Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Krew na wagę złota

Od 22 do 26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Według danych w Polsce jedynie 1,7% ludzi oddaje honorowo krew. To wciąż bardzo mało, a potrzeby w bankach krwi są ogromne.

Jedna jednostka krwi, czyli ilość pobrana od dawcy podczas jednej donacji to zaledwie 450 ml. Warto jednak podkreślić, że do operacji serca potrzeba aż 6 jednostek krwi, a do przeszczepu wątroby nawet 20. Najwięcej krwi potrzebują ofiary wypadków drogowych, nawet 50 jednostek. Przy tak dużym zapotrzebowaniu, ważne jest zabezpieczanie rezerw krwi. A do tego niezbędne są donacje – to sprawa nas wszystkich.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 Która grupa krwi jest najbardziej potrzebna ?

W naszym kraju największa część populacji posiada grupę krwi A Rh+ (32%). Na drugim miejscu znajdują się osoby z grupą krwi 0 Rh+ (31%). Osoby z grupą krwi B Rh+, stanowią 15% polskiego społeczeństwa. Na kolejnych miejscach znajdują się grupy AB Rh+ (7%), O Rh- (6%), A Rh- (6%), B Rh- (2%) i AB Rh- (1%.). Dla osób o rzadko występującej grupie krwi trudniej jest zabezpieczyć wystarczające rezerwy. Nie oznacza to natomiast, że osoby z często występującą grupą krwi mają tej krwi wystarczająco dużo w bankach. Wręcz przeciwnie – im częściej występuje dana grupa krwi, tym więcej jej potrzeba.

Grupa 0 RH- to jedyna grupa krwi, która może być podawana wszystkim biorcom. Natomiast osoby posiadające grupę AB mogą otrzymywać krew od wszystkich dawców.

Jak zostać dawcą krwi ?

Osoby, które chciałyby zostać dawcą krwi, muszą spełnić kilka podstawowych  wymagań :

·        Muszą mieć od18 – 65 lat i ważyć więcej niż 50 kg,

·        W dniu donacji muszą być zdrowi, jakiekolwiek przeziębienie wyklucza możliwość oddania krwi

·        Nie przyjmują leków z wyjątkiem witamin, suplementów diety i antykoncepcji.

·        Nie chorowały na wirusowe zapalenie wątroby tzw. żółtaczkę nawet pokarmową

·        Nie chorują na AIDS, kiłę

·        Nie są bezobjawowymi nosicielami wirusa HIV, WZW typu B i C oraz kiły

·        Nie maja problemów z sercem i naczyniami krwionośnymi,  chorobami krwi , nowotworowymi, układu oddechowego, pokarmowego, moczowo-płciowego, hormonalnego, immunologicznego

·        Nie chorują na łuszczycę / cukrzycę /gruźlicę (choroby autoimmunologiczne)

·        Ważne jest zjedzenie lekkostrawnego, węglowodanowego śniadania oraz posiadanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem

 Proces oddawania krwi odbywa się w 5 etapach, które łącznie trwają ok. 1h

1.      Rejestracja kandydata polegająca na wypełnieniu kwestionariusza i odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące stanu zdrowia oraz stylu życia

2.      Pobieranie próbki krwi, której analiza służy do oceny stanu zdrowia dawcy i stwierdzeniu czy oddanie krwi odbędzie się bez uszczerbku dla zdrowia dawcy.

3.      Konsultacja lekarska – analiza kwestionariusza i wyników badania krwi, w celu ostatecznej kwalifikacji do oddania krwi.

4.      Oddanie krwi – 450 ml krwi pobierane jest wyłącznie przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku w obecności fachowego personelu. Sam proces oddawania krwi nie jest bolesny, ani czasochłonny (trwa ok. 10 minut).

5.      Regeneracja dawcy, który otrzymuje ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolad i soku.

Szczytna idea

Oddawanie krwi jest istotne dla zdrowia i życia wielu pacjentów. Niestety nie zawsze o tym pamiętamy. Warto odwiedzać regularnie stronę www.rckik-warszawa.com.pl, gdzie w czytelny sposób przedstawiony jest aktualny stan rezerw krwi. Należy jednak pamiętać, że podane rezerwy mogą nawet w ciągu kilku godzin znacznie zmieniać się.

- Unikalna tożsamość Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pozwala budować stałą i lojalną bazę krwiodawców, co jest gwarancją ciągłego doskonalenia w dostarczaniu dla lecznictwa krwi bezpiecznej oraz gromadzenia właściwych rezerw krwi. Poprzez działania marketingowe, profesjonalne szkolenia personelu, a przede wszystkim własną kulturę budujemy pozytywny wizerunek publicznej służby krwi. Dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie działania promocyjne były wycelowane we właściwym kierunku. W szczególności kładziemy nacisk na podnoszenie świadomości społecznej, a więc aspekt edukacyjny jest priorytetem. Krwiodawstwo jest ściśle związane z medycyną, która stale rozwija się dając nowe możliwości, ale stwarza także wiele ograniczeń. Uważamy zatem, że istotne jest edukowanie krwiodawców w trosce o Ich bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo biorców – mówi Marzena Grędzicka - Przybysz.

Jak co roku Europ Assistance Polska wspiera Regionalne Centrum Krwiodawstwa i edukuje na temat oddawania krwi, licząc, że pomoże to w podjęciu decyzji o oddaniu krwi i aktywnym uczestniczeniu w krwiodawstwie.

 

- Zdrowie jest istotne dla działalności naszej firmy. To jeden z czterech głównych obszarów, obok Podróży, Domu i Rodziny i Samochodu, w którym realizujemy nasze usługi pomocy. Nie możemy zatem pozostawać obojętni na potrzeby innych, szczególnie w tej sferze społecznej odpowiedzialności biznesu. Wspierając Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w szerzeniu idei honorowego oddawania krwi, wspieramy też wspaniałą ideę ludzkiej solidarności i pomocy potrzebującym, wymagającej tak szczególnego daru. Traktujemy to jako zaszczyt i przywilej – mówi Ryszard Grzelak, Prezes Zarządu Europ Assistance Polska. 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Europ Assistance Polska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »