).

Także rękawy koszul kapłańskich niewiele różnią się od “zwykłych”: mogą być zarówno krótkie, jak i długie. Dostępne wersje koszul pod względem rodzaju rękawa to:

  • koszula wyposażona w klasyczny mankiet ze ściętymi rogami,

  • koszula kapłańska na spinki.

Tym, co znacząco wyróżnia koszule kapłańskie, jest kołnierzyk. Dostępne są trzy jego rodzaje:

  • stójka pod koloratkę,

  • kent pod koloratkę,

  • kołnierzyk rzymski - zdobi koszule kapłańskie rzymskie

Wszystkie trzy rodzaje kołnierzyków są wersjami kołnierzyków świeckich, przystosowanymi do umieszczenia pod nimi kapłańskiej koloratki.

 

Kolorystyka

 

Koszule kapłańskie występują w wielu kolorach: odcieniach bieli, czerni, szarości, błękitu i granatu. Ponieważ reprezentują godność kapłańską, produkowane są w stonowanych barwach, bez wzorów czy aplikacji. Są jednobarwne.

 

Koszule kapłańskie na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się na tle innych, lecz spełniają szczególne zadanie i mają w związku z tym szczególne cechy. To detale świadczą o ich przeznaczeniu, a wysoka jakość materiałów i wykonania sprawia, że wypełniają swoją rolę doskonale.

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AlaC

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »