Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Kriokomora i masaż, czyli zabiegi rehabilitacyjne dla współczesnych mężczyzn

Kriokomora i masaż, czyli zabiegi rehabilitacyjne dla współczesnych mężczyzn
Zobacz więcej zdjęć »
Zabiegi rehabilitacyjne, masaże czy kriokomora to metody, które pomagają w powrocie do sprawności po urazach i kontuzjach.

Poprawiają również kondycję i odporność, a także stanowią formę relaksu po ciężkim tygodniu w pracy czy treningu. Co kryje się pod pojęciem „męskiej” rehabilitacji, skierowanej do zabieganych i żyjących w ciągłym napięciu mężczyzn – opowiada lek. med. Damian Zaborowski, ortopeda-traumatolog w Centrum Medycznym Damiana i Damian Janikowski, olimpijczyk, zapaśnik, zawodnik MMA.

Zimna sesja dla wsparcia formy

Krioterapia jest zabiegiem ogólnoustrojowym, czyli działającym na całe ciało i polega na leczeniu zimnem. W tym celu wykorzystuje się ciekły azot – jego zadaniem jest schłodzenie komory zabiegowej do temperatury od -60 do -140 °C, w której następnie pacjent spędza 3 minuty, a po wyjściu przez 30 minut ćwiczy na rowerze stacjonarnym. Do głównych zalet płynących z korzystania z kriokomory należy działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Zwiększa się także efektywność wykonywanych później ćwiczeń, widoczny jest wzrost siły mięśniowej oraz wspomaganie procesów regeneracji i gojenia. U mężczyzn dochodzi też do wzrostu stężenia testosteronu, kortyzonu i beta-endorfin.

Pamiętajmy jednak, że przebywanie w tak niskiej temperaturze nie jest wskazane dla każdego (m.in. w przypadku występowania chorób nowotworowych, klaustrofobii czy nadciśnienia). Dlatego przed skorzystaniem z zabiegu konieczna jest wizyta u specjalisty, który na podstawie pogłębionego wywiadu określi czy stosowanie krioterapii sprawdzi się w naszym, konkretnym przypadku.

Kriokomora to dla mnie obowiązkowy element treningowego rytuału. Z jej zalet korzystam co najmniej 3 razy w tygodniu. Na początku spędzałem tam tylko 3 minuty dziennie, teraz organizm już się przyzwyczaił i wchodzę na dłużej. Po takiej sesji czuję jakbym dostał zastrzyk energii – niska temperatura potrafi doskonale pobudzić organizm – komentuje Damian Janikowski, olimpijczyk, zapaśnik, zawodnik MMA.

Ciężki tydzień w korporacji? Na masaż marsz!

Innym sposobem na odprężenie i regenerację mięśni są zabiegi rehabilitacyjne – w tym masaże, które bywają ukojeniem nie tylko dla profesjonalnych sportowców, ale także dla każdego zabieganego mężczyzny. Masaże szczególnie dobrze sprawdzą się w przypadku pracowników biurowych, których statyczna praca, w pozycji siedzącej (przez kilka a nawet kilkanaście godzin dziennie) i brak ruchu mogą być powodem dolegliwości bólowych. Taki styl życia może prowadzić do powstawania zwyrodnień kręgosłupa czy przyczyniać się do ograniczenia ruchomości stawów, tym samym skutecznie utrudniając codzienne funkcjonowanie i obniżając komfort życia.

We współczesnych czasach zauważalny jest negatywny wpływ stresu na nasze życie codzienne. Napięcie, które jest wynikiem pracy naszych mięśni pod presją czasu, nie wpływa dobrze na procesy zachodzące w naszym organizmie i może doprowadzić do nadwyrężenia mięśni więzadeł oraz zaburzenia funkcji stawów (stałe napięcie przeciąża tkanki, ponieważ znajdują się one wtedy w ciągłej pracy). W związku z tak częstą i intensywną eksploatacją organizmu konieczne jest także zadbanie o odpowiednią regenerację. W tym celu stosuje się wiele różnych metod i zabiegów, takich jak masaże czy zabiegi w kriokomorze, które mogą poprawić wydolności organizmu i stanu zdrowia oraz przyspieszają powrót do pełnej sprawności – komentuje Damian Zaborowski, ortopeda-traumatolog w Centrum Medycznym Damiana.

Po długich i trudnych treningach często potrzeba mi relaksu oraz szybkiej i efektywnej regeneracji. Bóle mięśni i ogólne zmęczenie to stany, z którymi muszę sobie radzić, tak aby kolejnego dnia znów być gotowym do wzmożonej pracy. Z zabiegów rehabilitacyjnych korzystam często, ale nie tylko dlatego, że jestem sportowcem – to mnie po prostu odpręża. Masaż po wymagającym treningu to strzał w dziesiątkę dla każdego mężczyzny, szczególnie zabieganych mężów i ojców, których codzienny grafik bywa naprawdę napięty – komentuje Damian Janikowski.

Jak widać, rehabilitacja jest dedykowana nie tylko osobom po wypadkach czy z wadami postawy, a z jej zalet powinni korzystać wszyscy, którzy chcą poprawić komfort swojego życia, samopoczucie i stan zdrowia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »