Społeczeństwo » Społeczeństwo

Kremacja ciał coraz częstsza. Co na to Kościół?

Kremacja ciał coraz częstsza. Co na to Kościół?
Zobacz więcej zdjęć »
Z roku na roku w Polsce powstaje coraz więcej spopielarni ciał zmarłych osób, a sama kremacja jest coraz częściej wybieraną formą pożegnania. Zdecydowaną większość decydujących się na spopielenie stanowią katolicy, chociaż jeszcze w XX wieku Watykan zakazywał kremacji.

Na terenie Polski działa obecnie już ponad 30 spopielarni ciał. Większość z nich powstała w ciągu kilku ostatnich lat, co pokazuje, że taka forma pożegnania cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem.

Jak wynika z danych pochodzących z branży, nie ma żadnych większych różnic, jeśli chodzi o wybór formy pożegnania w związku z wyznaniem zmarłej osoby.

"Zdecydowaną większość osób, które decydują się na spopielenie swojego ciała po śmierci, stanowią katolicy. W ujęciu procentowym stanowią ok. 80-90 proc., czyli podobnie jak jest to w przypadku pochówku tradycyjnego. Co istotne, zakłady zajmujące się spopielaniem zwłok zazwyczaj posiadają kaplice – sale dostosowane do przeprowadzania katolickich obrządków pogrzebowych” – wyjaśniają właściciele spopielarni „Sacrum – Popiół i Pamięć”, otwartej w tym roku w Żorach.

Jak Kościół podchodzi do spopielania?

Watykan dopuszcza spopielanie ciał zmarłych dopiero od 1963 r. Wcześniej zakazywano takiej formy pochówku, co na początku ery chrześcijaństwa miało odróżniać je od niektórych obrzędów pogańskich, praktykowanych w czasach starożytnego Rzymu.

Do kwestii spopielania ciał odniosła się oficjalnie także polska hierarchia kościelna. Sprawy tej dotyczył „List pasterski Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu (w przypadku kremacji)”, podpisany w październiku 2011 r. na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski (KEP).

W dokumencie KEP potwierdziła przyzwolenie Kościoła katolickiego na taką formę żegnania bliskich i jednocześnie zwróciła się do wiernych: „Wszystkich jednak, którzy rozważają możliwość kremacji, prosimy, aby decyzji tej nie podejmowali pochopnie i wzięli pod uwagę chrześcijańską tradycję”.

Jak powinny wyglądać obrzędy?

W przypadku kremacji nieco inaczej wygląda sprawa obrzędów pogrzebowych. Jak zaleca Kościół, obrzędy – w tym także mszę świętą – najlepiej jest odprawiać przed aktem spopielenia ciała zmarłej osoby. Są one dopuszczalne również po kremacji, co wymaga jednak zgody księdza.

Katolicy powinni też pamiętać, że Kościół nie akceptuje rozsypywania prochów ludzkich w różnych miejscach (tzw. miejsca pamięci) czy też przechowywania ich w domu. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem KEP, zalecane jest składanie prochów na cmentarzu – do grobu/kaplicy albo w kolumbarium (specjalna ściana do przechowywania urn).

Zarówno ciało, jak i prochy człowieka zawsze należy składać do grobu, w specjalnym kolumbarium lub w kaplicy na cmentarzu. Każde takie miejsce pochówku wyraża wiarę chrześcijanina w ostateczne zmartwychwstanie” – podsumowała w liście KEP.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

tab2

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »